Paríž – Roubaix: Peklo severu ovládol Deceuninck Quick-Step, Sagan v elitnej päťke

zdroj: twitter.com/paris_roubaix

Dnes sa konala najslávnejšia jednorázovka na svete. Pariž – Roubaix otvorila svoju už 117. edíciu. Na jazdcov bolo pripravených 257 kilometrov a z toho 54,5 km po dlažobných kockách, ktoré boli rozložené do 29 úsekov. Prvý atak mala na svedomí dvojica Mads Pedersen (TFR) – Marco Marcato (UAE). Ich snahu však ničili protiútoky z hlavného poľa a tak sa obaja vrátili. V ďalšom útoku bol namočený iný Dán – Casper Pedersen (SUN), doplnili ho Jurgen Roelandts (MOV) a Mads Wurtz Schmidt (ISN). O desať kilometrov to bolo zase gruppo compatto a čakali sme na výraznejší únik.

Postupom času sa od pelotónu oddelili dve veľké skupiny, ktoré sa napokon spojili a na hlavných favoritov mali necelú minútu náskoku. Medzi najväčšie mená v úniku patrili Trentin (MTS) či Lampaert (DQT). Po sektore 23 to však bolo všetko jedno a začínali sme od znova. Ťažký pád mal Iljo Keisse (DQT), okamžite sa držal za kľúčnu kosť a preteky sa pre neho skončili. Problémy mal i veľký favorit Van Aert (TJB), dostal defekt a spadol. Skvelou sólojazdou však docvakol špičku a mohol bojovať o prvenstvo ďalej.

Záverečných 50 km

Ako prvý zaútočil Nils Politt (ISN), Nemec však nastúpil počas bufetu čo nebolo veľmi športové. Philippe Gilbert (DQT) a Rudi Selig (BOH) zachytili útok a pripojili sa k úniku. Za nimi však vyštartovala silná skupina, v ktorej bol Van Aert (TJB), Lampaert (DQT), Marc Sarreau (FDJ), Vanmarcke (EFD) a Sagan (BOH). Skvelú prácu odviedol Tourminátor a prepojil medzeru medzi skupinami. Na čele tak bola šestica jazdcov a náskok bol slušných 45 sekúnd. V hlavnom balíku Deceunick brzdil snahu o spoluprácu a náskok tak narástol na minútu. Medzičasom z pretekov odstúpil víťaz z roku 2015 – John Degenkolb (TFR).

25 kilometrov do cieľa a 7 sektorov pavé čakalo na šesticu na čele. Náskok bol stále približne minúta. V tento moment to vzdal i Matteo Trentin (MTS), ktorý frustrovane krútil hlavou. 23 kilometrov pred páskou prišiel prvý nástup na čele. Philippe Gilbert (DQT) otestoval nohy Sagana (BOH), ktorý ale pokryl tento útok. Taktika Deceunicku bola jasná – nastupovať, nastupovať a nastupovať. Nikto nechce Tourminátora na cieľovej rovinke. Avšak túto aktivitu odskákal Van Aert (TJB), ktorý toho mal plné zuby a čelo sa mu vzdiaľovalo. Často kľúčový úsek Carrefour de l’Arbre prešla pätica pohromade, na výjazde však zaútočil Politt (ISN) a doplnil ho iba Gilbert (DQT). Saganovi (BOH) Lamapert (DQT) pochopiteľne nepomáhal, Vanmarckeovi (EFD) nešlo radenie a tak to vyzeralo pre dvojicu na čele veľmi nádejne.

Finiš

Gilbert (DQT) tlačil na dláždených kockách, no Nemec vo farbách Katushe išiel životné preteky. 5 km pred cieľom opustil nášho reprezentanta Lampert (DQT) a tak to opäť vyzeralo na skvelý deň pre tím Deceunick Quick-Step. Záver na velodrome bol už oslavou belgického triumfu. Mladý Nemec nemal proti matadorovi žiadnu šancu a tak si Gilbert (DQT) pripísal svoj 4. monument v kariére. Frustrovaný Peter Sagan (BOH) si v ľahkom tempe prišiel pre 5. priečku.

Profil

Záver

Výsledky:

1.Philippe Gilbert (Bel)DQT6:44:14
2.Nils Politt (Ger)ISN
3.Yves Lampaert (Bel)DQT0:00:13
4.Sep Vanmarcke (Bel)EFD0:00:40
5.Peter Sagan (Svk)BOH0:00:42
6.Florian Senechal (Fra)DQT0:00:47
7.Mike Teunissen (Ned):tf:
8.Zdeněk Štybar (Cze)DQT
9.Edvaldas Siskevicius (Lit)Delko Marseille
10.Sebastian Langeveld (Ned)EFD
  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár