Okolo Švajčiarska 3. etapa: Mathieu van der Poel absolútne suverénny

Mathieu van der Poel 3. etapa Okolo Švajčiarska 2021

zdroj: © 2021 Sam Buchli

3. etapa Okolo Švajčiarska 2021 priniesla znova atraktívny výbušný záver. V klasikárskej koncovke dominoval Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix). Holandský majster sa zároveň vďaka bonusovým sekundám v cieli obliekol do žltého dresu pre celkového lídra.

Na druhom mieste v hromadnom dojazde do mierneho stúpania skončil Francúz Christophe Laporte (COF). Tretie miesto bral majster sveta Julian Alaphilippe (DQT) a získal štyri bonusové sekundy, lenže Van der Poel bral po explozívnom špurte až desať sekúnd na páske.

V poslednom kilometri zriedený pelotón dostihol útočiaceho Ivána Garcia Cortinu (MOV). V poslednej dvestovke metrov sa cesta zdvihla, vtedy práve nastúpil Van der Poel a okamžite si vypracoval náskok na zvyšok šprintérov. Na jeho zrýchlenie nestačil štvrtý Michael Matthews (BEX) a prenechal tak niekoľkometrový odstup, bol zároveň zablokovaný Alaphilippom.

Van der Poel sa dostal do vedenia pretekov, Alaphilppe stráca jednu sekundu. Na treťom mieste v celkovej klasifikácii je doterajší líder Stefan Küng (FDJ).

28-ročný Mathieu van der Poel získal druhé víťazstvo za sebou na švajčiarskom podniku. Prvýkrát v kariére sa oblečie do líderskeho dresu World Tour pretekov.

V stredu je na programe prvá vrchárska etapa so sedemkilometrovým kopcom v závere a následným zjazdom do Gstaadu.

Mathieu van der Poel vyhral 3. etapu Okolo Švajčiarska (video):

Ako prebehla 3. etapa Okolo Švajčiarska 2021

V tretej etape pretekov Okolo Švajčiarska na jazdcov čakalo 182 kilometrov. Profil bol klasikársky. V itinerári čakali dve šprintérske prémie a dve stúpania 3. kategórie. Začínalo sa vo včerajšom cieľovom meste – Lachen. Utorkový cieľ bol položený v Pfaffnau. V spomínanej obci žije iba 3 tisíc obyvateľov. Do etapy vstupoval vo vedúcom drese domáci Stefan Küng (FDJ), iba sekundu na neho strácali zhodne Julian Alaphilippe (DQT) i Max Schachmann (BOH). Predošlý víťaz Mathieu Van der Poel (Alpecin-Fenix) sa dostal na 6 sekúnd od lídra pretekov.

3. etapa Okolo Švajčiarska 2021 profil:

3. etapa pretekov okolo švajčiarska 2021
Zdroj: tourdesuisse.ch/en/tds-2021/stage-plan/stage-3/

Štart

Únik dňa

Ihneď po štarte si do úniku naskočila trojica jazdcov. V skupine boli Claudio Imhof (Švajčiarsko), Ben King (Rally Racing) a Rémy Rochas (COF). Z pelotónu to ešte skúsil Mathias Frank (ALM), do čela to však mal minútu a čakalo ho náročná úloha. Švajčiar to napokon zvládol a doplnil trojicu v úniku. Po 25 kilometroch bol ich náskok na hodnote štyroch minút. Hlavný balík si v prvej polovici etapy doprial oddych, náskok po 80 kilometroch bol na úrovni 7 minút.

Únik dostihnutý 25 km pred cieľom

Pelotón ťahali tímy so šprintérmi ako BikeExchange s Matthewsom a Movistar S Garciom Cortionom. Neskôr sa pridal aj Alpecin-Fenix s víťazom predošlej etapy Van der Poelom.

Približne 40 km pred cieľom sa udial hromadný pád, a za ním hneď ďalší. Našťastie, všetci jazdci boli schopní pokračovať v hlavnom balíku. V posledných 30 km mal únik len malý náskok a určite mal byť pohltený.

Julian Alaphilippe bol aktívny

Ako posledný odolával na čele Francúz Rochas. Lenže na stúpaní Rütsch vyskúšal pozornosť všetkých Julian Alaphilippe (DQT). Majster sveta zaútočil, ale nikto mu ne nedaroval priestor a všetci favoriti vrátane Van der Poela a vlaku Ineosu si ho postrážil. Francúz pokračoval v aktivite, ale 20 km pred cieľom sa zaradil do balíku.

Pelotón bol vtedy zložený už len 30 jazdcov. Situáciu neutralizoval tím Ineos s Pavelom Sivakovom.

Mnohé nástupy v závere

V posledných 15 km svoje šťastie vyskúšal Pierre Latour (Total Direct Energie) a zavesil sa na neho Amund Grondahl Jansen (BEX). Chytení bol však pred poslednou šprintérskou prémiou, kde si po tri sekundy došiel Mattia Cattaneo (DQT)po dve Richard Carapaz (INS) a po jednu Michael Woods (ISN). Všetci sú nebezpeční v celkovom poradí.

9 km pred koncom využil ustálenie situácie Iván Garcia Cortina (MOV). Španiel dynamicky zaútočil a vypracoval si 10-sekundový náskok. Stíhať ho museli borci z BikeExchange a Petr Vakoč z Alpecin-Fenix.

Napokon Garciu dotiahol Mauri Vansevenant (DQT) v poslednom kilometri. Pripravil pozíciu pre Alaphilippa, ale vo finále nikto nestačil na silu Van der Poela.