Dan Martin po 9. etape Gira: Bol to ťažký kopec

Giro d'Italia 2021
Egan Bernal

zdroj: Massimo Paolone/LaPresse

Aj dnes 16. mája vám prinášame reakcie tých najväčších protagonistov 9. etapy Giro d’Italia 2021, ktorá videla netradičný dojazd na lyžiarskej zjazdovke. Neskutočný výkon na štrku a prudkých rampách v poslednom kilometri ukázal Egan Bernal (:ins:), ktorý zobral nielen dnešné etapové víťazstvo, ale aj ružový a biely dres. Na druhom mieste sa umiestnil Giulio Ciccone (:tfr:).

Reakcie Giro d’Italia 2021

Egan Bernal (:ins:) – víťaz

Nemôžem uveriť tomu, čo sa práve stalo. Práve som vyhral svoju prvú etapu na grandtour. Veľa som obetoval, aby som sa dostal tam, kde som teraz.

24-ročný víťaz Tour de France spomína hlavne na obdobie od vlaňajšieho septembra. Kolumbijčan si musel prejsť rehabilitáciou a rôznymi cvičeniami, aby sa zbavil bolesti chrbta. Podľa lekárov mu kariéru ohrozuje skolióza a nerovnomerný rast nôh. Zdalo sa, že práca sa vyplatila. V mimoriadne emočnom interview po etape sa jeden z najlepších cyklistov posledných rokov len ťažko zmohol na slová.

V cieli nedvihol ruky nad hlavu z dôvodu, že o svojej výhre netušil. To, že skutočne pred ním nikto z úniku nevyhral, sa dozvedel až pár desiatok sekúnd po prejdení cieľovej čiary. Aj také sú prvé triumfy na Grand Tours. Je zaujímave, že v nedeľu to bol len prvý etapový vavrín z najväčších pretekov. Bernalovi určite padlo vhod, že to prišlo v Taliansku, v krajine, kde cyklisticky vyrastal s tímom Androni.

Giulio Ciccone (:tfr:) – 2. miesto:

„Bola to náročná etapa, prvých 70 km sa išlo naplno. Som veľmi spokojný s mojou výkonnosťou. Držal som sa s najväčšími favoritmi. Mali sme Baukeho Mollemu v úniku a celkovo sme robili dobrú prácu aj s Vincenzom Nibalim. Asi desiati jazdci sme v jednej minúte v celkovom poradí, takže Giro bude ešte dlhé. Dnes to bola veľmi dôležitá etapa na otestovanie kondície. Snažil som sa nasledovať Bernala, ale bol príliš silný. Keď som videl, že je na najväčšom prevode, išiel som len vlastné tempo.“

Giulio Ciccone Giro 2021
Giulio Ciccone. © Marco Alpozzi/LaPresse

Talian dúfal, že by v domovskom regióne Abruzzy vyhral, ale nestalo sa. 26-ročný víťaz azúrového dresu sa posunul na štvrté miesto v celkovom poradí – na Bernala stráca 36 sekúnd. Vyzerá to tak, že únikový špecialista sa tentokrát okúsi celkové poradie.

Alexander Vlasov (AST) – 3. miesto

Bola to pre mňa dobrá skúsenosť v takomto finále. Som spokojný s mojím vystúpením a urobil som všetko, čo som mohol na takomto type dojazdu.

Remco Evenepoel (:dqt:) – 4. miesto

V tíme Deceuninck – Quick Step po dnešnej etape vládla priemerná spokojnosť. Remco v závere stratil na Bernala 12 sekúnd, no stále sa drží na druhom mieste v celkovej klasifikácii na Kolumbijčana má na dostrel.

Dan Martin (:isn:) – 5. miesto

Bol to ťažký kopec, pretože keď jazdíte na štrku, nemôžete sa postaviť do pedálov, čo je inak spôsob, akým bežne dosahujem naozaj vysoký výkon.

Nuž, cestná cyklistika nie je len o asfalte. Flámski klasikári by určite vedeli, čo povedať.

Dan Martin (vľavo) a Remco Evenepoel (v bielom). © Marco Alpozzi/LaPresse

Romain Bardet (DSM) – 7. miesto

Francúz, ktorý si na Apeninskom polostrove berie platené voľno od Tour de France, bol po dojazde 9. etapy trochu na seba nahnevaný. Vyjadril sa:

„Spolujazdci odviedli dobrú prácu, aby ma dobre umiestnili. Cítil som sa dobre, len som spravil chybu v mojej trajektórii 200 metrov do cieľa, čo ma stálo veľa rýchlosti.“

Obrázok
https://twitter.com/TeamDSM/status/1393969243935416322/photo/4

Toto boli reakcie tých najväčších protagonistov 9. etapy Giro d’Italia 2021. Zajtra je na programe posledná etapa prvého závodného týždňa. Profilovo ide o zvlnenú etapu, ktorá by mala vyhovovať šprintérom, a teda aj Petrovi Saganovi (BOH).

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár