Paríž – Roubaix preview: Legenda nastaví Saganovi zrkadlo

zdroj: twitter.com/petosagan

V nedeľu sa bude konať už 117. edícia legendárnej klasiky Paríž – Roubaix. Na pelotón bude pripravených 257 kilometrov a neuveriteľných 29 dláždených úsekov. Tento ročník nebude štartovať z Paríža ale z mesta Compiègne, ktoré leží v regióne Pikardia. Je situované na brehu rieky Oise, miestni diváci uvidia štart o 11:00. Dojazd už ako tradične na velodrome v Roubaix bude približne o 17:30. Dláždené peklo začne okolo stého kilometra v dedinke Troisvilles. Zaujímavosťou je celkový počet dlažobných kociek na trase – 6 076 000. Prenos bude vysielaný do 190 zemí čo z tejto klasiky robí tú najsledovanejšiu.

Najmladším víťazom bol Albert Champion, ktorý ovládol preteky v 20 rokoch. Najstarším bol Gilbert Duclos-Lassalle. Francúz mal 38 rokov. Prvenstvo z minulého roka obhajuje Slovák Peter Sagan (BOH). Najúspešnejším národom je Belgicko, celkovo tu zaznamenalo 58 víťazstiev. Organizátori okrem World Tour tímov pozvali i 7 prokontinentálnych – Cofidis, Delko Marseille Provence, Direct Energie, Team ArkeaSamsic,Vital Concept-B&B HotelsWanty-Gobert Cycling a Roompot-Charles. Na štart sa tak postaví celkovo 175 jazdcov.

Peter Sagan

Na štarte nebude chýbať Tourminátor, ktorý sa ale v jarných klasikách hľadá. Pravdou je, že pred Tirreno – Adriatico ho zužovali žalúdočné problémy a len ťažko uveriť, že to na ňom nezanechalo žiadnu stopu. Bulvárne plátky prišli s rôznymi teóriami o jeho vychudnutí, no my si myslíme, že to je pozostatok práve problémov z pred mesiaca. V nedeľu však pôjde Petrovi o veľa, jednoducho musí ukázať zbytku poľa, že je tu a musí sa s ním stále počítať. Pred rokom si famózne naskočil do úniku a na velodrome „povodil“ Silvana Dilliera (ALM). Podobný scenár by bol veľmi príjemný, no čakáme, že náš reprezentant bude útočiť zo závetria.

Favoriti

Podľa bookmakerov je najväčší favorit Peter Sagan (BOH). Rodák zo Žiliny má čo dokazovať a motivácia mu rozhodne nebude chýbať. Ďalším spolufavoritom je Greg Van Avermaet (CCC), Belgičan už ako tradične bude v závere medzi najlepšími. V roku 2017 ovládol Peklo Severa práve on. Deceunick Quick-Step posiela už ako obvykle silnú zostavu. Zo spomínaného roku 2017 druhý Štybar (DQT) disponuje životnou formou. Spolu s ním sa na štart postvia Philippe Gilbert (DQT), Yves Lampaert (DQT) či Kasper Asgreen (DQT). Wout Van Aert (TJB) je taktiež vo výbornej forme. Tradične silná dvojka tímu UAE Kristoff, Gavíria určite zamieša poradím. Medzi ďalšími jazdcami s dobrými šancami budú Arnaud Demare (FDJ), John Degenkolb (TFR) či Matteo Trentin (MTS).

Trasa

Profil


Záver 2018

Zdroj: paris-roubaix.fr

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár