16. etapa Tour de France 2022: Houle s životným výkonom

zdroj: © A.S.O./Pauline Ballet

16. etapa Tour de France 2022 pripravila prvý kontakt s Pyrenejami. V profile ležala dvojica stúpaní prvej kategórie. Núkala sa tak šanca pre únik, ale i priestor pre Tadeja Pogačara (UAE). Slovinec sa v boji o celkové prvenstvo nevzdáva, práve naopak. Vingegaard (TJB) však odolal. V etape sa radoval Hugo Houle (ISN), Kanaďan rozhodol pri nájazde na posledné stúpanie.

Profil 16. etapy Tour de France 2022

Štart 16. etapy Tour de France 2022

Priebeh

Ďalšie odstúpenia

Do etapy sa nepozreli Jakob Fuglsang (ISN) a Lennard Kämna (BOH). Dán utrpel zlomeninu rebra pri páde v 15. etape, Nemec naopak prechladol a situácia sa nezlepšila ani počas voľného dňa. Podľa jeho tímu mal mladý cyklista negatívne testy na Covid-19. Také šťastie naopak nemala dvojica tímu AG2R Citroën Team Mikaël Cherel a Aurélien Paret-Peintre. Michael Mørkøv (DQT) nesplnil limit v 15.etape, takže dnes nemohol taktiež nastúpiť. Podobný osud mal i Max Walscheid (COF), nemecký cyklista mal pozitívny nález.

Únik

Ihneď po štarte sa od hlavného poľa odpútala takmer 30-členná skupina. V pelotóne zavládol kľud zbraniam a náskok stúpal raketovým tempom. V úniku nechýbal ani Simon Geschke (COF), Nemec bojoval o bodkovaný dres. Čoskoro bol náskok 6 minút, v únik však bol Vlasov (BOH). Rus strácal v celkovom hodnotení 10 minút, tak tím Jumbo-Visma úplne neuvoľnil oprate. V polovici etapy bol náskok na úrovni 8 minút. Za pelotónom sa však trápil Marc Soler (UAE). Španiel nevyzeral veľmi dobre, čakalo sa jeho odstúpenie.

Nalini - procycling

Na začiatku prvého stúpania Port de Lers nastúpil Damiano Caruso (TBM), Talian sa odhodlal ku skorému útoku. Okamžite sa roztrhala celá skupina, jazdci sa trúsili po celom kopci. Čoskoro čelo doplnili Woods (ISN) a Storer (FDJ), za trojicou bola už iba štvorica Van Aert (TJB), Geschke (COF), McNulty (UAE) a Jorgenson (MOV). Kilometer pod vrcholom sa skupiny spojili a v hre o prvenstvo bolo 7 jazdcov. Na vrchole bol ako prvý Nemec Geschke a pripísal si 10 bodov do vrchárskej súťaže.V následnom zjazde skupinu doplnil i Dylan Teuns (TBM), Bahrain tak mal dvojicu v hre o prvenstvo. V hlavnom balíku vyskúšal pozornosť žltého muža Pogačar (UAE). Vingegaard (TJB) však dokázal reagovať. Do posledného stúpania Mur de Péguère vyštartoval ako prvý Hugo Houle (ISN), Kanaďan si vypracoval 50 sekúnd. Na vrchole bol ako prvý a upaľoval do cieľa pre životné prvenstvo. V zjazde bol výnikajúci a v cieli sa tešil z historického prvenstva.

Výsledky 16. etapy

Results powered by FirstCycling.com

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár