Okolo Švajčiarska: Tolhoek odolal silnému Bernalovi a teší sa z prvého profi triumfu

zdroj: twitter.com/cyclingweekly

Etapa číslo šesť pretekov Okolo Švajčiarska už zaviedla jazdcov na prvé veľké kopce , v ktorých sa rozhoduje o celkovom víťazovi. Etapa z Einsiedeln na stúpanie Flumserberg mala 120,2 kilometra. Záverečná prekážka prvej kategórie bola dlhá 8,5 km s priemerným sklonom 9,2%, čiže išlo o dosť strmý záver etapy. Cesta bola najviac naklonená v poslednom kilometri, tam to dosahovalo až 10,5%.

Do úniku sa dostalo vyše 20 jazdcov. Medzi nimi bol aj držiteľ vrchárskeho dresu Claudio Imhof (Švajčiarsko), ktorý na jedinej horskej prémii skončil tretí za Joyceom (Rally-UHC) a Hassom (ISN). Švajčiar si však udržal líderstvo v klasifikácii. Svoje nohy v úniku vyskúšali aj šprintéri Matteo Trentin (MTS) alebo Tom-Jelte Slagter (DDD). Tí ovládli rýchlostné prémie. Pod posledný kopec prišla početná skupina s dvojminútovým náskokom na pelotón.

Záverečné stúpanie

Po prvých dvoch kilometroch stúpania ostali na čele pretekov iba Antwan Tolhoek (TJB), Lluś Mas (MOV) a Patrick Bevin (CCC). Tí ako jediní utečenci dňa dokázali odolať sklonom Flumserbergu. S polminútou za nimi sa sformovala skupina vedená Ruiom Costom (UAE). S ním sa dokázal držať len Francois Bidard (ALM) a neskôr aj Tiesj Benoot (LTS).

V pelotóne za to na kopci zobrala zostava Ineos, ktorá počas pretekov prišla o Gerainta Thomasa, no stále mala lídra v podobe Egana Bernala (INS). Tempu na skorých častiach kopca nechcel viac odolávať Peter Sagan (BOH) a začal vystúpil si z hlavnej skupiny. Slovák sa tak lúčil so žltým dresom, ktorý nosil po svojej víťaznej tretej etape.

3 km pred koncom sa dvoch konkurentov útokom zbavil Holanďan Tolhoek a osamostatnil sa na čele. Jeho odstup od pelotónu bol minútový. Jazdci za nimi už nemalí dosť síl na jeho dostihnutie a mladíkovi tak stačilo odraziť útočníkov z pelotónu.

V poslednom kilometri naplno nastúpil Egan Bernal (INS). Počas niekoľkých sekúnd si vytvoril veľký náskok a v porovnaní s trápiacim sa Tolhoekom lietal po kopci. Z favoritov nedokázal nikto reagovať.

 

Tolhoek mal pred sebou „najťažších 500 metrov kariéry“. 25-ročný jazdec dokázal prísť do cieľa sám a vyhral etapu po veľmi sympatickom výkone. Spokojne sa mohol sa obzriež až po poslednej zákrute a užil si svoje prvé víťazstvo v profesionálnej kariére. Egan Bernal došiel 17 sekúnd po utečencovi a ukázal súperom, čo všetko môže dosiahnuť. Tretí skončil Bidard.

Z pelotónu po Bernalovi prišiel prvý Jan Hirt (AST) na štvrtom mieste. Čech stratil 29 sekúnd. O dve sekundy neskôr finišoval Domenico Pozzovivo (TBM).

Skupina vrchárov s Patrickom Konradom (BOH), Marcom Solerom (MOV) a prekvapivo aj Rohanom Dennisom (TBM) došla so 46-sekundovým oneskorením. Nespokojný bude Enric Mas (DQT). Španiel mal manko 1:08. Domáca nádej Mathias Frank (ALM) sklamala, keď stratila viac ako tri minúty.

Peter Sagan

Slovák dnes finišoval na 138. mieste so stratou 16:40 na Tolhoeka. V celkovom poradí sa posunul na 72. mieste s odstupom 15:44. Čo je ale viac podstatné, je fakt, že Sagan si udržal vedenie v bodovacej súťaži. V nej má 37 bodov, druhý Elia Viviani (DQT) si pripísal o štyri body menej. 29-ročný Žilinčan tak zajtra bude nosiť čierny dres.

Celkové poradie

22-ročný Egan Bernal ukazuje svoje silu pred Tour de France a dostáva sa do žltého dresu. Po Lópezovi a Solerovi je tretím Kolumbijčanom, ktorý vo Švajčiarsku nosí najcennejší dres. Dokázal, že po zranení spred Gira je späť vo výbornej forme. Druhý je vďaka výhre z časovky a solídnemu výkonu na kopci Rohan Dennis (TBM). Austrálčan stráca 12 sekúnd, 17 viac chýba Patrickovi Konradovi (BOH). Jan Hirt (AST) je štvrtý, za ním sa sympaticky drží klasikár Tiesj Benoot (LTS).

Dojazd:

Profil:

Výsledky 6. etapy:

1.Antwan Tolhoek (Ned)TJB2:43:34
2.Egan Bernal (Col)INS0:00:17
3.François Bidard (Fra)ALM0:00:24
4.Jan Hirt (Cze)AST0:00:29
5.Domenico Pozzovivo (Ita)TBM0:00:31
6.Patrick Bevin (NZl)CCC0:00:38
7.Rui Costa (Por)UAE0:00:44
8.Tiesj Benoot (Bel)LTS
9.Patrick Schelling (Swi)Švajčiarsko0:00:46
10.Patrick Konrad (Aut)BOH

Celkové poradie:

1.Egan Bernal (Col)INS18:40:18
2.Rohan Dennis (Aus)TBM0:00:12
3.Patrick Konrad (Aut)BOH0:00:29
4.Jan Hirt (Cze)AST0:00:35
5.Tiesj Benoot (Bel)LTS
6.Marc Soler (Spa)MOV0:00:41
7.Domenico Pozzovivo (Ita)TBM0:00:50
8.François Bidard (Fra)ALM0:00:58
9.Fabio Aru (Ita)UAE0:01:07
10.Nicolas Roche (Irl)SUN

Zdroj: tourdesuisse.ch

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár