Tour de France Tour de France: Sagan nedal nikomu šancu a ovládol piatu etapu

Tour de France 2018

zdroj: twitter.com/BretagneActu

Piata etapa pretekov mala zvlnený profil. Štart bol v meste Lorient a cieľ sa nachádzal na stúpaní v meste Quimper. Na trase dlhej 204,5 km sa nachádzalo niekoľko krátkych, ale dlhých stúpaní. Etapa v Bretónsku sa podobala skôr na ardénsku klasiku, preto si na víťazstvo brúsili zuby práve špecialisti na jednodňové belgické podniky.

V prvých kilometroch sa udial nepríjemný pád. Po ňom musel odstupiť domestik tímu Katusha – Alpecin, Chorvát Robert Kišerlovski (ISN). Do úniku sa chceli dostať viacerí jazdci, keďže profil bol ako šitý utečencov. Do čela sa dostali Sylvain Chavanel (Direct Energie) Lilian Calmejane (Direct Energie), Jasper De Buyst (LTS), Julien Vermote (DDD), Toms Skujinš (TFR), Elie Gesbert (Fortuneo-Samsic) a Nicolas Edet (Cofidis). Títo jazdci chceli zabojovať o body na piatich vrchárskych prémiách. Dve boli štvrtej a tri boli z tretej kategórie. O držiteľovi bodkovaného dresu sa definitívne rozhodlo až na poslednom hodnotenom kopci Côte de la montagne de la Locronan. Vedúcim horskej klasifikácie sa stal Tom Skujinš (TFR) So Sylvainom Chavanelom majú po skončení etapy rovnaký počet bodov, no Skujinš ovládol viac horských prémií. Chvanel už na konci vypadol z úniku, dres mu teoreticky mohol zachrániť kolega Calmejane, no v súboji s Lotyšom zaváhal.

Pelotón na čele s tímom BMC kontroloval vzdialenosť úniku. Pracovali aj pre favorita tejto etapy, Grega Van Avermaeta (BMC). V druhej polovici etapy sa k udávaniu tempa pridali aj jazdci BORA – hansgrohe, kde je favoritom Peter Sagan (BOH). Slovák mal dnes v cieli šancu získať body do šprintérkskej súťaže, keďže druhý Fernando Gavíria (DQT) nepatrí medzi najlepších klasikárov. Na jedinej bodovacej prémii zobral body únik. Z pelotónu preťal ako prvý pásku Gavíria, Peter Sagan skončil za ním na deviatom mieste. Táto dvojica si odniesla 8 a 7 bodov.

Šprintérska prémia

Prvá zvlnená etapa znamenala prvé problémy pre šprintérov. Do poslednej časti etapy nedržali krok s pelotónom jazci Mark Cavendish (DDD), Marcel Kittel (ISN) a ani André Greipel (LTS). Títo čistokrvní šprintéri sa sústredili na dokončenie etapy v časovom limite.

20 km pred cieľom viedli preteky cyklisti Calmejane a Skujinš. Na časovej prémii boli dostuhnutí. O 3 a 2 bonusové sekundy sa pobili prvý Julian Alaphilippe (DQT) a druhý Greg Van Avermaet (BMC). Druhému menovanému hodili k udržaniu žltého dresu. Francúzsky protivník ho chce v ďalších dňoch oň obrať.

10,5 km pred páskou zaútočil Rein Taaramäe (Direct Energie). Hlavnému poľu unikol na rozdiel 20 sekúnd. Ťahať začal Team Sky. Jeho líder Chris Froome (SKY) dnes musel v skoršej časti etapy vymeniť bicykel, no vďaka tímovej spolupráci sa bezpečne vrátil naspäť do pelotónu. Sky pracujúce pre svojich pretekárov na GC Frooma a  Thomasa zrušila ambiciózny pokus jazdca z Direct Energie. V pelotóne sa nachádzali hlavní favoriti na celkové poradie, ale aj na víťazstvo v etape ako Sagan, Alaphilippe alebo Avermaet. Slovák sa v posledných kilometroch dočkal aj tímovej podpory, jeho tím začal pracovať na čele skupiny.

K slovu sa opäť dostal Sky, kde pracoval Bernal (SKY). Sagan sa nachádzal vo veľmi dobrej pozícii pre záverečný šprint do kopca. Za ním boli Gilbert a Alaphilippe. V prednej pozícii boli aj  Vincenzo Nibali (TBM), Alejandro Valverde (MOV) a Dan Martin (UAE). V poslednom kilometri zaútočil Philippe Gilbert, ktorého nasledovali Van Avermaet alebo Sagan. Slovák a držal svojho belgického protivníka. Počkal si na správny moment pre rozbehnutie svojho špurtu. Držal sa ho aj Sonny Colbrelli (TBM), ktorý opäť prehral so svetovým šampiónom Saganom. Tretí skončil Gilbert.

Peter Sagan potvrdil rolu najväčšieho favorita a bez zaváhania vyhral prvú etapu s finišom do kopca. V cieli získal 30 bodov do šprintérskej súťaže. Na konto si pripísal druhé víťaztsvo zo 105. ročníka Tour de France. Stále je na čele šprintérskej súťaže Slovák v nej má 180 bodov, druhý Gaviria má 147. Tretí je Alexander Kristoff (ISN) s 78 bodmi. V žltom drese je aj naďalej Greg Van Avermaet.

Záverečný šprint

Profil dnešnej etapy:

zdroj: procyclingstats

Výsledky 5. etapy:

1.Peter Sagan (Svk)BOH4:25:01
2.Sonny Colbrelli (Ita)TBM
3.Philippe Gilbert (Bel)DQT
4.Alejandro Valverde (Spa)MOV
5.Julian Alaphilippe (Fra)DQT
6.Daniel Martin (Irl)UAE
7.Greg Van Avermaet (Bel)BMC
8.Søren Kragh Andersen (Den)SUN
9.Andrea Pasqualon (Ita)Wanty – Groupe Gobert
10.Vincenzo Nibali (Ita)TBM

Celkové poradie:

1.Greg Van Avermaet (Bel)BMC18:22:00
2.Tejay Van Garderen (USA)BMC0:00:02
3.Philippe Gilbert (Bel)DQT0:00:03
4.Geraint Thomas (GBr)SKY0:00:05
5.Julian Alaphilippe (Fra)QST0:00:06
6.Bob Jungels (Lux)QST0:00:09
7.Tom Dumoulin (Ned)SUN0:00:13
8.Søren Kragh Anderden (Ned)SUN
9.Rigoberto Uran (Col)EFD0:00:37
10.Rafal Majka (Pol)BOH0:00:52
Zdroj: cyclingnews.com
Zdieľaj článok:

Novinky zo sveta cyklistiky

Raz za týždeň na tvoj email a navyše dostaneš zľavu na nákup v procycling.sk

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár