2. etapa UAE Tour 2021: „Pippo“ Ganna neomylný, van der Poel eliminovaný

UAE Tour 2021
1. etapa Giro d'Italia 2021 poradie

Základná charakteristika

Dnes bola na programe 2. etapa UAE Tour 2021. Išlo o 13,1 kilometra dlhú časovku jednotlivcov, ktorá mala čisto rovinatý profil. Jej začiatok bol situovaný na ostrove Al Hudayriat, kde sa aj finišovalo. Charakteristickým prvkom trasy boli plynulo zatočené zákruty na širokých cestách, a teda cyklisti nemuseli príliš siahať na brzdy, ako zvyknú v 90 a viac stupňových zákrutách. Takto pripravená trať najviac vyhovovala úradujúcemu majstrovi sveta v časovke Filippovi Gannovi (IGD). Pre tohto Taliana je to ďalší vyhratý boj proti chronometru v rade od minuloročného Gira. Z favoritov na celkové poradie najlepšie skončil Tadej Pogačar (UAD) a prezlieka sa do dresu priebežného lídra pretekov.

Obrázok

Profil dnešnej časovky jednotlivcov

Rozruch pred štartom

Do dnešnej etapy bohužiaľ nenastúpili jazdci protímu Alpecin-Fenix spoločne aj so včerajším víťazom a úradujúcim majstrom sveta v cyklokrose Mathieu van der Poelom z dôvodu pozitívneho testu na Covid – 19 u jedného člena tímového personálu. Rozhodnutie padlo na základe dohody s organizátormi pretekov, ktorí museli nakoniec prijať fakt, že z ich podujatia odchádza naozaj veľká hviezda, ktorá sa radila medzi favoritov aj v dnešnej etape. A určite by karty miešala aj v dvoch horských etapách. To znamená, že na pretekoch Okolo Spojených arabských emirátov jazdia už len tímy s licenciou World Tour.

Výsledky

Na prvom mieste skončil spomínaný Talian „Pippo“ Ganna , ktorý zdolal druhého Švajčiara Stefana Bisseggera (:efn:) o 14 sekúnd. K obhajobe svojho víťazstva povedal: „Nie je to ľahké. Každé preteky sú ťažké, pretože každý prichádza s dobrými nohami, ale dnes moje telo bolo pripravené. Je to fantastický výsledok pre mňa a pre tím. Každá časovka je pre mňa testom a ja sa snažím prísť lepší a lepší. Je to veľmi dôležité. Sú to vysokorýchlostné preteky okolo 55/56 kilometrov za hodinu a je to ťažké, ale som šťastný, že som tu.“

Na treťom mieste skončil so stratou 21 sekúnd na víťaza Mikkel Bjerg (UAD) z Dánska. Najväčší favorit na celkové víťazstvo Slovinec Tadej Pogačar (UAD) zakončil svoje časovkárske zápolenie na 4. mieste s iba 24-sekundovou stratou, čo hovorí o jeho skvelej forme. Portugalčan Joao Almeida (:dqt:), ktorý je tiež veľký ašpirant na celkový triumf, skončil iba šesť sekúnd za Slovincom. Top 10 dnešnej výsledkovej listiny uzatvára Matthias Brändle (:isn:) s viac ako polminútovým mankom na víťazného majstra sveta.

Na časovkársky špeciál po dlhej odmlke vysadol aj 4-násobný víťaz Tour de France Chriss Froome (:isn:). Skončil na 83. mieste s viac ako jeden a polminútovou stratou na víťaza.

10Matthias Brandle (Aut) Israel Start-Up Nation0:00:38

Celkové poradie vedie Slovinec Tadej Pogačar len 5 sekúnd Pred Portugalčanom Almeidom. Adam Yates je na priebežnej 5 pozícii a určite bude útočiť v dvoch kopcovitých etapách. Prvá z nich s dojazdom na Jebel Hafeet na cyklistov čaká už zajtra. Ide o typické stúpanie pretekov UAE Tour.

2. etapa UAE Tour 2021: priebežné celkové poradie