Okolo Slovenska: Küng ovládol časovku a po zmene vedie. Baška výborný

Küng

zdroj: Igor Stančík

Prvý deň Okolo Slovenska pokračoval krátkou časovkou v Bardejove. Mestský okruh meral 7400 metrov a obsahoval viaceré priame pasáže, mierne zvlnené, a z víťazstva sa tak mal radovať jazdec, ktorý vedel ponúknuť na špeciálnom bicykli najväčší výkon a silu. Taktiež prehovorilo aj počasie, ktoré bolo chladné a teplomer ukazoval niečo okolo 13 ºC.

Prvým veľkým mužom svetového pelotónu na trati bol mladý David Gaudu (FDJ), ktorý zašiel čas 10:33. Ako prvý sa sekundu pod desať minút dostal ťahač svojho tímu Iljo Keisse (DQT). 9:43 dosiahol vrchár Emanuel Buchmann (BOH), ktorý však v predošlej etape stratil viac ako minútu. Potom sa vedenia ujal špecialista Maciej Bodnar (BOH) s časom 9:29.

Juraj Sagan (BOH) na páske zaostal s výkonom 9 minút a 55 sekúnd. Iba 22-ročný Torjus Sleen (Uno-X) stratil na Bodnara iba tri sekundy a skoro sa postaral o senzáciu. Slušný výkon ukázal aj Čech Petr Vakoč (DQT), keď zaostal o 11 sekúnd. Talent Leon Heinschke (Development Team Sunweb) zašiel ešte lepšie, keď opäť na Poliaka nestačil iba o tri sekundy.

Juraj Sagan:

zdroj: Jan Melicher

Svetoví špecialisti sa ukázali

Na trať sa dostal aj vyslovený špecialista Bob Jungels (DQT), ktorý minulý rok vyhral popradský prológ. Luxemburský šampión v cieli dosiahol 9:12, no na čele sa udržal iba veľmi krátko. Z neho ho zosadil švajčiarsky šampión Stefan Küng (FDJ) s najlepším výkonom 9:04, čo bola už vysoká latka.

zdroj: Jan Melicher

Küngov čas ostal neohrozený ani po pokusoch Toma Bohliho (UAE), Kamila Gradeka (CCC) alebo Jana Bártu (Elkov-Author). Čech dokonca predstihol Bodnara. Do top-10 sa ešte dostal Matthias Brändle (Israel Cycling Academy), no už sa nečakal skalp švajčiarskeho majstra.

Ohroziť ho mohol už len Yves Lampaert (DQT), ktorého časomiera sa zastavila na hodnote 9:07 a posledné chvíle tak priniesli ešte menšiu drámu, no obrat neponúkli.

Zo Slovákov najlepšie skončil Erik Baška (BOH), ktorý prešiel trať iba o 24 sekúnd pomalšie ako víťazný Küng a obsadil deviate miesto.

Šprintéri, ktorí sa v skorých hodinách umiestnili hore, v časovke postrácali. Podobný výkon ako Baška ponúkol aj Démare (FDJ) či Viviani (DQT). Priebežne vedúci Alexander Kristoff (UAE) napokon stratil 54 sekúnd. Nórsky jazdec totiž spadol v jednej zo zákrut a musel limitovať svoje straty, čo sa mu aj celkom podarilo a časovku dokončil. Na celkové poradie však môže zabudnúť.

Kristoff:

zdroj: Igor Stančík

25-ročný Stefan Küng získal svoje 13. profesionálne víťazstvo. Po novoročnom prestupe do FDJ je to jeho piate. Dvakrát sa mu dokonca darilo v hromadnom štarte, v etape na Okolo Romandie a na menšej jednodňovke Tour du Doubs. Okrem toho svoje svoje časovkárske kvality ukázal na domácom šampionáte a na Okolo Algarve.

zdroj: Igor Stančík

Celkové poradie

Víťazný Švajčiar a jeho tím ešte žiadali, aby sa prehodnotili výsledky z prvej poletapy poznačené pádom. Hlavný rozhodca Majid Khorram Nasseri po dlhšej chvíli upravil.

Najprv bol za držiteľa žltého dresu vyhlásený Yves Lampaert (DQT), no po úprave sa ním stal Stefan Küng (FDJ). Ráno sa kvôli pádu zaznamenávali aj časy menších skupín a Kung tak vo finále stratil šesť sekúnd. Táto medzeru sa ale vymazala, celý pelotón došiel pokope a Švajčiar sa tak mohol prezliekať. V žltom drese ho tak držia iba tri sekundy. Tretí je univerzál Bob Jungels (DQT), ktorý pri dobrej forme bude určite nebezpečný aj zajtra.

Starý držiteľ žltého dresu Lampaert:

zdroj: Jan Melicher

Najlepším Slovákom ostáva Erik Baška s celkovou stratou 23 sekúnd na 11. mieste. 25-ročný šprintér dnes zajazdil nadštandardnú jazdu a ostáva v hre o celkové poradie. Formu má zjavne veľmi dobrú a uvidíme, ako zvládne zajtrajšie stúpania.

Na miesto najlepšieho mladíka sa dostal Torjus Sleen. Bodovací dres je v rukách Kristoffa. Po jedinej prémii dňa je Kenny Molly lídrom horskej súťaže.

Slováci

Po Baškovi bol druhým najlepším domácim jazdcom Juraj Sagan.

Erik Baška v drese pre najlepšieho Slováka:

Baška
zdroj: cyklonews

Mapa a profil časovky:


Výsledky 1.B etapy Okolo Slovenska:

1. Stefan Küng (Swi) FDJ
2. Yves Lampaert (Bel) DQT
3. Bob Jungels (Lux) DQT 0:08
4. Kamil Gradek (Pol) CCC 0:10
5. Matthias Brändle (Aus) Israel Cycling Academy 0:12
6. Tom Bohli (Swi) UAE
7. Jan Bárta (Cze) Elkov – Author 0:15
8. Gijs Van Hoecke (Bel) CCC 0:17
9. Erik Baška (Svk) BOH 0:23
10. Arnaud Démare (Fra) FDJ

Kompletné výsledky si môžete pozrieť TU

Celkové poradie Okolo Slovenska:

1. Stefan Küng (Swi) FDJ 3:30:52
2. Yves Lampaert (Bel) DQT 0:03
3. Bob Jungels (Lux) DQT 0:08
4. Kamil Gradek (Pol) CCC 0:10
5. Matthias Brändle (Aus) Israel Cycling Academy 0:12
6. Tom Bohli (Swi) UAE
7. Jan Bárta (Cze) Elkov – Author 0:15
8. Gijs Van Hoecke (Bel) CCC 0:17
9. Michael Mørkøv (Den) DQT 0:21
10. Elia Viviani (Ita) DQT 0:22

Kompletné výsledky si môžete pozrieť TU

 

Zdroj: okoloslovenska.com

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár