5. etapa Saudi Tour 2022: Groenewegen udrel po druhýkrát

5. etapa Saudi Tour 2022

5. etapa Saudi Tour 2022 merala 139 kilometrov a mala čisto rovinatý profil. Preto sa v cieli z víťazstva tešil šprintér Dylan Groenewegen (BEX), ktorý tak zažil perfektný pocit déjà vu, keďže na rovnakom mieste dokázal zvíťaziť dva dni dozadu. Druhý skončil Daniel McLay (Arkea – Samsic) a tretí Davide Ballerini (DQT). Čo sa týka celkového poradia, líder pretekov Maxim van Gils (LTS) došiel v skupine víťaza, preto sa stáva historicky druhým víťazom pretekov Saudi Tour.

Do záverečného šprintu však nemohol prísť Caleb Ewan (LTS), ktorý 2 kilometre pred cieľom dostal nepríjemný defekt. Z boja o etapový vavrín bol teda eliminovaný. To ale neznamená, že Dylan Groenewegen nezískal kvalitné víťazstvo. Zdôraznil to aj v rozhovore, v ktorom povedal: „Je to veľmi dobrý začiatok roka. Môj tím odviedol kvalitnú prácu, som tak šťastný.“

Posledný kilometer:

5. etapa Saudi Tour 2022 priebeh

Profil:

Image

Štart

Klasický priebeh

Hneď od úvodu etapy sa mnoho cyklistov pokúšalo dostať do celodenného úniku, no napokon sa to podarilo iba kvartetu v zložení Jannik Steimle (DQT), Anthon Charmig (Uno-X Pro Cycling Team), Martin Bugge Urianstad (Uno-X Pro Cycling Team) a Polychronis Tzortzakis (Kuwait Pro Cycling Team). Na pelotón vedený šprintérskymi celkami si dokázali vybudovať maximálne 2 minúty.

Vyčkávanie na záver

Väčšina centrálnej časti etapy sa niesla v pokojnom duchu. Vietor nefúkal, únik bol kontrolovaný a ďalšie útoky z pelotónu nenastali. Takúto pretekovú situáciu si užíval aj samotný priebežný líder pretekov Maxim van Gils (LTS). Jeho cieľom bolo iba dôjsť do cieľa bez časovej straty.

Jannik Steimle odoláva

Jediným cyklistom z celodenného úniku, ktorý ešte dokázal odolávať v záverečných 15 kilometroch rozbehnutému pelotónu, bol Jannik Steimle (DQT). K dobru mal 30 sekúnd, a teda bola to len vec času, kedy aj tento mladý Nemec svoje úsilie vzdá. Uvedomoval si to aj jeho tím Quick-Step Alpha Vinyl, ktorý sa zoradil na čele pelotónu.

Záverečný šprint

Ako sa predpokladalo, do záverečného kilometra vstupoval pelotón pospolu. Chýbal v ňom však najväčší favorit dňa Caleb Ewan (LTS), ktorý dostal defekt 2 kilometre pred cieľom. Možnosť vyhrať tak získalo mnoho ďalších cyklistov.

Ako prvý začal šprintovať Danny van Poppel (BOH), no bolo to až príliš skoro. V jeho závetrí jazdil neskorší víťaz Dylan Groenewegen (BEX), ktorý už na tomto mieste dokázal zvíťaziť dva dni dozadu. Holanďan dokázal perfektne zužitkovať prácu Van Poppela.

Líder pretekov Maxin van Gils (LTS) došiel v skupine víťaza, čo znamená, že sa stal len druhým víťazom pretekov v Saudskej Arábii. Na druhom mieste skončil ďalší mladý jazdec Santiago Buitrago (TBV) o 36 sekúnd. Tretí z Arabského polostrova odíde Rui Costa (UAE).

5. etapa Saudi Tour 2022 – výsledky

5. etapa Saudi Tour 2022 – celkové poradie

Pozrite tiež:

Zajtra sú na programe záverečné etapy na pretekoch Okolo Valencie a Etoile de Bességes.