Scheldeprijs 2021 Preview: Pripíše si Bennett ďalšie šprintérske víťazstvo?

Scheldeprijs 2021

zdroj: https://twitter.com/YLampre/status/1376552115515101189/photo/2

V stredu 7. apríla je na programe ďalšia šprintérska klasika Scheldeprijs 2021, ktorá tradične spája dva monumenty a to Okolo Flámska a Paríž – Roubaix, ktoré sa tento rok pôjde 3. októbra. Profilovo ide o čistú rovinu bez výrazných sektorov mačacích hláv, a preto sú na tomto podujatí najviac favorizovaní čistokrvní šprintéri.

Prvý ročník sa konal v roku 1907, čo znamená, že práve Scheldeprijs sú najstaršími pretekmi vo Flámsku. Sú o 6 rokov staršie ako Tour de France. Prvé ročníky začínali a končili v meste Antwerpy, no v súčasnosti sa začína v holandskom mestečku Terneuzen a končí na belgickej pôde v Schotene. To isté bude platiť aj o aktuálnom 109. ročníku. Cyklistom s najväčším počtom víťazstiev je Marcel Kittel, ktorý v mladom veku predčasne ukončil kariéru.

Predošlí víťazi Scheldeprijs

2020: EWAN Caleb
2019: JAKOBSEN Fabio
2018: JAKOBSEN Fabio
2017: KITTEL Marcel
2016: KITTEL Marcel
2015: KRISTOFF Alexander
2014: KITTEL Marcel
2013: KITTEL Marcel
2012: KITTEL Marcel
2011: CAVENDISH Mark

Profil Scheldeprijs 2021

https://www.procyclingstats.com/race/scheldeprijs/2021/result/today/profiles

Ako už bolo zmienené, profilovo ide o čistú placku, na ktorej cyklisti zdolajú presne 193 kilometrov. Jedinou prekážkou je úsek mačacích hláv zvaný Broekstraat na záverečnom okruhu, ktorý cyklisti zdolajú celkovo štyrikrát. Ponúka jedinečnú možnosť zaútočiť, no je vysoko pravdepodobné, že v cieli víťaz zíde z hromadného šprintu tak, ako tomu bolo v predchádzajúcich ročníkoch.

mapa Scheldeprijs 2021 https://www.procyclingstats.com/race/scheldeprijs/2021/result/today/profiles

Favoriti Scheldeprijs 2021

Sam Benett (:dqt:)

Favoritom číslo jeden je jednoznačne írsky rýchlik Sam Bennett (:dqt.), ktorý momentálne v záverečných šprintoch nemá konkurenciu. Viackrát to dokázal na pretekoch Okolo Spojených arabských Emirátov 2021 či počas jari, napríklad na Tri dni de Panne, kde získal svoje prvé World Tour klasikárske víťazstvo. Na doposiaľ posledných pretekoch Gent – Wevelgem mu síce počas jazdy prišlo nevoľno, avšak ako on sám povedal, prehnal to na jednom zo stúpaní.

Pascal Ackermann (BOH)

Bora – hansgrohe bude veriť v závere nemeckému šprintérovi Pascalovi Ackermannovi, ktorý viackrát tento rok skončil na treťom mieste. Výrazne za chrbtom Sama Bennetta. Uvidíme, či sa situácia nezopakuje.

Tim Merlier (Alpecin-Fenix)

Trojlístok najväčších favoritov uzatvára Tim Merlier, mladé šprintérske eso protímu Alpecin-Fenix. Tim v tejto sezóne už dokázal zvíťaziť na jednej z belgických jednorázoviek, kde porazil aj samotného Marka Cavendisha. Preto by mohol byť práve on tým najväčším vyzývateľom doposiaľ neohrozeného Íra Sama Bennetta.

Čo sa týka Marka Cavendisha (:dqt:), Manx´missile figuruje v štartovej listine, avšak vzhľadom k tomu, že za tím Deceuninck – Quick Step štartuje Sam Bennett, veľké šance Markovi nedávame.

Ďalej nesmieme zabudnúť ani na talianske duo Elia Viviani (COF) a Giacomo Nizzolo (:tqa:). Prvý menovaný si nedávno pripísal prvé víťazstvo po vyše roku za novú stajňu. Elia sám povedal, že dané víťazstvo je preňho veľkou morálnou spruhou, uvidíme teda či aj fyzickou.

Na štarte taktiež bude aj minuloročný víťaz Caleb Ewan (:lts:) a Holanďan Cees Bol (DSM), ktorý na Paríž – Nice 2021 predvádzal veľmi dobré súboje v záveroch etáp.

Simultánne s touto jednorázovkou budú cyklisti pretekať na pretekoch Okolo Baskicka 2021. Prvá etapa je na programe už dnes.

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár