Quinn Simmon berie v 3. etape Okolo Valónska 2021 prvý triumf

Quinn Simmons 3. etapa Okolo Valónska 2021

zdroj: twitter.com/TrekSegafredo

Američan Quinn Simmon (:tfr:) vyhral 3. etapu Okolo Valónska 2021. V náročnom dni získal 20-ročný jazdec prvé profesionálne víťazstvo.

Druhý došiel v šprinte dvojice Belgičan Stan Dewulf (ACT). S odstupom finišoval v kráľovskej kopcovitej etape tretí Francúz Alexis Renard (:isn:).

Úradujúci majster sveta juniorov z Yorkshire 2019 sa zároveň dostal na čelo celkového poradia. Simmons sa do World Tour dostal na začiatku roka 2020 a predviedol niekoľko sľubných výkonov, ako šieste miesto na Bretagne Classic. V októbri bol suspendovaný tímom pre poznámky na sociálnej sieti s rasistickým podtónom.

Jediný Slovák na pretekoch Erik Baška finišoval na 152. priečke so stratou 20:07 min.

Ako prebehla 3. etapa Okolo Valónska 2021

zdroj: trworg.be

Takmer 180 kilometrov po kopcovitých cestách vo belgickej časti Valónsko obsahovalo niekoľko krátkych stúpaní. Cieľ sa nachádzal v meste Érezée a prišiel po krátkom stúpaní. Etapa bola opäť mierne pozmenená, oblasť zasiahli v predošlých dňoch katastrofické povodne.

Tom Van Asbroeck (:isn:),  Florian Vermeersch (:lts:) a Thomas Joseph (Tarteletto – Isorex) sa po hodine rýchleho pretekania dostali do úniku dňa. Počas dňa mali náskok približne piatich minút. V pelotón udával tempo hlavne tím Trek-Segafredo, ktorému sa podarilo odpárať šprintérov aj vedúcich mužov v celkovom poradí – víťaza prvej etape Dylana Groenewegena a druhej Fabia Jakobsena, ktorí získali prvé víťazstvá od vzájomného incidentu na Okolo Poľska 2020.

V posledných 50 km sa únik rozbil, Vermeersch sa snažil útočiť a osamostatniť sa pred cieľom, ale 30 km pred cieľom bolo po úniku. Vtedy sa vytvorila nová skupinka na čele, kde boli jazdci, ako Quinn Simmons, Benjamin Thomas, Quinten Hermans, alebo Valerio Conti. Dostihnutí boli 24 km pred cieľom.

O pár kilometrov sa o podobný únik snažili i Tim Wellens, Lilian Calmejane, alebo Patrick Gamer. Dostihnutí boli v záverečných 10 km. Pracoval hlavne tím Deceuninck – Quick-Step, ktorý poriadne preriedil elitný pelotón na približne 30 pretekárov.

Na čele sa opäť vytvorila malá skupinka, z ktorej štyri kilometre pred cieľom zaútočili Quinn Simmons Stan Dewulf. Dvojica sa dostala až do cieľa, kde bol po zrýchlení na cieľovom kopčeku rýchlejší Američan.

V piatok sa pokračuje predposlednou etapou, ktorá je zvlnená a v závere ponúkne možnosti na útoky na kilometrovom kopci.