6. etapa Tirreno-Adriatico 2022: Suverénny Tadej Pogačar si víťazstvom zaistil modrý dres

zdroj: zdroj: twitter.com/TirrenAdriatico/status/1502663939716485127/photo/1

6. etapa Tirreno-Adriatico 2022 priniesla najdlhšiu trať od roku 2010. V závere 215 kilometrovej etapy čakali na pelotón dva prejazdy stúpania Monte Carpegna. Náročný záver etapy, suverénnym nástupom 16 kilometrov pred cieľom, pokoril Tadej Pogačar (UAE). Slovinec si zaistil zisk modrého dresu. 

6. etapa Tirreno-Adriatico 2022 – priebeh

Profil:

 

zdroj: tirrenoadriatico.it/en/stages/stage-6-of-the-2022-tirreno-adriatico-apecchio-carpegna/

Slávnostný štart

Na trať pretekov dvoch morí sa vydalo 155 cyklistov. V modrom drese jazdil Tadej Pogačar (UAE). Boj o celkové víťazstvo bol stále otvorený. Belgičan Remco Evenpoel (DQT) strácal na víťaza Tour de France len deväť sekúnd. Po ostrom štarte sa zvýšilo tempo v pelotóne.

Denný únik

O 15 kilometrov neskôr prišli prvé pokusy o vytvorenie celodenného úniku. Odpútalo sa kvarteto, ktorého náskok začal pomaly stúpať. Na čele sa pohybovali Benoit Cosnefroy (ACT), Marco Haller (BOH), Davide Bais (Eolo-Kometa) a Alexander Konychev (BEX). Odstup sa vyšplhal na minútu. Tímy Trek – Segafredo a Israel-Premier Tech nechceli úniku dopriať pohodlný náskok a udávali tempo v pelotóne.

30 kilometrov po štarte došlo k pádu v balíku, ktorý si odniesol Jhonatan Narvaéz (INS). Kolumbijčan z pretekov odstúpil. Do vedúcej skupiny sa dotiahli ďalší jazdci: Julian Alaphilppe (DQT), Alex Aranburu (MOV), Luis Mas Bonet (MOV), Quinn Simmons (:tsf:) a Mikkel Honoré (:dst:). Unikajúca skupina deviatich cyklistov mala k dobru štyridsaťpäť sekúnd. Odstup sa stále zvyšoval a celodenný únik bol vyprofilovaný.

zdroj: twitter.com/TirrenAdriatico/status/1502602070523842560/photo/1

Pokojný priebeh

Situácia na trati sa upokojila a celodenný únik bol vyprofilovaný. Odstup sa postupne zvyšoval. 150 kilometrov pred cieľom bol už štvorminútový. Tempo v hlavnom poli udával tím UAE Emirates s vedúcim mužom celkového poradia spoločne s tímom Arkéa Samsic.

Náskok vedúcej skupiny sa stále pohyboval medzi štyrmi a piatimi minútami. Štartové pole čakalo na záverečný kopec, ktorý museli pokoriť dvakrát. Počas dňa z pretekov odstúpili Kolumbijčan Harold Tejada (AST), Talian Elia Viviani (INS) a Belgičan Tim Wellens (LTS).

zdroj: twitter.com/TirrenAdriatico/status/1502644883546324994/photo/1

Finále na Monte Carpegna

Celodenný únik sa začal deliť. 37 kilometrov pred cieľom sa začala skupina piatich jazdcov prvýkrát stúpať na kopec Monte Carpegna. Oklieštený pelotón strácal na čelo pretekov v týchto momentoch jeden a pól minúty. V hlavnej skupine zvyšoval tempo tím UAE Emirates.  Prvý výstup na Monte Carpegna pokoril ako prvý Quinn Simmons (:tsf:). Kontakt s balíkom začal strácať ašpirant na modrý dres Remco Evenpoel (DQT).

Skupina favoritov pokorila posledného jazdca z pôvodného denného úniku, Američana Quinna Simmonsa (:tsf:), ešte pred druhým stúpaním. 23 kilometrov pred cieľom atakoval Pello Billbao (:tvb:). Jeho pokus však malá skupina favoritov zmazala. Rýchle tempo selektovalo favoritov.

Z vedúceho kvarteta zaútočil v stúpaní 16 kilometrov pred páskou muž v modrom drese Tadej Pogačar (UAE). Na atak 23-ročného cyklistu nedokázal nikto odpovedať. Slovinský megatalent nenechal nič na náhodu. Svojim nástupom dokázal nielen získať etapový triumf, ale poistil si aj celkové víťazstvo na 57. ročníku Tirreno-Adriatico. Na druhom mieste finišoval Dán Jonas Vingegaard (TJB). Tretia priečka patrila Španielovi Mikelovi Landovi (TBV).

Výsledky – 6. etapa

Zajtra cyklisti absolvujú záverečné etapy pretekov Paríž-Nice i Tirreno-Adriatico.

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár