Okolo Romandie: Druhý zásah FDJ za sebou. Radoval sa mladý Gaudu

Okolo Romandie 2019

zdroj: twitter.com/sports_ouest

Tretia etapa švajčiarskych pretekov Okolo Romandie mala 160 kilometrov a kopcovitý profil. Celkovo sa na trati nachádzali 4 kategorizované kopce, no tých bez kategórie bolo oveľa viac. Cieľ sa nachádzal na kilometrovej rampe. Finišovalo sa v meste Romont .

Počas etapy svoje účinkovanie v Romandii ukončil šprintér Bory Sam Bennett (BOH). Toho by nečakala už žiadna jednoduchá etapa. Únik dňa vytvorili Kenny Elissonde (SKY), Lennard Kamna (SUN), Michael Storer (SUN), Jan Tratnik (TBM), Roland Thalmann (Švajčiarsko) a Nikita Stalnov (AST). Tento pokus bol zásluhou tímov Jumbo-Visma, Team Ineos a EF Education First chytený 18 km pred koncom.

Na kopci Vilars-Bramard (dĺžka 4,2 km; sklon 5,3) pelotón viedol Hugh Carthy (EFD) a natiahol skupinu. Vrhársku prémiu ovládol Simon Pellaud (Švajčiarsko) a poistil si vedenie v súťaži o dres kráľa hôr. Čakalo sa na záverečné stúpanie, keďže viacerí favoriti sa šetrili na zajtrajší najťažší deň v týždni. Hlavná skupina bola preriedená, bolo v nej približne 30 jazdcov. Nachádzali sa tam všetci silnejší jazdci a favoriti, nikomu sa nepodarilo túto grupu roztrhať. Predposledné stúpanie sa taktiež prešlo v tvrdom tempe, na čele sa striedali viaceré tímy – Jumbo-Visma, EF, ale aj Groupama-FDJ.

Záver

7 km pred koncom zaútočil Thomas De Gendt (LTS) a vyskúšal samostatný únik. Túto činnosť dokonale ovláda. Belgičan bol však o dva kilometre chytený. Zabrala stajňa CCC Do posledného kilometra vstúpili na prvom mieste Geraint Thomas (INS). Vedľa neho sa viezol David Gaudu (FDJ). Následne do cieľa mieril na špici Davide Villela (AST) a začal šprintovať ako prvý. Predbehli ho však viacerí jazdci, najprv Rui Costa (UAE), potom vyštartoval Gaudu a Francúz to udržal až na pásku. V cieli bol rýchlejší ako Costa z Portugalska. Zo zadných radov šprintoval priebežne vedúci Primož Roglič (TJB) a napokon to skvelým zrýchlením dotiahol na tretie miesto. Prekonal Michaela Woodsa (EFD), ktorému dnes bola daná kvalitná tímová podpora.

zdroj: twitter.com/EFprocycling

V jednej z posledných zákrut spadli Taliani Brambilla (TFR) a Colbrelli (TBM), vypadli tak z boja o etapový vavrín. Na mechanický problém v samom závere doplatil Brit Thomas a skončil na 14. mieste s mankom troch sekúnd. Udržal sa tak v hre o generálnu klasifikáciu.

22-ročný Gaudu patrí k najväčším francúzskym talentom, získal druhé profesionálne víťazstvo, prvé vo World Tour. V roku 2017 vyhral etapu na Tour de l’Ain. Tento rok predvádzal dobré výkony na UAE Tour, kde skončil tretí. Nestratil sa ani na veľkej klasike Liège – Bastogne – Liège. Tam finišoval na veľmi sľubnom šiestom mieste v stíhacej skupine. Včera sa radoval jeho kolega Stefan Küng (FDJ) z dlhého úniku. Išlo tak o jediné dve víťazstvá FDJ na najvyššej cyklistickej úrovni World Tour v tejto sezóne.

Záznam z cieľovej čiary:

Celkové poradie

Primož Rolglič (TJB) si prišiel po 4 bonusové sekundy a s náskokom 12 sekúnd vedie súťaž o žltý dres. 10 bonifikačných sekúnd na páske vysunulo Gaudua na druhé miesto. Šesť sekúnd k dobru prišlo pre Ruia Costu. Bývalý majster sveta je na priebežnej tretej priečke.

O definitívnom výsledku sa rozhodne v nasledujúcich dvoch etapách. Zajtra pôjde o vrchársku skúšku, v nedeľu to bude časovka. Zatiaľ to nevyzerá, že by 29-ročný Roglič chcel prenechať miesto lídra tímu Stevenovi Kruijswijkovi (TJB). Ten na neho stráca 27 sekúnd. Slovinec však bude chcieť zvoľniť, aby na blížiace sa Giro d’Italia neprišiel so zbytočnou záťažou v nohách.

Z vrchárov v top-10 môžu zajtra prehovoriť aj Großschartner (BOH), Thomas (INS), Woods (EFD) či Buchmann (BOH).

Slováci

Pomocník tímu Bora – hansgrohe Erik Baška (BOH) pracoval hlavne v prvých častiach etapy pre vrchárskych lídrov Großschartnera (BOH) a Buchmanna (BOH). Neskôr vypustil a došiel na 117. mieste so stratou 11:38 na víťaza.

Profil:

Výsledky 3. etapy:

1.David Gaudu (Fra)FDJ3:50:53
2.Rui Costa (Por)UAE
3.Primoz RoglicTJB
4.Michael Woods (Can)EFD
5.Felix Großschartner (Aut)BOH
6.Guillaume Martin (Fra)Wanty-Gobert0:00:03
7.Emanuel Buchmann (Ger)BOH
8.Davide Villella (Ita)AST
9.Carl Fredrik Hagen (Nor)LTS
10.Damien Howson (Aus)MTS

Celkové poradie:

1.Primož Roglič (Slo)TJB12:23:02
2.David Gaudu (Fra)FDJ0:00:06
3.Rui Costa (Por)UAE0:00:08
4.Felix Großschartner (Aut)BOH0:00:19
5.Geraint Thomas (GBr)INS0:00:20
6.Carlos Betancur (Col)MOV0:00:21
7.Damien Howson (Aus)MTS0:00:25
8.Steven Kruijswijk (Ned)TJB0:00:27
9.Michael Woods (Can)EFD0:00:28
10.Emanuel Buchmann (Ger)BOH0:00:29

Zdroj: cyclingnews; tourderomandie.ch

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár