Tour de France 2022: Dojatý Jungels hrdinom dňa (9. etapa)

7. etapa Tour de France 2022

zdroj: © A.S.O./Pauline Ballet

9. etapa Tour de France 2022 priniesla horský profil a dve stúpania prvej kategórie. Dnes to bola šanca pre únik a možno nového muža v bodkovanom. Pred voľným dňom sa tak dnes čakalo veľa zaujímavého. Z úniku sa dnes tešil i víťaz etapy, tým sa stal Bob Jungels (ALM).

Bob Jungels (ALM)

„Je to ťažke popísať. Som strašne dojatý, je to veľmi cenné víťazstvo, i pre tím. Forma sa lepšila deň za dňom, chcel som to skúsiť ďaleko pred cieľom a vyplatilo sa. Favoriti boli ďaleko a to bola jediná šanca. Vedel som, že keď preleziem predposledné stúpanie, tak to zvládnem. Posledné kilometre boli nekonečné.“

9. etapa – profil

9. etapa – štart


Priebeh

Odstúpenia

Do pretekov znova zasiahol Covid-19, pozitívne testy mali domáci miláčik Guillame Martin (COF) a Ruben Guerreiro (EFD). Pre problémy s kolenom musel taktiež preteky opustiť Kasper Asgreen (DQT). Ben O´Connor (ALM) ihneď po štarte spadol na chvost pelotónu, no odmietol odstúpiť a bojoval naďalej.

Únik

Úvodné kilometre priniesli štart v okolí sídla UCI a to evidentne jazdcom nepomohlo. Po 30 kilometroch nebol únik na svete, no zato sa padalo vo veľkom. Na zemi skončil Michael Woods (ISN), mal odretú ľavú časť tela. Na prvom stúpaní dňa – Côte de Bellevue nebolo stále jasné, kto bude v úniku. Po 45 kilometroch bol konečne únik na svete, v skupine bolo až 15 jazdcov. Veľkou hrozbou tam bol Rigoberto Uran (EFD), v celkovom poradí strácal iba niečo vyše troch minút.

Nalini - procycling

Z tímu UAE však odpadol Marc Soler (UAE), Pogačar (UAE) mal pri sebe zrazu iba trojicu jazdcov. S touto zostavou nemohol tím UAE kontrolovať tak veľký únik. Zo zadu sa do úniku dostala ďalšia šestica jazdcov, Wout Van Aert (TJB) tam nechýbal. V čele pretekov tak bolo celkovo 21 jazdcov. V polovici etapy bol náskok skupiny približne tri minúty, to Uranovi (EFD) nestačilo ani na virtuálne vedenie. Na vrchole Col des Mosses bol ako prvý Pierre Latour (TotalEnergies) a pripísal si tak 5 bodov do súťaže o bodkovaný dres.


Pri nájazde na Col de la Croix bol únik stále cez tri minúty pred pelotónom. V problémoch bol znova Ben O´Connor (ALM), Austrálčan mal toho plné zuby. Medzičasom tím UAE diktoval tempo i v oklieštenom počte, náskok na čelo spadol na 2 minúty. Zo skupiny v úniku si nastúpil Bob Jungels (ALM) a osamotene pokračoval na vrchol Col de la Croix. Simon Geschke (COF) však vyrazil taktiež, jeho motiváciou boli body do vrchárskej súťaže. Nemec napokon získal 10 bodov a šiel do virtuálneho vedenia.


V zjazde šiel fantasticky Jungels (ALM) a ušiel Geschkemu (COF), na skupinu za nim si vypracoval Luxemburčan celú minútu. Pred posledným stúpaním dňa Pas de Morgins mal Jungels už 120 sekúnd, no čakalo ho ešte 15-kilometrové stúpanie. Thibaut Pinot (FDJ) v polovici stúpania nastúpil a stíhal vedúceho Luxemburčana. Rozdiel medzi dvojicou sa každou minútou zmenšoval. Zbytok pôvodného úniku bol pomaly, ale isto zlikvidovaný.

Zo skupiny favoritov medzičaom vypadli Rigo Uran (EFD) a Aleksandr Vlasov (BOH). Na vrchole Pas de Morgins bol ako prvý Jungels (ALM), no Geschke (COF) zabojoval a získal 5 bodov. Vďaka tomu sa do voľného dňa pozrie s bodkovaným dresom. Do posledných štyroch kilometrov vstupoval vedúci muž s náskokom iba 25 sekúnd. Najprudší úsek zvládol Luxemburčan lepšie ako Pinot (FDJ). 25-ročný cyklista tak nalial novej energie do žíl svojho tímu.

9. etapa – výsledky

Results powered by FirstCycling.com

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár