Valónsky šíp 2022: Alejandro Valverde sa lúči so svojou srdcovkou

Valónsky šíp 2022
Alejandro Valverde Valónsky šíp 2022

zdroj: Luca Bettini/SprintCyclingAgency©2022

Už v stredu 20. apríla sa uskutoční 86. ročník ardenskej klasiky Valónsky šíp 2022. Na štart sa postavia aj poslední traja víťazi, medzi ktorými nebude chýbať ani legenda týchto pretekov – matador Alejandro Valverde. Pre 41-ročného rodáka z Murcie to bude rozlúčka s pretekmi, ktoré mu najviac sedia. O víťazstvo na neodmysliteľnom strmom Mur de Huy ale zabojuje taktiež Tadej Pogačar. 

Valónsky šíp – história

Ardenská klasika Valónsky šíp (La Flèche Wallonne) bola vytvorená s cieľom zvýšiť predaj novín Les Sports v 30. rokoch 20. storočia a prvýkrát sa objavila v roku 1936. Aj keď možno nie je tak uctievaná ako cyklistické monumenty, preteky sú všeobecne považované za jedny z najťažších. No až v roku 2009 sa stali súčasťou kalendára UCI World Tour. Rovnako ako mnohé cyklistické preteky, trať sa v priebehu rokov značne zmenila (aj v trase, aj v dĺžke). Podujatie sa prvýkrát uskutočnilo na cestách z Tournai do Liège. Od roku 1948 sa preteky začali v Charleroi; od roku 1960 prebiehalo podujatie v opačnom smere, začínalo sa v Liège a končilo v Charleroi. Potom nasledovali roky ďalších zmien.

Dnes sa podujatie začína v Blegny a smeruje na východ do Huy, kde jazdci absolvujú tri kolá náročného okruhu vrátane strmého stúpania Mur de Huy (stena Huy) s niekoľkými sekciami strmšími ako 20%. jeden oddiel. Cieľ je na vrchole Mur po treťom stúpaní.

Valónsky šíp – víťazi (posledných 10 rokov)

Alejandro Valverde (MOV) vyhral preteky rekordne päťkrát. Päť jazdcov vyhralo preteky trikrát, z toho dvaja Belgičania, dvaja Taliani a jeden Francúz – Julian Alaphilippe. Päť jazdcov vyhralo preteky po sebe. Belgickí jazdci skutočne dominovali v prvých ročníkoch podujatia, keď vyhrali prvých 11 ročníkov a o niečo menej ako polovicu ročníkov celkovo (38 víťazstiev do roku 2011 vrátane). Taliani vyhrali podujatie 18-krát.

 • 2021: ALAPHILIPPE Julian
 • 2020: HIRSCHI Marc
 • 2019: ALAPHILIPPE Julian
 • 2018: ALAPHILIPPE Julian
 • 2017: VALVERDE Alejandro
 • 2016: VALVERDE Alejandro
 • 2015: VALVERDE Alejandro
 • 2014: VALVERDE Alejandro
 • 2013: MORENO Daniel
 • 2012: RODRÍGUEZ Joaquim

Valónsky šíp 2022 – parametre

 • typ: ardenská klasika
 • dĺžka: 202 kilometrov
 • profil: zvlnený, kopcovitý (11 valónskych kopcov)
 • ročník: 86.
 • dátum: 20. apríla (streda)
 • kategória: muži Elite
 • UCI Tour: UCI World Tour
 • vysielanie: Eurosport

Valónsky šíp 2022 – trasa

Mapa:

https://www.la-fleche-wallonne.be/en/stage-1

Profil:

https://www.la-fleche-wallonne.be/en/stage-1

Prvá polovica bude menej záživná. V jej priebehu cyklisti zdolajú viaceré stúpania, avšak len dve z nich budú klasifikované. Ako prvý na rad príde Côte de Tancrémont (2 600 metrov; 5,6%). Za ním bude hneď nasledovať Côte des Forges (1 300 metrov; 7,8%). To však nebude v porovnaní s druhou polovicou nič významné.

V druhej polovici na pretekárov čaká trojitý prejazd 3 strmými kopcami. Konkrétne ide o Côte d’Ereffe (2 100 metrov; 5%), Côte de Cherave (1 300 metrov; 8,1%) a slávny Mur de Huy (1 300 metrov; 9,6%), ktorý sa pri treťom prejazde stane aj cieľovým. Preteky by sa teda mali lámať práve na týchto stúpaniach, no ako je v posledných rokoch zvykom, rozhodujúce útoky možno prídu až pár stovák metrov pred cieľovou čiarou.

https://www.la-fleche-wallonne.be/en/stage-1

Valónsky šíp 2022 – favoriti

Na štarte budú naraz všetci traja poslední víťazi a to Julian Alaphilippe (:dqt:), ktorý zabojuje už o 4. titul, Marc Hirschi (UAD), víťaz z roku 2020, a taktiež veterán Alejandro Valverde (MOV). Práve španielsky matador sa príde rozlúčiť vo svojej poslednej profesionálnej sezóne s pretekmi, ktoré mu spomedzi všetkých najviac sedeli. Môžeme teda očakávať, že o rekordný 6. titul sa pobije so silou strely z Murcie.

Image
naľavo: Primož Roglič, napravo: Julian Alaphilippe https://twitter.com/Cyclingnewsfeed/status/1385007967658037251/photo/1

Čo však môžeme očakávať od Tadeja Pogačara (UAD)? Slovinský dvojnásobný víťaz Tour de France sa naposledy predstavil na monumente Okolo Flámska, kde mohol do poslednej chvíle pomýšľať na víťazstvo. Navyše Valónsky šíp mu profilovo bude viac vyhovovať. Miernou nevýhodou môže byť záverečný šprint do kopca, v ktorom podľa papierových predpokladov bude pravdepodobne ťahať za kratší koniec v porovnaní s klasikármi ardenského typu.

Zaujímavým adeptom na solídny výsledok je aj Benoît Cosnefroy (ACT), ktorý v posledných dvoch ardenských klasikách (Amstel Gold Race a Brabantský šíp) skončil zhodne na druhom mieste. Silnými konkurentmi mu budú Dylan Teuns (TBV), David Gaudu (FDJ) či Michal Kwiatkowski (:ins:), ktorému víťazstvo zo steny v Huy ešte stále chýba.

Ďalšími favoritmi sú jazdci, ktorí sa pravidelne zameriavajú práve na klasiky vo Valónsku. Medzi nich musíme zaradiť Tima Wallensa (:lts:), Michaela Woodsa (:isn:) či Pierra Latoura (TotalEnergies).

 

  

Mohlo by vás zaujímať

Komentáre

Pridaj komentár