Vuelta a España: Slovinci opanovali celú Vueltu!

Vuelta a España 2019
pogačar vuelta

zdroj: twitter.com/TeamUAEAbuDhabi

Preteky Vuelta a España pokračovali 20. etapou. Dnes sa malo definitívne rozhodnúť o víťazovi celej Vuelty. Najlepšiu pozíciu mal samozrejme Primož Roglič (TJB). Slovincovi stačilo udržať Valverdeho (MOV) na uzde. Dnes bola na programe horská etapa, ktorá obsahovala 5 stúpaní. Začiatok bol v Arenas de san Pedro a končilo sa na Plataforma de Gredos, ktoré leží 1 750 metrov nad morom. Na pelotón bolo dnes pripravených celkovo 190 kilometrov. V úniku dňa sa „ocitli“ Damien Howson (MTS), Ruben Guerreiro (ISN), Sergio Samitier (Euskadi-Murias), Nicolas Edet (Cofidis) a Tao Geoghegan Hart (INS). Pred rozhodujúcim stúpaním dňa Puerto de Peña Negra mali 2 minúty. Hlavný balík zužoval vietor, no vedúci muž sa držal.

Do posledného stúpania sme čakali konečne nejakú aktivitu Astany či Movistaru. Zdalo sa akoby boli obe stajne zmierené s prehrou. Vo vedúcej skupine vzali osud do vlastných rúk Ruben Guerreiro (ISN) a Tao Geoghegan Hart (INS). Dvojica však mala na pelotón iba 100 sekúnd. V hlavnom balíku nastavila tempo Astana a poriadne pretriedila skupinu. Roglič (TJB) však v celku pohodovo odolával. 43 kilometrov pred cieľom vyrazil Lopez (AST), no na 5 % to nešlo roztrhať a skupina favoritov pokračovala spolu. Slovinec však ostal sám, Movistar v štyroch, Astana v troch ľudoch.

Jakob Fulgsang (AST) sa občerstvil a zase ťahal tempo. Svoju prácu ukončil 5 kilometrov pred vrcholom a Miguel Angel Lopez (AST) to musel skúsiť znova. Zase to nevyšlo a ďalšie sily boli premrhané, dvojica v úniku bola už len 30 sekúnd pred nimi. V tento moment vyštartoval Tadej Pogačar (UAE), muž v zelenom čoskoro dostihol dvojku pred ním. Na vrchole Peña Negra mal mladučký Slovinec náskok 90 sekúnd a jeho útok na pódium vyzeral zaujímavo. Medzičasom bol už jasný víťaz súťaže vrchárov, Geoffrey Bouchard (ALM) musel už len dôjsť do Madridu.

Záver

Na začiatku posledného stúpania mal Pogačar (UAE) minútu a 40 sekúnd. 3 kilometre pred cieľom bol náskok stále rovnaký a všetko vyzeralo, že Slovinci totálne opanujú celú Vueltu. Mladík vo farbách UAE stále útočil na celkové druhé mieste.

Celkové poradie

Primož Roglič (TJB) suvernénne ovládol Vueltu. Počas celej Grand Tour neukázal náznak slabosti. Kontroloval súperov, zašiel parádnu časovku a k dispozícii mal skvelý tím domestikov. Slovinec sa zaslúžene dočkal svojej prvej Grand Tour. V skupine favoritov nastúpil Valverde (MOV), ktorý už nemohol na nič čakať aby uhájil celkové druhé miesto. Napriek tomu sa však Pogačar (UAE) dostal pred Quintanu (MOV) a na celkové tretie miesto. Dokonal tak slovinskú Vueltu, keď si naviac odnáša biely dres pre najlepšieho mladíka.

Video dojazdu:

Profil 20. etapy:

Výsledky 20. etapy:

1.Tadej Pogačar (Slo)UAE5:16:40
2.Alejandro Valverde (Spa)MOV0:01:32
3.Rafal Majka (Pol)BOH
4.Primož Roglič (Slo)TJB
5.Hermann Persteiner (Aut)TBM0:01:41
6.Sergio Higuita (Col)EFD0:01:49
7.Dylan Teuns (Bel)TBM
8.Nairo Quintana (Col)MOV0:01:56
9.Mikel Nieve (Spa)MTS0:01:59
10.Wilco Keldermann (Ned)SUN

Celkové poradie: 

1.Primož Roglič (Slo)TJB80:18:54
2.Alejandro Valverde (Spa)MOV0:02:33
3.Tadej Pogačar (Slo)UAE0:02:55
4.Nairo Quintana (Col)MOV0:03:46
5.Miguel Ángel López (Col)AST0:04:48
6.Rafal Majka (Pol)BOH0:07:33
7.Wilco Kelderman (Ned)SUN0:10:04
8.Carl Fredrik Hagen (Nor)LTS0:12:54
9.Marc Soler (Spa)MOV0:22:27
10.Mike Nieve (Spa)MTS0:22:34


Zdroj: lavuelta.es

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár