Vuelta 2021: Primož Roglič tretíkrát vyhral. Patrí mu aj 21. etapa

Vuelta a España 2021
Primož Roglič 21. etapa Vuelta a Espaňa 2021

zdroj: ©Photogomezsport

21. etapa Vuelta a Espaňa 2021 ukončila preteky časovkou v Santiago de Compostela. Slovinec Primož Roglič (:tjb:) sa stal celkovým víťazom poslednej Grand Tour sezóny, ovládol aj časovku.

V poslednej etape bol druhý Magnus Cort (:efn:). Zaostal o 14 sekúnd, ale vďaka svojím výkonom sa Dán stal najbojovnejším jazdcom pretekov. Tretí skončil Holanďan Thymen Arensman (DSM). Štvrté miesto v časovke bral Čech Josef Černý (:dqt:), ktorý na víťaza stratil 52 sekúnd.

Roglič bol s časom 44:02 na trase dlhej 33,8 km najrýchlejší. V červenom drese neriskoval, ale na tiahlych rovinách mal olympijský šampión najsilnejší motor. Získal štvrté etapové víťazstvo na pretekoch, v súčte deviate v živote. Prvýkrát v kariére triumfoval v etape na Grand Tours v líderskom drese.

31-ročný Slovinec z Jumbo-Visma tretíkrát za sebou získal červený dres, vyrovnal historický rekord Roberta Herasa a Tonyho Romingera v počte víťazstiev za sebou na španielskej Grand Tour.

©
Luis Angel Gomez / Photo Gomez Sport

„Som veľmi šťastný za seba a za celý tím. Boli to pekné tri týždne. Užil som si povzbudzovanie od divákov. Je to neuveriteľné a šialené. Niekedy vyhráte s veľkým náskokom, niekedy veľmi tesne. Nesústredím sa veľmi na štatistiky, jednoducho sa snažím ísť čo najlepšie,“ povedal v cieli Roglič.

Nalini - procycling

Enric Mas a Jack Haig na pódiu

Enric Mas (MOV) bol priamo na trati predbehnutý Rogličom, ktorý štartoval dve minúty predtým. 26-ročný Španiel si však udržal celkové druhé miesto, druhýkrát v kariére. Celkovo zaostal o 4:42 min.

Austrálčan Jack Haig (TBV) sa udržal na pódiu. Vôbec prvýkrát úspešne bojoval v celkovom poradí Grand Tour a bolo z toho tretie miesto. Na víťaza má manko 7:40. V časovke však udržal Adama Yatesa (:ins:). Brit je štvrtý s odstupom 9:09 min.

David de la Cruz poskočil

Gino Mäder (TBV) v predposlednej etape obral Egana Bernala (:ins:) o biely dres pre najlepšieho mladého jazdca. Švajčiar skončil piaty, Kolumbijčan šiesty.

Domáci David de la Cruz (:uae:) mal najlepší koniec Vuelty, keď skončil siedmy. Predstihol Seppa Kussa (:tjb:) aj Guillaume Martina (COF). Celkovo desiatu priečku obsadil Rakúšan Felix Großschartner (BOH).

Fabio Jakobsen a Michael Storer s dresmi

Rok po svojom hororovom páde získal Fabio Jakobsen (:dqt:) zelený dres pre víťaza bodovacej šprintérskej súťaže. Austrálčan Michael Storer (DSM) si zo Španielska okrem dvoch etáp odniesol aj bodkovaný dres z vrchárskej súťaže.

Roglič obieha Masa v poslednom kilometri:

Ako dnes prebehla 21. etapa Vuelta a Espaňa 2021?

Časovka končiaca pri katedrále

Iba tretíkrát od roku 1987 sa končilo inde ako v Madride, opäť v Santiago de Compostela v Galícii na severozápade Španielska. Išla sa zvlnená časovka dlhá 33,8 km. Našli sa v nej aj strmé sektory, napríklad 1700 metrov o 7% v prvej tretine.

21. etapa Vuelta 2021 – profil:

21. etapa Vuelta a Espaňa 2021
21. etapa Vuelta a Espaňa 2021. © Unipublic

K večeru bolo počasie príjemné, pred západom slnka bolo približne 28 °C a v podstate bezvetrie.

Josef Černý ako prvý na rampe

Keďže český majster bol po niekoľkotýždňovej práci pre šprintéra Fabia Jakobsena (:dqt:) posledný v celkovom poradí, ako prvý otvoril časovku. Zajazdil čas 45:18 min, ktorý o niečom vypovedal.

Fabio Jakobsen získal prvý zelený dres v kariére

Fabio Jakobsen
Fabio Jakobsen. © Luis Angel Gomez / Photo Gomez Sport

Po troch etapových triumfoch sa pri katedrále na konci Cesty sv. Jakuba radoval Holanďan Fabio Jakobsen (:dqt:). Nie z popredného času v etape, ale z toho, že rok po svojom takmer smrteľnom páde úspešne dokončil prvú Grand Tour. A veľmi úspešne.

Získal zelený dres, prvý bodovací na Grand Tour v kariére. Prežil aj brutálne kopce za pomoci tímových kolegov a Deceuninck – Quick-Step získal po Markovi Cavendishovi (:dqt:) na Tour de France ďalšiu bodovaciu súťaž.

6 mesiacov po posledných pretekoch v skialpe, Anton Palzer dokončil cyklistickú Grand Tour

View this post on Instagram

A post shared by Anton Palzer (@antonpalzer)

„Samozrejme, že som nemohol dotiahnuť veľký výsledok, ale cez tie tri týždne som si vyskúšal úroveň bolesti, ktorú som si predtým ani nevedel predstaviť. Strmé stúpania, pády, slzy a dlhé dni v sedle,“ napísal 28-ročný Nemec z BORA – hansgrohe. Prvé cyklistické preteky v živote absolvoval iba v máji.

Fabio Aru poslednýkrát na súťažnom bicykli

31-ročný Talian Fabio Aru (:tqa:) ešte pred Vuelta 2021 ohlásil, že po konci ukončí kariéru. Nedeľňajšie kilometre boli pre neho posledné. Jedno z deviatich kariérnych víťazstiev bolo práve celkové poradie na Vuelte v roku 2015.

Magnus Cort s novým najlepším časom

Dánsky univerzál Magnus Cort Nielsen (:efn:) ukázal, že to vie aj na časovkárskom bicykli. Kopcovitá trasa mu sedela, zajazdil čas 44:16 min, čo bolo skoro o minútu lepšie ako Černý. 28-ročný jazdec EF Education-NIPPO už na Vuelte vyhral tri etapy a oficiálne sa stal najbojovnejším jazdcom pretekov.

Rodák z Frýdku-Místku bol odsunutý ďalším jazdcom. Holanďan Thymen Arensman (DSM) bol o 38 sekúnd pomalší ako Cort.

David de la Cruz zdolal Guillaume Martina aj Seppa Kussa

Ako sa predpokladalo, Španiel David de la Cruz (:uae:) našiel v časovke 2:02 min na Guillaume Martina (COF) a poľahky zmazal sedem sekúnd. Martin sa posunul na celkové deviate miesto, na desiateho Felixa Großschartnera (BOH) v časovke stratil 2:24 min, lenže pred etapou strácal v top 10 štyri minúty a jedenásť sekúnd.

Ďalší, koho si De la Cruz v časovke podal, bol vrchár Sepp Kuss (:tjb:). Američan potvrdil, že časovka je jeho slabinou, na Španiela z UAE stratil 2:59 min. De la Cruz tak v závere skončil na Vuelte siedmy, tretíkrát v kariére.

Egan Bernal šiesty v časovke aj celkovo

Egan Bernal (:ins:) síce skočil šiesty, čo je najhoršie umiestnenie (okrem nedokončenia) od svojej prvej Tour de France v roku 2018. Kolumbijčan nemal v prvých týždňoch dobrú formu, ale v treťom spolu s tímom tvoril preteky. Pamätný bude jeho agresívny útok v 17. etape, kde sa odlepil s Rogličom, ktorý sa definitívne zmocnil Vuelty.

24-ročný Bernal bol v časovke na svoje pomery kvalitný, skončil šiesty s mankom 1:49 min.

Adam Yates vs Jack Haig

Pred etapou strácal Brit Adam Yates (:ins:) na štvrtom mieste rovných 60 sekúnd na tretieho Austrálčana Jacka Haiga (TBV).

Už na prvom medzičase bol Yates rýchlejší o 25 sekúnd. Nakoniec však Haig svoju pozíciu udržal. Jazdec Bahrainu dokonca na tom skončil lepšie. Vďaka 17. priečke mal v cieli náskok 26 sekúnd na vrchára Ineosu, ktorý prepálil tempo v prvom sektore.

Primož Roglič si prišiel po 21. etapu Vuelta 2021

Roglič bol už na prvom medzičase rýchlejší ako Cort. Na jednej zo zákrut takmer zle zabočil, ale nestratil veľa sekúnd. 21. etapa Vuelty mu jednoznačne patrila.

30Luis Angel MateEuskaltel-Euskadi+ 01:48:17

2 responses to “Vuelta 2021: Primož Roglič tretíkrát vyhral. Patrí mu aj 21. etapa

1. Nie Roglič je fenomén, Ale aj ostatní reprezentanti Slovinska v rôznych športoch.