UAE Tour: Sam Bennett vyhral posledný šprint, Roglič celkovým víťazom

UAE Tour 2019

zdroj: twitter.com/uae_tour

Zdieľaj článok:

Posledná, siedma etapa pretekov UAE Tour mala 145 kilometrov. Jej profil bol úplne rovinatý, v závere sa očakával šprint pelotónu v Dubaji. Do úniku sa dostali Dmitrij Gruzdev (AST), Simon Clarke (TFR) a Benoit Cosnefroy (ALM). Vytvorili si náskok štyroch minút, tempo pelotónu bolo stále kontrolované, keďže na trati opäť fúkal nepríjemný vietor. Na prvej šprintérskej prémii z pelotónu bodoval Elia Viviani (DQT), na druhej Michael Mørkøv (DQT). Priebežný líder v bodovacej súťaži Stepan Kurjanov (Gazrpm-Rusvelo) získal iba jeden bod, síce sa udržal na čele, no taliansky šampión Viviani s najvyššou pravdepodobnosťou mal bodovať aj v samom závere etapy, čo sa o Rusovi povedať nedalo.

Hlavná skupina musela ku koncu pritvrdiť, keďže pri vstupe do poslednej desiatky kilometrov mala trojica utečencov náskok okolo jednej minúty. Pracovať museli šprintérske celky Deceuninck-Quick Step alebou UAE-Team Emirates, ale k slovu sa prihlásili aj BORA – hansgrohe a Bahrain Merida. Snaha únika sa ukončila na méte troch kilometrov do konca a nastali súboje o pozície pre šprint. Vpredu sa držala zostava Jumbo-Visma, za ktorú jazdí priebežný líder Primož Roglič (TJB), ktorému stačilo dôjsť do cieľa.

Do posledného kilometra vstúpil ako prvý šprintérsky vláčik Lotto Soudal s Calebom Ewanom (LTS). Tí prežili najlepšie poslednú zákrutu. Do skvelej pozície sa dostal Fernando Gaviria (UAE), ktorému šprint opäť rozbiehal silný Alexander Kristoff (UAE). Vlak Quick-Stepu s Vivianim sa nachádzal v zadných radoch. Kolumbijčan Gaviria otvoril šprint ako prvý, na ňom bol zavesený Sam Bennett (BOH). Bol to práve Ír, ktorý dokázal v poslednej chvíli poraziť Gaviriu o dĺžku kolesa, keď sa skvelo spoza neho odtrhol a zrýchlil. Tretí skončil Caleb Ewan. Ten síce mal najlepšiu východiskovú polohu, no zjavne nemal dosť rýchle nohy. Talian Elia Viviani napokon skončil na piatej priečke, keďže musel šprintovať zozadu.

28-ročný Bennett získal druhé prvenstvo v sezóne, predtým ešte triumfoval na Vuelta a San Juan. Tento triumf je však oveľa príjemnejší, keďže v závere porazil viacero veľkých svetových šprintérskych mien.

Video šprintu:

Celkové poradie

Slovinec Primož Roglič ovládol generálnu klasifikáciu prvého ročníka UAE Tour, druhého Alejandra Valverdeho (MOV) porazil o 31 sekúnd. Najlepší mladý jazdec pretekov David Gaudu (FDJ) skončil na tretej priečke. Elia Viviani za piate miesto v etape získal ešte sedem bodov a vyhral bodovaciu súťaž.

Slováci:

Jediným slovenským zástupcom na pretekoch bol Erik Baška (BOH), ktorý bol domestikom pre Bennetta. Dnes BORA stavila na inú taktiku a Erik svojmu šprintérskemu lídrovi špurt nerozbiehal. Dnešnú etapu Baška dokončil v hlavnej skupine na 61. mieste. V celkovom poradí obsadil 129. pozíciu, na víťaza stratil 51 minút a 6 sekúnd. Najlepším umiestením 25-ročného Slováka bolo piate miesto v druhej etape.

Profil:

Výsledky 7. etapy:

1. Sam Bennett (Ire) BOH  3:17:51
2. Fernando Gaviria (Col) UAE
3. Caleb Ewan (Aus) LTS
4. Alexander Kristoff (Nor) UAE
5. Elia Viviani (Ita) DQT
6. Phil Bauhaus (Ger) SUN
7. Max Walscheid (Ger) BMT
8. Luka Mezgec (Slo) MTS
9. Matteo Moschetti (Ita) TFR
10. Kristoffer Halvorsen (Nor) SKY

Celkové poradie:

1. Primož Roglič (Slo) LOT 26:27:29
2. Alejandro Valvere (Spa) MOV 0:00:31
3. David Gaudu (Fra) FDJ 0:00:44
4. Emanuel Buchmann (Ger) BOH 0:00:56
5. Wilco Kelderman (Ned) SUN 0:01:04
6. Tom Dumoulin (Ned) SUN 0:01:08
7. Daniel Martin (Ire) UAE 0:01:11
8. James Knox (GBr) DQT 0:01:29
9. Laurens De Plus (Bel) TJB 0:01:45
10. Michal Kwiatkowski (Pol) SKY 0:01:49
Zdroj: cyclingnews.com
Zdieľaj článok:

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.