Preview: Sviatok cyklistiky klope na dvere. Tour de France a jej favoriti

Tour de France

zdroj: twitter.com/letour

Už len niekoľko dní nás delí od vyvrcholenia sezóny. Stará dáma otvorí už svoj 104. ročník. Grand Départ sa tento rok uskutoční v nemeckom Düsseldorfe. Tour de France naposledy zavítala do Nemecka v roku 1987. V sobotu nemeckí diváci uvidia 14-kilometrový prológ a začiatok druhej etapy, ktorá konči v belgickom Liége. Na jazdcov čaká neuveriteľných 3 540 kilometrov, ktoré zvládnu v 21 etapách. Po 25 rokoch pelotón navštívi 5 horských oblastí vo Francúzsku. Na úvod to bude oblasť Vosges, neskôr Jura. Jazdci okúsia i francúzske stredohorie (Massif Central), Pyreneje a nakoniec Alpy. V itinerári znova chýba tímová časovka. Jazdci budú bojovať proti chronometru iba v dvoch etapách a celkovo ich čaká 36,5 km.

Kto si oblečie maillot jaune ako prvý?

Najlepší časovkár súčasnosti Rohan Dennis (BMC) na Tour de France neštartuje a to otvára dvere pre viacero jazdcov. Svoju šancu určite má bývalý svetový šampión v časovke Tony Martin (ISN), ktorý počas minulého víkendu ovládol nemecký šampionát. Do bojov o žltý dres prehovorí určite i Američan Taylor Phinney (CDT), Alex Dowsett (ALM) či Stephan Cummings (DDD), ktorý prvého menovaného Brita prekonal na britskom šampionáte. Nesmieme zabudnúť ani na skvelých časovkárov vo farbách BMCStefan Küng ci Damiano Caruso určite budú vysoko. Primož Roglič (LOT) taktiež nebude bez šance.

Žltý dres

V tejto kategórii sa veľmi ťažko hľadá konkurent Chrisovi Froomovi (SKY) a jeho tímu. Briti poslali do Francúzska neskutočnú zostavu, ktorá nemá konkurenciu. Azda najväčší konkurent bude Richie Porte (BMC), ktorý na Gire veľmi skoro odstúpil a aspoň ušetril nejaké sily. Tesne pred Tour podpísal s BMC novú zmluvu a tak ho nemusí zaťažovať nejasná budúcnosť. Veľa síl naopak neušetril Nairo Quintana (MOV), ktorý si dal za cieľ vyhrať Giro a Tour. Ztroskotal hneď na úvodnej prekážke. V Taliansku jazdil prevažne na čele, no dominancia z minulých rokov bola preč. Zázraky nečakáme ani od Alberta Contadora (TFR), ten má k dispozícii už tradične iba Bauke Mollemu (TFR), ktorý by mohol pomôcť v najťažších chvíľach. Do súboja o pódium by mohol prehovoriť Romain Bardet (ALM), Dan Martin (DQT), Thibault Pinot (FDJ) či Esteban Chaves (ORS).

Zelený dres

Táto kategória bude obzvlášť sledovaná. Peter Sagan (BOH) má na dosah vyrovanie rekordu legendárneho Erika Zabela. Ten sa tešil zo zeleného dresu 6x za sebou. Tourminátorovi budú v ceste stáť Marcel Kittel (DQT), Nacer Bouhanni z Cofidisu, Arnaud Demare (FDJ), André Greipel (LTS), Alexander Kristoff (ISN), Michael Matthews (SUN) či John Degenkolb (TFR). Po ťažkej chorobe sa vracia Mark Cavendish (DDD) a bolo by určite chybou ho odpísať.

Bodkovaný dres

Táto kategória je najmenej predikovateľná. Hlavným adeptom je Rafal Majka (BOH). Ten si bodkovaný dres vybojoval v roku 2014 a 2016. Jeho cesta za hetrikom však nebude jednoduchá. Jazdcov na celkové poradie je veľa. Poliak nebude mať k dispozícii ani toľko domestikov, keďže v Bore sa ide i na Petra Sagana (BOH) a tímové role sú rozdelené. Rovnica je v celku jednoduchá. Kto bude aktívny a v únikoch, tak má najvačšiu šancu na bodkovaný dres.

Biely dres

Úspech brata z minulého roku bude chcieť zopakovať Simon Yates (ORS). Pre austrálskeho mladíka je to už tretia Tour, takže skúseností má viac než dosť. Už minulý rok na druhého z bratov Yatesových tlačil Louis Meintjes (UAE). Tento Juhoafričan prestúpil z Dimension Data do väčšej stajne, aby zbieral úspechy a jazdil na celkové triumfy. Emanuel Buchmann (BOH) bol v minulej sezóne tretím mladíkom Tour de France, no vlastne nikdy neohrozil vedúcu dvojku. Stratil na nich približne 40 minút. Mladý Nemec však na Critérium Du Dauphiné ukázal veľký potenciál a dobrú formu, keď ovládol súťaž mladíkov. Ďalšími adeptami sú Pierre Latour (ALM) či Tiesj Benoot (LTS).

Trasa Tour de France 2017


Promo video

zdroj: letour.com

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár