Tour de France: Žltý muž ukázal slabiny, no udržal dres. Simon Yates druhýkrát víťazne

zdroj: twitter.com/LeTour

Preteky Tour de France dnes pokračovali 15. etapou. Čakala nás rozlúčka s Pyrenejami a organizátori pripravili 185 kilometrov s troma stúpaniami prvej kategórie. Najvyšší bod etapy bol vo výške iba 1 517 m. n. m. No oproti predošlému dňu sa nastúpa viac ako 4 700 výškových metrov, oproti 3 500 v etape číslo 14. Ak sa niekto necítil včera dobre, dnes si to v posledných 80 km bude musieť vytrpieť. Začiatok bol v meste Limoux a záverom bude stúpanie na Prat d’Albis. Tento kopec ponúkne krásnu pôdu pre epické finále poslednej etapy v Pyrenejách. Má dĺžku 10,3 km s priemerným sklonom 7,5%.

Od začiatku sa dnes nastupovalo a pretekalo, no dlho sa nevedel vyformovať únik. Jeden taký sa konečne podaril 40 kilometrov po štarte. V skupine boli veľmi silní jazdci, väčšina z nich včera pohorela. V úniku boli jazdci ako Dan Martin (UAE), Simon Yates (MTS), Nairo Quintana (MOV), Vincenzo Nibali (TBM), Ilnur Zakarin (ISN) či Romain Bardet (ALM). Na šprintérskej prémii dnes bral maximum bodov Michael Matthews (SUN), no na Sagana (BOH) strácal približne 100 bodov. Tourminátor sa dnes do čelnej skupiny nedostal, no náskok mal stále luxusný. V tento moment mal únik 2 minúty a 30 sekúnd na hlavný balík. Tam bol na čele Deceuninck Quick-Step a hájil žltý dres.

Pri nájazde na prvú „jedničku“ dňa bol náskok o minútu vyšší. Veľkú ranu dostal tím vedúceho muža. Hlavný pomocník vedúceho muža Enric Mas (DQT) odpadol z tempa hlavného balíka. Na čele pretekov zase nestíhal Nairo Quintana (MOV), iba potvrdzoval, že nemá formu. Dan Martin (UAE) napodobňoval Kolumbíjčana a s Írom to tiež nevyzeralo dobre. Po tuhom boji sa však obaja dotiahli do vedúcej skupiny. Pelotón v túto chvíľu strácal cez 5 minút. Na vrchole Col de Monséguir bol ako prvý Romain Bardet (ALM) a pripísal 10 bodov do vrchárskej súťaže.

Pri nájazde na Port de Lers bola skupina stále 5 minút pred hlavným poľom. 5 kilometrov pred vrchlom nastúpil Simon Geschke (CCC) a vytvoril si drobný náskok. Za nim sa to začalo trhať, no Nemec stále pokračoval a mal k dispozícii 40 sekúnd. V skupine favoritov skúsili štastie Landa (MOV) a Fuglsang (AST). Dvojica odskočila, za nimi odpadla hneď trojica jazdcov z tímu Ineos a to bol veľký problém pre Thomasa (INS) a Bernala (INS). Movistar to mal zase rozohraté veľmi dobre. Landa (MOV) sa zbavil Dána, no za nimi šlapal parádne tím Jumbo-Visma a nenechával mu veľa metrov k dispozícii. Vďaka akcii v hlavnom balíku sa náskok úniku zmenšil pod tri minúty. Na vrchole bol ako prvý Simon Geschke (CCC), tesne za ním došiel Simon Yates (MTS). Medzičasom na Landu (MOV) počkal Soler (MOV) a dvojica upaľovala smer vrchol. Na skupinu favoritov mali 30 sekúnd. Neskôr ich doplnil i Amador (MOV) a s Movistarom to dnes vyzeralo veľmi dobre.

Trojica v zjazde nazbierala dalšiu polminútu na hlavnú skupinu. Pred nimi bolo čelo o 2 minúty ďalej. Pri nájazde na Prat d´Albis bola stále na čele dvojica Geschke (CCC) – Yates (MTS). Za nimi o minútu skupina okolo Bardeta (ALM), Quintanu (MOV) a Kreuzigera (DDD), o ďalšiu minútu bola trojica Movistaru. Landa (MOV) doplnil skupinu pred ním. Chvíľu si oddýchol a zase začal tlačiť. Na čele razantne nastúpil Yates (MTS) a vydal sa za víťazstvom. Brit mal na silného Španiela 90 sekúnd. V skupine favoritov sa stále perfektne držal Julian Alaphilippe (DQT) a vyzeralo to, že i dnešok prežije v žltom.

Záver

6 kilometrov pred cieľom mal Landa (MOV) stratu už len minútu a išiel famózne. Z hlavného balíka nastúpil Pinot (FDJ), jeho kolesa sa udržali Alaphilippe (DQT), Buchmann (BOH) a Bernal (INS). Tempu nestíhal Thomas (INS) a vyzeralo to na zmenu strategie Ineosu. Vedúci muž v žltom po stovkách kilometrov konečne povolil a pomaly odpadával. Francúza dostihla Thomasova (INS) skupina. Pinot (FDJ) však išiel fantasticky a svojimi nástupmi zlomil všetkých v skupine a pokračoval sám. Francúz dostihol Landu (MOV) a do cieľa chýbali 3 kilometre. Na čele si po prvenstvo šiel relatívne v kľude Simon Yates (MTS). Kilometer pred cieľom sa začal lámať žltý muž, no stále bojoval ako sme u neho zvyknutí. Brit napokon zvládol dnešok takticky na výbornu a zaslúžene berie druhé víťastvo na tohtoročnej Tour.

Celkové poradie

Dnes si prvýkrát na dno siahol vedúci muž, no dokázal uhájiť maillot jaune. Výrazne si polepšil Landa (MOV) a Pinot (FDJ). Obaja nahnali dôležité sekundy. Dobre sa držali i Egan Bernal (INS) a Emanuel Buchmann (BOH). Nemec sa nenápadne driape do prvej trojky.

Profil:

zdroj: letour.fr

Výsledky 15. etapy: 

1.Simon Yates (GBr)MTS4:47:04
2.Thibaut Pinot (Fra)FDJ0:00:33
3.Mikel Landa (Spa)MOV
4.Emanuel Buchmann (Ger)BOH0:00:51
5.Egan Bernal (Col)INS
6.Lennard Kamna (Est)SUN0:01:03
7.Geraint Thomas (GBr)INS0:01:22
8.Steven Kruijswijk (Ned)TJB
9.Alejandro Valverde (Spa)MOV
10.Richie Porte (Aus)TFR0:01:30

Celkové poradie:

1.Julian Alaphilippe (Fra)DQT61:00:22
2.Geraint Thomas (GBr)INS0:01:35
3.Steven Kruijswijk (Ned)TJB0:01:47
4.Thibaut Pinot (Fra)FDJ0:01:50
5.Egan Bernal (Col)INS0:02:02
6.Emanuel Buchmann (Ger)BOH0:02:14
7.Mikel Landa (Spa)MOV0:04:54
8.Alejandro Valverde (Spa)MOV0:05:00
9.Jakob Fuglsang (Den)AST0:05:27
10.Rigoberto Uran (Col)EFD0:05:33

Bodovacia súťaž:

1.Peter Sagan (Svk)BOH284
2.Sonny Colbrelli (Ita)TBM191
3.Michael Matthews (Aus)SUN187

Vrchárska súťaž:

1.Tim Wellens (Bel)LTS64
2.Thibaut Pinot (Fra)FDJ50
3.Thomas De Gendt (Bel)LTS37

Súťaž jazdcov do 25 rokov:

1.Egan Bernal (Col)INS56:14:29
2.Enric Mas (Spa)DQT0:02:38
3.David Gaudu (Fra)FDJ0:08:00

Zdroj: letour.com

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár