Okolo Švajčiarska: Ulissi ovládol prvú horskú etapu, Porte v žltom, Sagan ostáva v čiernom

zdroj: twitter.com/VeloProFR

Zdieľaj článok:

Máme za sebou piatu etapu pretekov Okolo Švajčiarska. Jednalo sa o prvú skutočnú skúšku pre vrchárov, ktorí ladia formu pred Tour de France. Etapa mala 155 kilometrov a viedla z Gstaadu a končila v obci Leukerbad.  V prvých kilometroch jazdci prešli jednoduchším stúpaním Col du Pillom. Nasledovala rovinatá časť etapy a posledných 50 km patrilo dvom kopcom. Stúpanie Montana Village patrilo do kategórie HC, bolo dlhé 13 km a priemerný sklon bol šesťpercentný. Jedničkové záverečné stúpanie Leukerbad obsahovalo pasáže s maximom vyše 8 %. Priemerný sklon bol 4,5 % a dĺžka stúpania bola 14 km.

Po vyše 50 km jazdenia sa vytvoril únik v zložení: Jasper Stuyven (TFR), Silvan Dillier (ALM) a Daniel Oss (BOH). Na 80. kilometri sa k nim pridali aj Larry Warbasse (Aqua Blue Sport), Willie Smit (KAT) a Paul Ourselin (Direct Energie). Jednalo sa o pomerne silný únik, keďže jazdci sú silní tempári a klasikári. Daniel Oss patril v jarnej časti sezóny k hlavným pomocníkom Petra Sagana (BOH). Čelná skupina si vypracovala náskok vo výške troch minút. Žiaden z utečencov nepredstavoval hrozbu pre Sagana, ktorý stále vedie šprintérsku bodovaciu súťaž. Priemerná rýchlosť bola počas veľkej časti etapy veľmi vysoká. Hodnota 50 km/h sa dosiahla hlavne kvôli zadnému vetru a zjazdu v prvej polovici etapy. O tempo pelotónu sa staral tím BMC.

Nasledoval útok amerického majstra Larryho Warbasseho. Na záverečnom zjazde mal náskok vo výške jednej minúty. K vedúcej skupine sa medzitým pridali jazdci Lilian Calmejane (Direct Energie), Roman Sicard (Direct Energie), Omar Fraile (AST) a Victor De La Parte (MOV). Strata pelotónu bola už iba 30 sekúnd a nevyzeralo to na víťazstvo úniku. 7 km pred cieľom boli pohltení aj poslední jazdci z pôvodného útoku.

zdroj: twitter.com/tds

Záver etapy

Začala sa bitka v rámci celkového poradia. Mikel Landa (MOV) zaútočil. Vytvoril skupinku spoločne s Hughom Carthym (EFD) a Francoisom Bidardom (ALM). Jazdec Movistaru napokon opustil aj týchto jazdcov a vydal sa na sólovú jazdu.  Na vrchole fúkal silný protivietor, čo nehralo v Španielov prospech. Jazdci z BMC Tejay Van Garderen (BMC) a Richie Porte (BMC) viedli zredukovaný pelotón.  Landa si vypracoval náskok vo výške 15 sekúnd. V poslednom kilometri vyzeral Landa veľmi dobre. Doplatil však na protivietor. 400 metrov pred cieľom bol dostihnutý Mathiasom Frankom (ALM). O víťazstvo sa muselo šprintovať. Záver ovládol Diego Ulissi (UAE) pred Enricom Masom (DQT) a Tomom-Jelte Slagterom (DDD). Pre 28-ročného Taliana ide o prvé víťazstvo v sezóne.

Zmeny v celkovom poradí

Richie Porte (BMC) došiel na 8. mieste a dostáva sa na čelo celkového poradia. Austrálčan mal pred etapou náskok na ostatných vrchárov vďaka výbornej tímovej časovke. Jeho spolujazdec Stefan Küng (BMC) na stúpaní odpadol z hlavnej skupiny. Zo stratou 20 sekúnd je na druhom mieste Wilco Keldermann (SUN) a tretí je jeho tímový kolega Sam Oomen (SUN). Ten sa dostáva aj do čela súťaže do 25 rokov. Ostatní jazdci v top 10 majú manko menšie ako jedna minúta.

Čierny dres pre lídra bodovacej súťaže má na sebe aj po dnešnej etape Peter Sagan (BOH). V predošlých etapách obsadil prvé, tretie a štvrté miesto.

zdroj: twitter.com/SergeyShutovA

Slováci

Na prestížnych pretekoch máme zástupcov z celku BORA – hansgrohe. Peter Sagan dnes finišoval na 112. mieste so stratou 24:19 na víťaza. Jeho brat Juraj Sagan obsadil 100. priečku s rovnakou stratou.

Šprint o víťazstvo

Profil dnešnej etapy

zdroj: procyclingstats

 

Výsledky 5. etapy

1. Diego Ulissi (Ita) UAE 3:37:31
2. Enric Mas (Spa) DQT
3. Tom-Jelte Slagter (Ned) DDD
4. Wilco Kelderman (Ned) SUN
5. Bauke Mollema (Ned) TFR
6. Simon Spilak (Slo) KAT
7. Nairo Quintana (Col) MOV
8. Richie Porte (Aus) BMC
9. Sam Oomen (Ned) SUN
10. Bjorg Lambrecht (Bel) LTS

Celkové poradie:

1. Richie Porte (Aus) BMC 17:03:53
2. Wilco Keldermann (Ned) SUN 0:00:20
3. Sam Oomen (Ned) SUN
4. Enric Mas (Spa) DQT 0:00:21
5. Jack Haig (Aus) MTS 0:00:29
6. Nairo Quintana (Col MOV 0:00:33
7. Ion Izagirre (Spa) BMT 0:00:36
8. Diego Ulissi (Ita) UAE 0:00:40
9. Simon Spilak (Slo) KAT 0:00:46
10. Mikel Landa (Spa) MOV 0:00:47

Zdroj: cyclingnews

Zdieľaj článok:

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.