6. etapa UAE Tour 2021: Sam Bennett víťazí po druhýkrát

UAE Tour 2021
Sam Bennett

zdroj: https://twitter.com/deceuninck_qst/

Dnes bola na programe predposledná 6. etapa pretekov UAE Tour 2021. Profilovo to bola čistá „placka“, a teda medzi najväčších favoritov na zisk etapového vavrínu dnes patrili šprintéri. Napokon tento papierový predpoklad potvrdil aj írsky rýchlik Sam Bennett (DQT), ktorý jednoznačne vyhral záverečný šprint na umelo vytvorenom ostrov v tvare palmy. V šprinte dnes na neho nikto nemal nárok, a tak si na Arabskom polostrove pripisuje už druhé víťazstvo.

UAE Tour stage 6
Profil 6. etapy UAE Tour 2021. zdroj: theuaetour.com

Priebeh etapy

Hneď od úvodu všetko naznačovalo, že dnes to bude klasická šprintérska etapa s niekoľkopočetným únikom, ktorý si pelotón postráži. Tak sa aj nakoniec stalo. 10 kilometrov po začiatku etapy 6 cyklistov naskočilo do úniku. Išlo o jazdcov ako Tony Gallopin (ACT), Alexey Lutsenko (AST), Luis León Sánchez (AST), Matthieu Ladagnous (FDJ), Attila Valter (FDJ) a Iñigo Elosegui (MOV). Táto šestica 140 kilometrov do cieľa mala k dobru tri a pol minúty na pelotón. Na jeho čele pracoval tím Deceuninck – Quick Step pre svojho šprintéra Sama Bennetta. O pár desiatok kilometrov sa k ním pridali aj ďalšie cyklistické celky. Najmä však Bora-Hansgrohe pre Pascala Ackermana a Lotto Soudal pre Caleba Ewana. Vo všeobecnosti však v pelotóne vládol pokoj, čo potvrdzuje aj nasledujúce video.

 

50 kilometrov na pásku sa pelotón priblížil k čelnej šestici a stiahol časovú stratu na 2 minúty. Čelo pelotónu bolo v tom čase tvorené najmä cyklistami z tímu Jumbo-Visma a Trek – Segafredo po boku Bory a Deceunincku. Vzornou spoluprácou pohltili celodenný úniku 25 kilometrov do cieľa a vyzeralo to, že dnes už únik neuvidíme. Dmitry Gruzdev (AST) mal však iný názor na vec, a preto zaútočil necelých 20 kilometrov od cieľa. V sólo úniku vydržal približne až po métu desiatich kilometrov. Čelo pelotónu bolo vtedy obsadené španielskym tímom Movistar.

6 kilometrov na pásku už na palmovom ostrove došlo k pádu, do ktorého boli zapojení aj viacerí rozbiehači šprintérskych vláčikov. Medzi nimi aj Fabio Sabatini (COF), ktorý je „lead-out man“ práve pre Eliu Vivianiho. Pád mal však aj ďalšie následky. Tým hlavným bol nepokoj a nervozita, ktorá sa prezentovala v miešaní tímov na čele balíka. Napokon však všetko vyústilo do hromadného šprintu, v ktorom Sam Bennett (DQT) opäť ťažil z fantasticky pripravenej pozície, ktorú dokázal premeniť na zisk už druhého víťazstva na UAE Tour 2021.

Pódium

Samuel Bennett sa teda opäť raduje a upevňuje si svoju pozíciu v bodovacej súťaži. Druhý skončil Talian Elia Viviani (COF), pre ktorého je to solídne umiestnenie po dlhej dobe. Bronzovú priečku obsadil Pascal Ackerman z Bory, ktorý svoj šprint začal v dosť nevýhodnej zablokovanej pozície. Svoje sklamanie po prejdení cieľovou páskou prejavil aj v správaní, keď buchol pravou rukou i riadidlá.

Vyjadrenie víťaza:

Je to neskutočné. Opäť, nedokázal by som to dnes bez svojich tímových kolegov. Chcem vyhrať zajtrajšiu etapu a určite pre to opäť spravíme všetko. Vždy je to ťažké, ale skúsime to.

Obrázok

 

6. etapa UAE Tour 2021: výsledky

#Rider Name (Country) TeamResult
1Sam Bennett (Irl) Deceuninck-QuickStep3:32:23
2Elia Viviani (Ita) Cofidis
3Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
4David Dekker (Ned) Jumbo-Visma
5Fernando Gaviria (Col) UAE Team Emirates
6Giacomo Nizzolo (Ita) Qhubeka-Assos
7Kaden Groves (Aus) Team BikeExchange
8Andre Greipel (Ger) Israel Start-Up Nation
9Cees Bol (Ned) Team DSM
10Michael Morkov (Den) Deceuninck-QuickStep

V celkovom poradí sa nič výrazne nezmenilo, ako sa aj očakávalo. Naďalej vedie Slovinec Tadej Pogačar (UAE) pred Adamom Yatesom (INS) a tretím Portugalčanom Joaom Almeidom (DQT). Portugalčan stráca na lídra viac ako minútu, a teda je viac než jasné, že na to, aby mladý Slovinec ovládol celkovo aj ďalšie preteky, musí v zajtrajšej etape iba pretnúť cieľovú čiaru a vyhnúť sa fatálnemu pádu.

6. etapa UAE Tour 2021: priebežné celkové poradie

#Rider Name (Country) TeamResult
1Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates20:41:49
2Adam Yates (GBr) Ineos Grenadiers0:00:45
3Joao Almeida (Por) Deceuninck-QuickStep0:01:12
4Chris Harper (Aus) Team Jumbo-Visma0:01:54
5Neilson Powless (USA) EF Education-Nippo0:01:56
6Mattias Jensen (Den) Trek-Segafredo0:02:47
7Damiano Caruso (Ita) Bahrain-Victorious0:02:49
8Mattia Cattaneo (Ita) Deceuninck-QuickStep0:04:03
9Ruben Fernandez (Spa) Cofidis0:04:23
10Fausto Masnada (Ita) Deceuninck-QuickStep0:06:40
  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár