1. etapa Okolo Baskicka 2021: Roglič opäť ukázal svoju silu

Okolo Baskicka 2021
prvá etapa Okolo Baskicka 2021 Primož Roglič

Dnes bola na programe 1. etapa Okolo Baskicka 2021, v ktorej si cyklisti nemerali sily navzájom ale každý osamote. Išlo teda o 14 kilometrov dlhú časovku jednotlivcov, ktorá obsahovala naozaj všetko. Stúpania, rovinu i klesanie. Preto kocky v boji o líderský dres na podujatí na severe Španielska boli hodené už od prvých kilometrov. Najrýchlejším cyklistom na časovkárskom špeciáli bol dnes 31-ročný Slovinec Primož Roglič (:tjb:). Dnes sa neho nemal nikto, ani Tadej Pogačar (UAD), ani Adam Yates (:ins:), ani nikto.

Priebeh časovky

Keďže časovka jednotlivcov bola na programe hneď v úvodný deň etapových pretekov, neštartovalo sa podľa priebežného celkového poradia ale podľa dohody medzi cyklistami a tímami. Medzi prvými sa na trať dostal Primož Roglič (:tjb:) a predviedol najrýchlejší čas. To znamená, že v horúcom kresle pre víťaza boja proti chronometru sedel takmer celý deň. Veľa cyklistov sa na neho dolepovalo na prvom medzičase, avšak skúsený Slovinec to najviac rozbalil v druhej polovici etapy. Profil bol celkovo veľmi členitý, čo taktiež hralo do kariet Rogličovi.

Najväčšími vyzývateľmi boli Brit Adam Yates a Tadej Pogačar. Prvý menovaný stratil na na Rogliča takmer pol minúty. Tadej sa vydal na trať úplne ako posledný, preto aj Roglič sedel ako na ihlách až do samého záveru, a stratil prekvapivo tiež 28 sekúnd podobne ako Brit. To znamená, že 31-ročný Slovinec napokon ovládol úvodný diel cyklistického dobrodružstva Okolo Baskicka 2021. A postavil pevný základ k celkovému víťazstvu.

Obrázok

Top 3 dnešnej časovky

Víťazom sa teda stal Primož roglič, ktorý len o 2 sekundy porazil Američana Brandona McNultyho (UAD). Američan pritom na prvom medzičase bol rýchlejší o 5 sekúnd ako Primož Roglič. Tretí skončil tímový kolega dnešného etapového víťaza Jonas Vingegaard (:tjb:) so stratou 18 sekúnd.

12Marc HirschiUAE Team Emirates+ 37

V celkovom poradí má teda najlepšiu pozíciu do nadchádzajúcich etáp Primož Roglič a to konkrétne 28 sekúnd na piateho krajana Pogačara, šiesteho Brita Yatesa. Z tímu Bora – hansgrohe sa najlepšie umiestnil Ide Schelling, ktorý obsadil 8. priečku so stratou necelej pol minúty. Top 10 priebežne uzatvára Maximilian Schachmann (BOH).

Ide Schelling na štarte dnešnej časovky si mohol užívať takúto pohodu počas zahrievania. Nuž, možno aj to spôsobilo jeho skvelé umiestnenie v top 10 etapy.

Zajtra je na programe druhá etapa pretekov Okolo Baskicka 2021, v ktorom muži pre celkové poradie zvedú ďalší tvrdý súboj.