Vuelta a España: Gallopinovi vyšiel záverečný útok, Sagan vyhral šprint stíhacej skupiny a skončil druhý

Vuelta a España

zdroj: twitter.com/RFECiclismo

Etapa číslo sedem viedla z Puerto Lumbreras do mestečka Pozo Alcón na juhovýchode Španielska v regióne Murcia. Trasa merala 185.7 km a mala zvlnený charakter. Končila sa na okruhu dlhom 50 km, ktorý obsahoval hneď niekoľko kratších kopcov vrátane druhého kategorizovaného stúpania dňa. Kopec Alto de Ceal mal 4,5 km a priemerný sklon bol 5,4%, no maximum dosahovalo až 11,5%. Finišovalo sa na miernom kopci, skôr sa jednalo o falošnú rovinku. V posledných 300 metroch do hry prišla ostrá zákruta.

Siedmu etapu poslednej Grand Tour sezóny vyhral 30-ročný Francúz Tony Gallopin (ALM). Ten po selekcii hlavnej skupiny zaútočil dva kilometre pred cieľom a sólo jazdou dokázal ostať pred hlavnými favoritmi. Peter Sagan (BOH) skončil na druhom mieste, v šprinte stíhacej skupiny dokázal obehnúť Alejandra Valverdeho (MOV). V poslednej desiatke kilometrov zaznamenal pád Michal Kwiatkowski (SKY) a na skupinu s favortimi stratil 30 sekúnd.

Zmeny tak nastali v TOP 10 celkového poradia. Na čele stále ostáva Francúz Rudy Molard (FDJ). Poliak Kwiatkowski sa prepadol na šieste miesto a na lídra stráca 1:06. Druhý je tak Alejandro Valverde (MOV) so stratou 47 sekúnd a tretí ostáva Emanuel Buchmann (BOH), ktorý stráca o sekundu viac. Dnešný víťaz Gallopin poskočil na piatu priečku.

Zajtra je na programe podobná etapa a Sagan ukázal, že v prípade hromadného dojazdu by dokázal etapu vyhrať.

Priebeh etapy

Do úniku sa dostali Alexis Gougeard (ALM), Michael Woods (EFD), Floris De Tier (LOT), Nicola Conci (TFR), Edward Ravasi (UAE), Álex Aranburu (Caja Rural – Seguros RGA) a Óscar Rodríguez (Euskadi – Murias). Tím Groupama – FDJ s priebežným lídrom Rudym Molardom (FDJ) spočiatku viedol pelotón a nechal utečencov sa vzdialiť na rozdiel troch minút. Pomocnú ruku francúzskemu tímu v udávaní tempa potom podala zostava Bora – hansgrohe. Peter Sagan (BOH) patril vďaka profilu k veľkým favoritom na zisk etapového víťazstva. V neskorších fázach etapy sa do čela dostal aj tím Movistar, ktorý pracoval pre domáceho Alejandra Valverdeho (MOV) a chcel chrániť svojho lídra pre celkové poradie, Naira Quintanu (MOV).

zdroj: twitter.com/TeamSky

Na kategorizovanom kopci 18 km pred cieľom ostal z úniku len Kanaďan Woods. Pád Tiesja Benoota (LTS) a Simoneho Petilliho (UAE) rozdelil pelotón na dve časti. Vpredu sa držali vrchárske tímy s hlavnými favoritmi. Šprintéri ako Elia Viviani (DQT) alebo Trentin (MTS) vyzerali na kopcoch v poriadku a mohli vyzvať v závere Petra Sagana, ktorý sa taktiež držal s najlepšími vrchármi vpredu. Na stúpaní Alto de Ceal vypadol z hlavnej skupiny Vincenzo Nibali (TBM). Talian sa zjavne ešte úplne nevyliečil zo zranení chrbta z Tour de France.

12 km pred cieľom bol 31-ročný Woods dostihnutý. Pom krátkom zajzde nasledovalo ešte malé stúpanie a tam zaútočil Lluís Mas z domáceho prokontinetálneho tímu Caja Rural – Seguros RGA, no tento pokus nevyšiel. 8 km pred cieľom spadol druhý muž celkového poradia Michal Kwiatkowski (SKY). Majiteľovi zelenému dresu ihneď prišli na pomoc spolujazdci z tímu Sky. Pred šprintérskou prémiou sa o útoky pokúsli viacerí jazdci, medzi ktorými bol aj George Bennett (LOT). 5 km pred koncom atakoval Jesús Herrada (Cofidis). Ten si vytvoril desaťsekundový náskok. Vpredu sa tak vytvorila zredukovaná skupina s favoritmi. Peter Sagan sa v nej stále držal. Kwiatkowski na ňu strácal približne pol minúty.

2 km pred cieľom nastúpil Tony Gallopin (ALM) a začal spolupracovať s Herradom a o chvíľu ho aj opustil a červenú značku posledného kilometra prešiel osamotený na čele. Francúz si vypracoval veľmi slušný náskok a už dlho pred cieľom sa mohol radovať z víťazstva. V šprinte stíhacej skupiny vyhral Sagan pred Valverdem. Všetci hlavní ašpiranti na celkvé víťazstvo došli pohromade.

25 sekúnd za nimi došla skupina s Kwiatkowskim. Jeho tím Sky dnes limitoval straty, čo sa z časti aj poradilo a Poliak sa udržal v prvej desiatke generálnej klasifikácie. Ďalší vrchári ako Mollema (TFR), Zakarin (ISN), NibaliPorte (BMC) Majka (BOH) alebo Martin (:uae.) už nebojujú o červený dres a dnes stratili ďalší čas. Sústrediť sa budú na etapové triumfy.

Tony Gallopin dnes zaznamenal tretie víťazstvo v sezóne, prvé v etape s hromadným štartom. Celkovo sa jedná o jeho 12. profesionálne víťazstvo. Medzi jeho najväčšie úspechy patrí triumf v etape Tour de France z roku 2014 alebo víťazstvo na letnej klasike Clasica Ciclista San Sebastian zo sezóny 2013.

Mení sa aj majiteľ zeleného dresu v bodovacej súťaži. Od dnes je ním 38-ročný veterán Valverde. Vo vrchárskom drese aj naďalej ostáva Luis Ángel Maté (Cofidis).

Dojazd:

Profil etapy:

zdroj: procyclingstats

Výsledky 7. etapy:

1.Tony Gallopin (Fra)ALM4:18:20
2.Peter Sagan (Svk)BOH0:05
3.Alejandro Valverde (Spa)MOV
4.Eduard Prades (Spa)Euskadi – Murias
5.Omar Fraile (Spa)AST
6.Rigoberto Urán (Col)EFD
7.Ion Izagirre (Spa)TBM
8.Enric Mas (Spa)DQT
9.Wilco Keldermann (Ned)SUN
10.Sepp Kuss (USA)LOT:

Celkové poradie

1.Rudy Molard (Fra)FDJ26:44:40
2.Alejandro Valverde (Spa)SKY0:00:47
3.Emanuel Buchmann (Ger)BOH0:00:48
4.Simon Yates (GBr)MTS0:00:51
5.Tony Gallopin (Fra)MOV0:00:59
6.Michal Kwiatkowski (Pol)TBM0:01:06
7.Ion Izagirre (Spa)ALM0:01:11
8.Nairo Quintana (Col)MOV0:01:14
9.Steven Kruijswijk (Ned)LOT0:01:18
10.Enric Mas (Spa)DQT0:01:23

 

Zdroj: cyclingews

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár