5. etapa Okolo Álp 2021: Felix Großschartner víťazom z celodenného úniku

Felix Grossschartner 5. etapa Okolo Álp 2021

zdroj: (c) Josef Vaishar

V piatok 23. apríla bola na programe záverečná 5. etapa pretekov Okolo Álp 2021, ktoré sa kedysi volali Giro del Trentino. Opäť išlo o poriadnu horskú skúšku s piatimi stúpaniami. Preto v ohrození bolo aj držanie líderského žltého dresu Simonom Yatesom (:bex:). Napokon sa však nič výnimočné a nepredvídateľné (ako v poslednej etape pretekov Paríž – Nice 2021) nestalo, a preto Simon Yates sa stáva ďalším celkovým víťazom pretekov, ktoré každoročne vedú cyklistov naprieč alpskými masívmi a údoliami na rakúsko-talianskom pohraničí. Záverečnú etapu vyhral Felix Grossschartner (BOH) z celodenného úniku.

Priebeh etapy

5. etapa Okolo Álp 2021

Začiatok stále rovnaký

Úvod etapy bol pomerné pokojný, sem-tam sa vyskytol atak pretekára, avšak k vytvoreniu celodenného úniku došlo až na neklasifikovanom stúpaní. Od pelotónu sa odpútala osemčlenná skupinka cyklistov v zložení: Pronskiy (AST), Grossschartner (BOH), De Marchi (:isn:), Martin (:isn:) Gallopin (ACT), Roche (DSM), Storer (DSM) a Van Garderen (:efn:). Neskôr sa k ním pripojili ďalší pretekári, a teda čelo pretekov sa rozrástlo na 16 mužov (medzi nimi aj Pinot (FDJ)), ktorí jazdili dve a pol minúty pred hlavným poľom. Na méte 80 kilometrov pred cieľom mal únik k dobru tri minúty. Pelotón v priebehu celého stúpania a klesania z Passo Duron bol vedený tímom BikeExchange.

Záverečná päťdesiatka pretekov

50 kilometrov pred páskou dostal mechanický problém Felix Grossschartner (BOH), a preto sa musel rozlúčiť s kooperáciou v čelnej skupinke už len 15 pretekárov. Tí boli rýchlejší pred pelotónom už iba o 1 minútu. Neskôr, na začiatku stúpania nad Lago di Tenno, sa únik rozdelil tým spôsobom, že vpredu ostali siedmi jazdci. Medzi nimi bol aj Thibaut Pinot, no prekvapivo nie Dan Martin. Akonáhle sa túto informáciu dozvedeli jazdci stajne BikeExchange, tempo v pelotóne išlo dole. Náskok čela pretekov zas vzrástol na dve minúty. O pár kilometrov ďalej však taktovku v pelotóne prevzal tím Trek – Segafredo, čím sa viacero cyklistov dostalo na svoju výkonnostnú hranu.

Tým sa teda rozdelil na dve skupiny, pri čom tá prvá bola považovaná za skupinu druhých prenasledovateľov. Tú prvú tvorili ešte cyklisti z úniku, ktorí nestačili nastolenému tempu. Rozostup medzi čelom pretekov a skupinou hlavných favoritov (druhí prenasledovatelia) bol minútový. Preto veľa cyklistov cítilo šancu. cítil ju aj Gianluca Brambilla (:tfr:), ktorý v zjazde takmer spadol. Napokon ďalej pokračoval v stíhacej jazde.

Záverečný okruh

Preteková situácia, kedy únik našiel do záverečného 22-kilometrov dlhého okruhu, bola nasledovná: vpredu jazdilo sedem cyklistov, ktorí mali na Brambillu k dobru 45 sekúnd a minútu na hlavné pole favoritov. Avšak na začiatku stúpania opäť nad Lago di Tenno Brambillova snaha vyšla nazmar. Bol eliminovaný. 18 kilometrov pre cieľom zaútočil Grossschartner (BOH), čím odpáral Pinota a Georga Steinhausera (Tirol KTM Cycling). V pelotóne zatiaľ došlo k hromadnému pádu. Nešťastníkom bol jeden z pretekárov tímu Astana Premier Tech, ich líder Alexander Vlasov sa však pádu vyhol.

Pád však nenarušil hegemóniu tímu BikeExchange, ktorý naďalej viedol hlavnú skupinu. Vpredu jazdiaci Grossschartner mal k dobru 70 sekúnd no iba 20 na duo prenasledovateľov v zložení Roche a de Marchi. Tí však vedúceho Rakúšana nedostihli, a preto sa Felix Grossschartner mohol tešiť v cieli z etapového víťazstva. Po druhé miesto si prišiel Nicholas Roche (DSM). Alessandro De Marchi (:isn:) finišoval tretí.

Simon Yates vyhral Okolo Álp 2021. (c) Josef Vaishar

V celkovom poradí nedošlo k výrazným zmenám. Simon Yates sa teda stáva celkovým víťazom pretekov okolo Álp 2021 o 58 sekúnd pred Pellom Bilbaom (TBV). Alexander Vlasov (AST) zostal na treťom mieste. Top 10 celkovej klasifikácie patrí Nickovi Schultzovi (:bex:), ktorý odviedol veľkú prácu v naháňaní líderského zeleného dresu.

10 Nick Schultz Team BikeExchange+ 03:3635

Najlepším mladým jazdcom sa stáva Alexander Cepeda (Androni – Sidermec).

Ďalšími pretekmi je štvrtý monument cyklistickej sezóny (teraz výnimočne tretí v poradí) Liége-Bastogne-Liége 2021. Navyše 27. apríla začínajú etapové preteky Okolo Romandie 2021 aj s Petrom Saganom (BOH).