4. etapa Saudi Tour 2022: Maxim van Gils vyhral, čo sa dalo

Maxim van Gils 2022

zdroj: twitter.com/thesauditour

4. etapa Saudi Tour 2022 mala prevažne rovinatý charakter, no prívlastok kráľovská jej nechýbal. Dôvodom bolo 5 kilometrov dlhé stúpanie tesne pred cieľom, do ktorého ako prvý prišiel osamotený Maxim van Gils (:lts:), ktorý sa taktiež prezlieka do zeleného dresa lídra pretekov. Druhý skončil Luka Mezgec (:bex:) a tretí Tim Declercq (:dqt:).

4. etapa Saudi Tour 2022 – priebeh

Image

Štart

Prvé útoky

Medzi prvými cyklistami, ktorí zaútočili bol Grék Polychronis Tzortzakis (Kuwait Pro Cycling Team) a Muhamad Othman. V čele strávili viac ako polovicu etapy, no na méte 50 kilometrov pred cieľom boli pohltení pelotónom.

Image

Hra vetra

V záverečných 50 kilometroch začal fúkať nepríjemný bočný vietor, ktorý rozdelil pelotón na tri veľké skupiny. Vo vedúcej skupine, ktorá obsahovala 17 pretekárov, sa ocitol aj Andrea Bagioli (:dqt:), ktorý útočil na etapové prvenstvo. A to najmä z toho dôvodu, že priebežný líder pretekov Santiago Buitrago (TBV) zaostal v druhej skupine, ktorá konštantne zaostávala o viac ako minútu.

Kráľovské stúpanie

Hneď v úvodných metroch stúpania si niektorí jazdci z čela vystúpili. Medzi nimi boli aj Anthony Turgis (TotalEnergies), Sam Welsford (DSM) či Jannik Steimle (:dqt:). Avšak najprudší úsek sa ešte len blížil.

Bagioli útočí

Presne 10 kilometrov pred cieľom, kedy sklon vozovky dosahoval 18%, zaútočil Andrea Bagioli, signifikantný náskok však nenaberal. Na jeho chrbát sa po kilometri dokázal zavesiť ďalší mladý pretekár – Belgičan Maxim van Gils (:lts:). Obaja v najstrmších pasážach spolupracovali, každý jazdil pre svoj osobný cieľ. Andrea pre etapový vavrín, Maxim pre celkové víťazstvo.

Van Gils preberá štafetu

Na konci stúpania mal viac síl Maxim van Gils, ktorý sa dokázal vzdialiť Bagiolimu. Jedostranný očný kontakt ich však držal pokope, no len na pár krátkych chvíľ. V záverečnej 5 kilometrovej rovinke mal jednoznačne viac síl Maxim van Gils, ktorý tak nielen vyhral kráľovskú etapu ale taktiež získal zelený dres lídra pretekov.

Druhý skončil Luka Mezges (:bex:), ktorý ešte dokázal stiahnuť náskok Andrea Bagioliho.

4. etapa Saudi Tour 2022 – celkové poradie

Na čele celkového poradia je teda Maxim van Gils, ktorý pred zajtrajšou už len rovinatou etapou pevne háji zelený dres lídra pretekov o 36 sekúnd pred Santiagom Buitragom. Najlepším pretekárom z prokontinentálnej ligy je Daniel Oss (TotalEnergies) na šiestom mieste.