Okolo Švajčiarska: Chaotický šprint vyhral Colbrelli, Sagan tretí

twitter.com/tds

zdroj: twitter.com/tds

Dnes sa konala tretia etapa prestížnych pretekov Okolo Švajčiarska. Cyklisti prešli 182 kilometrov naprieč severom Švajčiarska. Trať mala zvlnený profil. V závere sa jazdilo po troch okruhoch, ktoré obsahovali stúpania Hagenfirsterstrasse a Bürersteig. Tieto kopce patrili do tretej kategórie a mohli spôsobiť viaceré škody.

Do úniku sa dnes dostali Filippo Zaccanti z tímu Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini, Fabien Grellier z tímu Direct Energie a Calvin Watson z pro-kontinentálneho celku Aqua Blue Sport. Profil prvej polovice trate bol väčšinou rovinatý a pelotón im dovolil urobiť si väčší náskok. Rozdiel medzi utečencami a pelotónom presahoval v niektorých častiach aj šesť minút. Hlavnú skupinu riadil hlavne tím BMC, ale k slovu sa potom dostal aj celok BORA – hansgrohe. Preteky dnes poznamenal aj dážď. Na ten doplatil Gregor Mühlberger (BOH), ktorý spadol. Pád našťastie nemal žiadne dôsledky a služby rakúskeho majstra mohli naďalej využívať aj bratia Saganovci. Na čele pelotónu boj istý čas Maciej Bodnar (BOH), ktorý zmenšil stratu na čelo pretekov.

Traja jazdci v úniku bojovali hlavne o body na šprintérskych a vrchárskych prémiách. 35 km pred cieľom sa k úniku rozhodol pridať Christopher Juul Jensen (MTS). Dán po odvážnej sólovej jazde mal taktiež zálusk na nejaké body do vrchárskej súťaže.

Pred posledným stúpaním si hlavný balík strážilo niekoľko tímov. BMC strážil žltý dres Stefana Künga (BMC) a taktiež pozíciu Richieho Porta (BMC). V závere sa spoliehali na silný finiš Grega Van Avermaeta (BMC). Quick-Step Floors pomáhal Gaviriovi (DQT), ktorý bol zavesený na kolese Petra Sagana (BOH). Pred posledným kopcom Hagenfirsterstrasse zaútočil Jose Goncalves (ISN). Využil to, že únik bol 7 km pred páskou pohltený. Portugalčan veľa času na čele nestrávil a pole sa zjednotilo.

6 km pred cieľom zaútočil Peter Sagan. Slováka hneď nasledoval Michael Matthews (SUN) so Samom Oomenom (SUN) a Wilcom Keldermannom (SUN). Tí začali ťahať skupinu, aby predišli podobným nástupom. Ich tímový kolega Søren Kragh Andersen (SUN) skúsil ešte jeden samostatný útok. Po stúpaní bola skupina s favoritmi zjednotená a nasledovať mal hromadný šprint. Zo špurtérov odpadol na poslednom kopci Alexander Kristoff (UAE).

V poslednom kilometri viedol skupinu Daniel Oss (BOH), čo sa hodilo Saganovi. Zo šprintérov tam boli Sonny Colbrelli (TBM), Michael Albasini (MTS), Fernardo Gaviria (DQT) a Peter Sagan (BOH). Táto štvorica si to rozdala o víťazstvo v etape. Prví začali šprintovať Gaviria ColbrelliPeter Sagan sa rozhodol zrýchliť, keď bol medzi Gavirom Albasinim (MTS). To ho čiastočne spomalilo a Talian Colbrelli vyhral po dlhom šprinte. Druhý preťal pásku Gaviria Sagan obsadil tretiu priečku.

28-ročný Colbrelli získal tretie víťazstvo v sezóne. Küng došiel v prvej skupine a udržal si dres pre vedúceho jazdca pretekov. Peter Sagan je stále stále na piatom mieste v generálnej klasifikácii.Bodovaciu súťaž vyhráva Calvin Watson pred Petrom Saganom. Austrálčan zbieral body hlavne na šprintérskych prémiách. Jazdec tímu Aqua Blue Sport sa ocitol v dnešnom a včerajšom úniku.

Záverečný šprint

Profil dnešnej etapy

zdroj: procyclingstats

Výsledky 3. etapy

1.Sonny Colbrelli (Ita)TBM4:39:51
2.Fernardo Gaviria (Col)DQT
3.Peter Sagan (Svk)BOH
4.Michael Albasini (Swi)MTS
5.Magnus Cort Nielsen (Den)AST
6.Michael Matthews (Aus)SUN
7.Enrico Battaglin (Ita)LOT
8.Jasper Stuyven (Bel)TFR
9.Diego Ulissi (Ita)UAE
10.Sep Vanmarcke (Bel)EFD

Celkové poradie:

1.Stefan Küng (Swi)BMC8:50:15
2.Greg Van Avermaet (Bel)BMC0:00:03
3.Richie Porte (Aus)BMC
4.Tejay van Garderen (USA)BMC
5.Peter Sagan (Svk)BOH0:00:16
6.Michael Matthews (Aus)SUN0:00:23
7.Wilco Keldermann (Ned)SUN
8.Sam Oomen (Ned)SUN
9.Gregor Mühlberger (Aut)BOH0:00:30
10.Enric Mas (Spa)DQT

Zdroj: cyclingnews

 

 

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár