21. etapa Giro d’Italia: Ganna vyhral napriek defektu, Bernal udržal maglia rosa

Giro d'Italia 2021
Filippo Ganna 21. etapa Giro 2021

zdroj: twitter.com/giroditalia

21. etapa Giro d’Italia 2021 priniesla dominanciu Filippa Gannu (:ins:). Talian napriek defektu zašiel najlepší čas a ovládol tak už piatu časovku v poradí. Minulý rok vyhral tri, tento rok dve. Celkové vedenie udržal Egan Bernal (:ins:) a ovládol tak svoje prvé Giro v kariére.

21. etapa Gira d’Italia priniesla rozuzlenie bojov o ružový dres. Egan Bernal (:ins:) stratil 30 sekúnd na Carusa (TBV), no vďaka náskoku vedenie pohodlne udržal. Dnes neurobil žiadnu chybu a ovládol tak Giro d’Italia 2021. Okrem ružového dresu berie i biely pre najlepšieho mladíka do 25 rokov. Cyklámenový dres ostáva v rukách Petra Sagana (BOH), vrchársku súťaž ovládol Francúz Geoffrey Bouchard (:alm:).

Ako prebehla 21. etapa Giro d’Italia 2021

Dnes bola na programe posledná etapa Gira, ktorá preverila jazdcov v boji proti chronometru. Na 30-kilometrovej trati bol najväčším favoritom domáci Filippo Ganna (:ins:). Talian tu ovládol prvú časovku a tri v minulom ročníku. Za posledné dva roky tu nenašiel premožiteľa. Začiatok bol dnes v Senagu, ktoré je predmestím Milána. Leží 13 kilometrov od spomínanej metropoly. Cieľom bol Milánsky dom – Il Duomo di Milano.

21. etapa Giro d’Italia 2021 profil:

21. etapa Giro d'Italia 2021
21. etapa Giro d’Italia 2021. zdroj: giroditalia.it

Filippo Ganna

Tesne po druhej hodine vyštartoval najväčší favorit poslednej etapy. Filippo Ganna (:ins:) po trati doslova letel a na medzičasoch ihneď nastavil najlepší čas. Svetový šampión však dostal defekt a musel meniť bicykel, to sa mu podarilo a nestratil veľa času. V cieli napokon zasadol do kresla pre vedúceho muža poslednej etapy. Jeho výsledný čas bol 33:48, prekonal doterajšieho lídra Walscheida (:tqa:) o 33 sekúnd.

Francúz Rémi Cavagna (:dqt:) porazil Gannu na pretekoch Okolo Romandie, no dnes na neho nestačil. Mohla za to veľká chyba, keď nevybral zákrutu tesne pred cieľom a ocitol sa na zemi. V cieli stratil iba 12 sekúnd a zaradil sa na priebežné druhé miesto. Na tretie miesto odstunul Edoarda Affiniho (:tjb:), ktorý v cieli stratil taktiež 12 sekúnd.

Peter Sagan

Slovenský reprezentant dorazil do cieľa pred treťou hodinou. Za priebežne prvým Talianom zaostal o 3 minúty. Bol však prvým, ktorý mohol oslavovať cyklámenový dres. Ten získal prvýkrát v kariére.

Geoffrey Bouchard

Francúz sa na trať vydal o 15:11, v cieli bol po 37 minútach a 51 sekundách. Jeho motiváciou dnes bolo doraziť bezpečne do cieľa a získať modrý dres pre najlepšieho vrchára.

Bitka o maglia rosa

O 16:34 vyrazil na trať  Damiano Caruso (TBV), o tri minúty neskôr jeho najväčší súper Egan Bernal (:ins:). Ak chcel Talian uspieť, tak musel nechať na 30-kilometrovej trati úplne všetko. Na prvom medzičase Caruso získal iba 9 sekúnd na Kolumbijčana. Na druhom to už bolo 23 sekúnd, no vedúci muž to kontroloval a bol veľmi blízko zisku vysnívanej trofeje. V cieli nenechal nikoho na pochybých a Egan Bernal (:ins:) zvíťazil v tohtoročnej edícii Gira.

Výbornú časovku absolvoval Joao Almeida (:dqt:). Portugalčan skončil na piatom mieste a v celkovom hodnotení si polepšil z 8. na 6. miesto. Preskočil Cartyho (:efd:) a Bardeta (DSM). Mladík, ktorý je na odchode z Deceunincku prežil veľmi dobrý tretí týždeň.