3. etapa Saudi Tour 2022: Dylan Groenewegen si napravil chuť

3. etapa Saudi Tour 2022

zdroj: https://twitter.com/GroenewegenD/status/1477924156570312704/photo/1

3. etapa Saudi Tour 2022 merala 181 kilometrov a opäť neobsahovala žiadne klasifikované stúpanie. Cieľ bol situovaný po miernom zjazde, avšak jednoduchá etapa to rozhodne nebola. Najväčším nepriateľom pretekárov bol bočný vietor, ktorý sa hral s pelotónom ako s hračkou. Napokon najrýchlejšie trať prešiel Dylan Groenewegen (BEX). Druhý skončil Daniel McLay (Arkea – Samsic). Tretiu priečku obsadil Caleb Ewan (LTS), a preto lídrom pretekov naďalej ostáva Santiago Buitrago (TBV). 

3. etapa Saudi Tour 2022 – priebeh

profil:

Image
https://twitter.com/thesauditour/status/12/photo/1

Štart

Preteky od prvého centimetra

Pretekať sa začalo hneď od úvodného kilometra. Balík sa začal deliť na nepríjemnom bočnom vetre, čo rezultovalo v tvorbe hlavného pelotónu o veľkosti 50 jazdcov. V ňom sa už veľa pretekárov nenachádzalo vrátane lídra pretekov Santiaga Buitraga Sancheza (TBV) či šprintéra Niccola Bonifazia (TotalEnergies).

O pár kilometrov ďalej došlo k ďalšej deľbe hlavného poľa a vytvorila sa 27-členná skupina jazdcov na samotnom čele pretekov. Čo sa týka šprintérov ako Fernando Gavíria (UAE) či Caleb Ewan (LTS), spoločnými silami si našli cestu do vedúcej skupiny. Terezíny sa však naďalej tvorili a vývoj pretekov sa nedal predvídať.

Image
https://twitter.com/thesauditour/status/1489180381140197377/photo/1

Chaos pokračuje

Aj centrálna časť etapy sa niesla v znamení vetra a nepríjemného piesku z okolitej púšte, ktorý vytváral jazyky na asfaltovej ceste. Čo sa týka vývoja pretekovej situácie, došlo k spojeniu čelnej skupiny s prenasledujúcou. Vytvoril sa tak pelotón číslo 1, v ktorom bola väčšina favoritov. Do cieľa však ostávalo ešte stále veľa kilometrov.

Prokontinentálny útok

V druhej polovici etapy vietor zoslabol, čo dalo priestor mnohým pretekárom pokúšať šťastie v menejčlennom úniku. Do takéhoto súboja sa zapojila trojica v zložení Edward Planckaert (Alpecin-Fenix), Anthony Turgis (TotalEnergies) a Benjamin Declercq (Arkea – Samsic). Na hlavné pole (pelotón 1) si vybudovali náskok 3 minút. 

Image
https://twitter.com/thesauditour/status/145/photo/1

TotalEnergies pri chuti

3 minúty však neboli dostačujúce, pretože pelotón 1 po pár kilometroch dostihol čelné trio. Anthony Turgis z tímu Total Energies však vzápätí opätovne nastúpil a pokračoval v úniku osamote. Stíhať ho sa vydala dvojica, ktorú tvoril jeho tímový kolega Niccolo Bonifacio (TotalEnergies) a Iljo Keise (DQT). Strácali však 2 a pol minúty, a preto bolo výhodnejšie vrátiť sa do hlavnej skupiny.

Záver

Anthony Turgis bol dostihnutý 14 kilometrov pred cieľom a všetko viedlo k hromadnému šprintu z veľmi vyselektovaného „pelotónu“. V ňom mali najlepšiu pozíciu Caleb Ewan (LTS) a Dylan Groenewegen (BEX). Jazdci Bory taktiež nechýbali. Napokon však Dylan Groenewegen ako prvý preťal cieľovú pásku. Caleb Ewan bol v rozhodujúcom bode príliš vzadu a skončil tretí.

3. etapa Saudi Tour 2022 – výsledky

01 Dylan GroenewegenTeam BikeExchange-Jayco05:11:2214
02 Daniel McLayTeam Arkéa-Samsic+ 005
03 Caleb EwanLotto Soudal+ 003
04 Danny van PoppelBORA-hansgrohe+ 00
05 Alberto DaineseTeam DSM+ 00
06 Fernando GaviriaUAE Team Emirates+ 00
07 Erlend BlikraUno-X Pro Cycling Team+ 00
08 Jasper De BuystLotto Soudal+ 00
09 Simone ConsonniCofidis+ 00
10 Davide BalleriniQuick-Step Alpha Vinyl Team+ 00

3. etapa Saudi Tour 2022 – celkové poradie

V celkovom poradí je stále na čele Sebastian Buitrago a 3 sekundy pred druhým Calebom Ewanom.

Pozrite tiež:

Zajtra je na programe 4. etapa Saudi Tour, 3. etapa Okolo Valencie a 3. etapa Etoile de Bességes.

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár