5. etapa Critérium du Dauphiné: Geraint Thomas prekvapil

Colbrelli Geraint Thomas 5. etapa Criterium du Dauphine 2021

zdroj: @Bettiniphoto @TeamBahrainVictorious

5. etapa Critérium du Dauphiné 2021 sa skončila prekvapením. Geraint Thomas (INS) zvíťazil, keď nastúpil tesne pred záverečným šprintom. Celkové vedenie stále drží Lukas Pöstlberger (BOH).

Na dnešnú etapu nebude v dobrom spomínať Sonny Colbrelli (TBV). V dnešnej etape bol najväčším favoritom, no rybník mu vypálil Geraint Thomas (INS). Brit nastúpil pred samotným šprintom a prekvapil nie len Taliana.Ako prebehla 5. etapa Critérium du Dauphiné 2021

Vo štvrtok bola na programe piata etapa pretekov Critérium du Dauphiné. Profil bol znova klasikársky a tak malo šancu veľa cyklistov. V prvých dvoch dňoch pretekov to využil únik, v tretej bol hromadný dojazd. Včera bola časovka, ktorú skvelo zvládol Alexey Lutsenko (AST). V itinerari 5. etapy bolo päť stúpaní a jedna šprintérska prémia. Celkovo bolo na jazdcov pripravených 175 kilometrov.

5. etapa Critérium du Dauphiné 2021 profil:

criterium-du-dauphine.fr/en/stage-5
Zdroj: criterium-du-dauphine.fr/en/stage-5

Štart etapy

Únik dňa

Hneď na prvom stúpaní dňa sa začalo útočiť. Do úniku si naskočil Tim Wellens (LTS), prenasledovali ho Tsabu Grmay (BEX), Julien Bernard (TFR) a Kasper Asgreen (DQT). Posledný menovaný bol najväčšou hrozbou, keďže strácal v celkovom hodnotení iba 9 sekúnd. Do skupiny v čele o chvíľu neskôr doskočil i Cyril Gautier z B&B Hotels p/b KTM. Po 25 kilometroch mala skupina náskok jednu minútu. Pelotón ťahala Bora, ktorá hájila záujmy vedúceho muža pretekov Lukasa Pöstlbergera.

Na šprintérskej prémii bol ako prvý Asgreen a získal tri bonusové sekundy. Pelotón bol stále blízko, no Dán splnil čo potreboval. V momente, keď bol hlavný balík iba 30 sekúnd ďaleko, odskočila trojica jazdcov a doplnila skupinu na čele. Trek-Segafredo mal odrazu trojicu v úniku, náskok na pelotón bol stále chudobných 30 sekúnd. V polovici etapy sa náskok vyšplhal na hodnotu necelých 2 minút. 45 kilometrov pred cieľom bol však koniec, únik bol dostihnutý.Následne svoje šťastie skúsil Sven Erik Bystrøm (UAE) a nastúpil z pelotónu. Rýchlo si vyracoval minútový náskok. V tento moment prišiel pád na konci hlavnej skupiny, odskákali to dvaja jadci AG2R Citroen a jeden z Bike Exchange. Desať kilometrov pred cieľom bolo znova všetko pokope a blížil sa frenetický záver. Pred záverečným šprintom prekvapil všetkých Geraint Thomas (INS). Nastúpil a šprintérske tímy sa nestačili diviť. Sonny Colbrelli (TBV) si došiel len pre druhé miesto.

Pöstlberger udržal vedenie

Nemecký jazdec udržal vedeni i dnes. O jednu sekundu je pred Alexeyom Lutsenkom (AST).

5. etapa Critérium du Dauphiné 2021:

Poz.JazdecTímČas
01Geraint ThomasINEOS Grenadiers04:02:15
02Sonny ColbrelliBahrain Victorious+ 00
03Alex AranburuAstana-Premier Tech+ 00
04Carlos BarberoQhubeka ASSOS+ 00
05Mads Würtz SchmidtIsrael Start-Up Nation+ 00
06Michael ValgrenEF Education-NIPPO+ 00
07Patrick KonradBORA-hansgrohe+ 00
08Alejandro ValverdeMovistar Team+ 00
09Harry SweenyLotto Soudal+ 00
10Franck BonnamourB&B Hotels p/b KTM+ 00

Critérium du Dauphiné  2021 – celkové poradie:

Poz.JazdecTímČas
01[AUT] Lukas Pöstlberger[GER] BORA-hansgrohe16:59:22
02[KAZ] Alexey Lutsenko[KAZ] Astana-Premier Tech+ 01
03[DEN] Kasper Asgreen[BEL] Deceuninck-Quick Step+ 06
04[ESP] Ion Izagirre[KAZ] Astana-Premier Tech+ 09
05[NED] Wilco Kelderman[GER] BORA-hansgrohe+ 13
06[GBR] Geraint Thomas[GBR] INEOS Grenadiers+ 14
07[BEL] Ilan Van Wilder[GER] Team DSM+ 14
08[AUS] Richie Porte[GBR] INEOS Grenadiers+ 16
09[AUT] Patrick Konrad[GER] BORA-hansgrohe+ 32
10[AUS] Ben O’Connor[FRA] AG2R Citroën Team+ 34

 

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár