Biniam Girmay – prvý africký víťaz (10. etapa Giro d’Italia 2022)

zdroj: @ Gian Mattia D'Alberto/LaPresse

Dnes sme videli historický moment v 10. etape Giro d’Italia 2022. Biniam Girmay (:iwg:) sa stal prvým africkým víťazom tmavej pleti na Gire. V samotnom závere vyzval v dlhom šprinte Van der Poela (Alpecin-Fenix). Holanďan ostal porazený a zdvihnutým palcom gratuloval Afričanovi.

Biniam Girmay

„Dnes šiel tím fantasticky, kontrolovali sme to od začiatku. Je to neuveriteľné. V závere veľmi pomohol Jan Hirt či Pozzovivo. Pred štartom Gira sme vedeli, že bude šanca na výhru. Je to pre mňa nová skúsenosť – Grand Tour a prvenstvo.“

Profil – 10. etapa Giro d’Italia 2022

Štart 10. etapy Giro d’Italia 2022

Priebeh

Únik

Prvý útok spustil už tradične Mattia Bais (Drone Hopper – Androni Giocattoli), doplnili ho Lawrence Naesen (:alm:) a Alessandro De Marchi (:isn:). Trojica však po úvodných desiatich kilometroch držala len minimálny náskok. V pelotóne bol aktívny Merhawi Kudus (:efd:), ktorý chcel silou-mocou do úniku. Eritrejčan však neuspel a následne sa situácia v hlavnom balíku ukľudnila. Náskok trojice v čele začal prudko rásť. Čoskoro to bolo viac než tri minúty, v pelotóne prišla na rad prestávka na toaletu. Náskok sa o chvíľu zdvojnásobil, hodnota presiahla 6 minúty.

Nalini - procycling

Náskok trojky na čele sa stabilizoval na hodnote šesť minút. Pelotón to kontroloval a nepripúšťal žiadne prekvapenia. V polovici etapy bola položená šprintérska prémia, tam bol najrýchlejší Mattia Bais. Náskok sa pomaličky dostal pod hodnotu piatich minút. 35 kilometrov pred cieľom bol rozostup už iba okolo jednej minúty. Najväčší favorit etapy – Van der Poel (Alpecin-Fenix) riešil technické problémy, no bol späť v boji o etapu.

Obrovské problémy mal naopak Caleb Ewan (:lts:). 30 kilometrov pred cieľom sa ocitol na chvoste, jeho strata bola 12 minút. Medzičasom v čele nastúpil Alessandro De Marchi (:isn:), náskok však bol iba jedna minúta. O päť kilometrov bola dvojica Naesen – Bais dostihnutá. Vedúci De Marchi mal 45 sekúnd náskok, no ani to nestačilo. Dvadsať kilometrov pred finišom bolo všetko pokope.

Záver

Na poslednom stúpaní dňa rozbili pelotón borci Ineosu. Šprintéri strácali, no Girmay a Van der Poel boli v čelnej skupine. Približne 20 jazdcov bolo v hre o prvenstvo. Veľkú prevahu mal tím Intermarché, ktorý tam mal až štvoricu. Van der Poel (Alpecin-Fenix) sa však 4 kilometre pred cieľom zdvihol a zaútočil. Holanďan však nemal dostatok síl, frenetické momenty však nekončili.

Ani Hugh Carthy (:efd:) s útokom neuspel a tak bol Girmay (:iwg:) najväčším favoritom. Eritrejčan si však veril a nastúpil 300 metrov pred páskou. Vyzval ho však Van der Poel, no ten bol na hrane a posledné metre vypustil. Biniam Girmay (:iwg:) sa tak stal prvým africkým víťazom na Gire.

Výsledky 10. etapy Gira

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár