BinckBank Tour: Hetrik Bennetta zavŕšený po milimetrovom súboji s Groenewegenom

BinckBank Tour 2019

Tretia etapa pretekov BinckBank Tour opäť ponúkla rovinatú záležitosť v blízkosti belgického mesta Aalter. Išlo sa 167 km a v záverečnom okruhu sa našiel úsek s dlažobnými kockami Neirgenstraat, ktorý sa naposledy prišiel 17 km pred cieľom.

Na začiatku si každý uctil minútou ticha Bjorga Lambrechta. Zosnulý Belgičan mal včera pohreb a bol pochovaný v domovskej dedinke Knesselare. Cez tú sa dnes išlo na 37 kilometri. Bjorg umrel 5. augusta počas pretekov Okolo Poľska.

Najprv sa do úniku dostali Laurens De Vreese (ASTJan-Willem van Schip (Roompot – Charles) a Aaron Verwilst (Sport Vlaanderen – Baloise). Na pelotón mali najprv náskok dvoch minút, no Lotto Soudal uzavrel medzeru veľmi rýchlym tempom a trojicu dostihol 72 km pred cieľom. Klasikársky tím chcel využiť dážď aj vietor, ktoré zhoršovali podmienky tretej etapy. Na to doplatili aj jazdci ako Iván Garcia Cortina (TBM), Marc Hirschi (SUN) alebo Ruben Guerreiro (ISN), ktorí najprv spadli a museli sa vracať do balíku, čo sa im podarilo.

Po dvadsiatich kilometrov, kedy bola skupina pohromade, zaútočili Stijn Steels (Roompot – Charles), Harry Tanfield (ISN) a Guillaume Van Keirsbulck (CCC). Ich náskok sa držal pod hranicou jednej minúty aj 40 km pred cieľom.

43 km pred páskou v pelotóne spadli De VreeseBob Jungels (DQT), Brian Van Goethem (LTS), Piet Allegaert (Sport Vlaanderen – Baloise) a Xandro Meuirsse (Wanty-Gobert). Posledný menovaný musel preteky kvôli zraneniu opustiť. Ašpirant na celkové víťazstvo Jungels musel povolať svoj tím k sebe a zalepiť medzeru na pelotón. To sa im podarilo.

Posledné kolo 34 km pred cieľom sa začalo s 50-sekundovým náskok trojice utečencov. 18 km pred páskou dostal defekt klasikár Olivier Naesen (ALM) a tiež sa na technickej trati musel vracať do hlavnej skupiny. O tempo sa začala starať stajňa Jumbo-Visma, ktorá musela hasiť polminútové manko.

Van Keirsbulck pokračoval v aktivite CCC a aj v tretí deň získaj najviac, osem sekúnd na „zlatom kilometri“ 8 km pred koncom. Spoločne s kolegami z úniku odolávali ešte štyri kilometre a bol dostihnutý hladnými šprinétrskymi celkami.

Záver

Všetko sa tak chystalo na hromadný dojazd. Pri nájazde do poslednej zatáčky ešte stále tempo diktovali Jumbo-Visma, jazdci Bora – hansgrohe nechali Sama Bennetta (BOH) samého na vlaku Bahrain Merida a neskôr sa skúsene pretlačil za Dylana Groenewegena (TJB).

Záver poznačil pád Sepa Vanmarcka (EFD), ktorý v strede cesty na ostrej zákrute spomalil celé štartové pole. O víťazstvo v etape tak bojovala trojica pretekárov. Ako prvý v poslednej dvestovke metrom vyštartoval Jasper Philipsen (UAE), za ktorým vyčkávali Dylan Groenewegen Sam Bennett. Prvý Belgičan opäť vyštartoval príliš skoro a na rad tak prišiel rýchlostný súboj elitnej šprintérskej dvojice.

zdroj: twitter.com/cyclingweekly

Z neho po tretíkrát vzišiel víťazne Ír Sam Bennett, ktorý ukázal, že je v úžasnej kondícii a v šprinte na 150 metrov porazil Holanďana. Jazdec Jumbo nevyužil najlepšiu možnú pozíciu. Išlo však o mimoriadne tesný súboj, keď rozhodlo iba „hodenie bicykla“ na čiaru. 28-ročný Bennett vyhral iba o šírku galúzky. Tretí skončil Philipsen.

Fotofiniš:

zdroj: twitter.com/BinckBankTour

Celkové poradie:

Sam Bennett sa vďaka úžasnej forme drží na čele celkovej klasifikácie. Tá sa môže meniť už zajtra, v kopcovitej etape. Na tú si brúsia zuby hlavní favoriti pretekov, ktorí dnes boli spomalení pádom v poslednom kilometri, no vďaka pravidlu o ochrannej zóne čas nestratili.

Írsky rýchlik vo svojej najlepšej sezóne dnes dosiahol víťazstvo číslo 40 v kariére. Je takmer isté, že po konci sezóny zamieri do tímu Deceuninck – Quick Step. Ak by zajtra našiel správne nohy aj na krátkych kopcoch, pred ním a celkovým poradím pretekov by stála len krátka časovka a klasikárska siedma etapa. Pomôcť by mu mohli aj bonusové sekundy, ktorých za tri víťazstvá získal tridsať.

Sam Bennett:

„Ráno som počul, že ak dnes vyhrám, budem prvým, kto vyhrá tri etapy za sebou na tomto závode. Pokúsil som sa o to a, hej, je to fantastické.“

Video záveru:

Profil 3. etapy:

zdroj: la-flamme-rouge.eu

Výsledky 3. etapy:

1.Sam Bennett (Ire)BOH3:48:36
2.Dylan Groenewegen (Ned)TJB
3.Jasper Philipsen (Bel)UAE
4.Jürgen Roelandts (Bel)MOV
5.Florian Senechal (Fra)DQT
6.Edward Theuns (Bel)TFR
7.Timothy Dupont (Bel)Wanty-Gobert
8.Jakub Mareczko (Ita)CCC
9.Arnaud Démare (Fra)FDJ
10.Amaury Capiot (Bel)Sport Vlaanderen

Celkové poradie: 

1.Sam Bennett (Irl)BOH11:16:23
2.Jasper Philipsen (Bel)UAE0:00:20
3.Dylan Groenewegen (Ned)TJB
4.Lukasz Wisniowski (Pol)CCC0:00:22
5.Guillaume Van Keirsbulck (Bel)CCC
6.Lars Bak (Den)DDD0:00:23
7.Josef Cerny (Cze)CCC
8.Harry Tanfield (GBr)ISN
9.Edward Theuns (Bel)TFR0:00:24
10.Robert Stannard (Aus)MTS

 

Zdroj: binckbanktour.com

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár