Tour de France: Lutsenko vyhral 6. etapu z úniku

Tour de France 2020

6. etapa Tour de France 2020 patrila úniku. Na konci dňa sa radoval Alexey Lutsenko (AST). Druhý skončil Jesús Herrada (COF) a tretí Greg Van Avermaet (CCC). V žltom drese je po etape aj naďalej Adam Yates (MTS).

Dnešná etapa mala 191 kilometrov a priniesla ďalšiu možnú vrchársku zápletku. Po štarte v dedine Le Teil sa pelotón dostal do Centrálneho masívu po dlhých rovinách. Končilo sa po schodovitej sekcii stúpaní. Najťažšou prekážkou bolo Col de la Lusette (11,7 km – 7,3%). Po ňom nasledoval krátky zjazd a záver na miernom Mont Aigoual (8,3 km – 4%).

Profil 6. etapy Tour de France 2020:

6. etapa Tour de France 2020

Na jazdcov dnes čakalo príjemné počasie. Na trati bolo 25 ºC a dlhé rovinaté časti nenarušil ani nepríjemný vietor.

Po včerajšku sa menili najcennejšie dresy: Adam Yates v žltom, Sam Bennett v zelenom:

Konečne únik, v ňom Lutsenko či Van Avermaet

Po včerajšom fiasku, kedy sa nevytvoril únik dňa, sme dnes mali šancu vidieť zatiaľ najväčší a najkvalitnejší brejk pretekov. Do desiatich kilometrov po štarte sa na čele ustálili Greg Van Avermaet (CCC), Alexej Lutsenko (AST), Jesús Herrada (COF), Rémi Cavagna (DQT), Nicolas Roche (SUN), Daniel Oss (BOH), Edvald Boasson Hagen (NTT) a Neilson Powless (EFD). Posledný menovaný Američan dnes oslavuje 24. narodeniny.

6. etapa Tour de France 2020 - únik
Dnešný únik | zdroj: twitter.com/LeTour

Po 50 km etapy sa náskok utečencov ustálil na hodnote šiestich minút. V takom rozdiele sa borci vpredu pekne striedali na špici počas väčšiny dňa. V pelotóne pracoval tím Mitchelton-Scott. Ten mal podľa nepísaných zvyklostí za úlohu ťahať skupinu, keďže držal dres s Adamom Yatesom (MTS). Ten sa včera doslova ocitol na čele pretekov po penalizácii Juliana Alaphilippa.

Z úniku sa dnes na dvoch vrchárskych prémiách tretej kategórie najlepšie presadil írsky veterán Roche. Po etape bol vyhlásený za najbojovnejšieho jazdca a zajtra bude nosiť červené číslo.

Šprintérska prémia, v pelotóne prvý Bennett

Po rovine prišla šprintérska prémia 65 km pred koncom. Z úniku, ktorý si stále držal päťminútovú výhodu, získal plný počet bodov (20) Boasson Hagen. Z pelotónu dal do šprintu všetko tím Deceuninck – Quick Step. Rozbiehač Michael Mørkøv (DQT) pripravil silnému Samovi Bennettovi (DQT) dobrý šprint. Zelený dres si Ír aj jeho tím vážia a dnes zvýšil náskok na druhého Sagana. Bennett na prémii skončil desiaty s 6 bodmi. Peter Sagan (BOH) bol trinásty a pripísal si 3 body. Vtedy sa pre šprintérov etapa „skončila“ a väčšina si zostúpila do grupeta a v pokojnom tempe dokončila etapu.

Sagan si vystupuje z hlavnej skupiny:

INEOS začal ťahať na Col de la Lusette

30 km pred koncom sa na čele pelotónu usadil Team INEOS Grenadiers a zapol tempo. Išlo o kontrolovaný rytmus, hlavne aby zabránili útokom veľkých hráčov. Zmenšil skupinu o spomínaných šprintérov. Rýchlo sa okresal náskok na únik a pod Col de la Lusette prišla vedúca skupina s trojminútovou výhodou. Pracoval najprv Dylan van Baarle (INS), neskôr napríklad aj Michal Kwiatkowski (INS) či Jonathan Castroviejo (INS) pre lídra Egana Bernala (INS).

Z pelotónu 20 km pred cieľom nastúpil Fabio Aru (UAE). Nikto sa za ním neponáhľal a Talian si vypracoval náskok 20 sekúnd. Na predposlednom stúpaní okrem neho nikto neútočil a dostihnutý bol 8 km pred páskou.

Útoky v úniku, Lutsenko išiel sólo

Prakticky hneď po začiatku stúpacej sekcie sa začalo útočiť na čele. Nastupoval Powless a roztrhal únik. Ostali s ním LutsenkoVan Avermaet Roche. Nevzdával sa ani španielsky bojovník Herrada.

Lutsenko
Lutsenko v úniku | zdroj: twitter.com/AstanaTeam

V posledných kilometroch Col de la Lusette sa cesta výrazne sťažila, prichádzali tvrdé sklony o 10 percentách. Vtedy, 18 km pred cieľom, opäť útočil Powless a teraz na neho stačil len kazašský univerzál Lutsenko. O necelý kilometer jazdec Astany odpútal jazdca EF Pro Cycling Powlessa a začal svoju sólo jazdu so stálou trojminútovou výhodou na favoritov.

Zo zadných pozícii sa najlepšie ukazoval ešte Jesús Herrada a s približne 25 sekundami a chcel ho dostihnúť ešte pred vrcholom najťažšieho stúpania dňa. Lutsenko však išiel stabilné tempo, zatiaľ čo 30-ročný Herrada chcel dolepiť stratu čo najskôr. Na konci kopca 13 km pred cieľom sa mu to však neporadilo a Lutsenko mal náskok už polminúty.

Alexej Lutsenko vyhral 6. etapu Tour de France 2020

Lutsenko Tour de France 2020
Lutsenko v cieli | zdroj: twitter.com/bet365_dk

Alexej Lutsenko (AST) dotiahol svoj bezkonkurenčný sólo pokus do cieľa. Vyhral o 55 sekúnd pred druhým Jesúsom Herradom (COF), tretí bol Greg Van Avermaet (CCC) s mankom 2:15.

Majster Kazachstanu získal vo veku 27 rokov 26. profesionálne víťazstvo. Ide o jeho najväčší triumf v kariére. Okrem dnešnej etapy Lutsenko vyhral dvakrát Okolo Ománu, Okolo Turecka, etapu na Vuelte 2017, etapu na Tirreno-Adriatico 2019 po dvoch pádoch. Bol majstrom sveta do 23 rokov v sezóne 2012. Ide o jedného zo všestranných jazdcov pelotónu. Má dobrú techniku jazdy na kockách či klesaniach, ale ako ukázal dnes, nestratí sa ani na dlhých stúpaniach. Zároveň má kvalitnú koncovku a zrýchlenie.

V tejto sezóne sa ukazoval na kopcoch veľmi dobre na UAE Tour. Tam bral celkové tretie miesto.

V pelotóne všetko ustálené

Na poslednom kopci dostal mechanickú poruchu Tadej Pogačar (UAE). Najlepšieho mladého jazdca pretekov musel do hlavnej skupiny potiahnuť Jan Polanc (UAE) a v poriadku sa vrátili do pelotónu. Ten stále viedol Team INEOS Grenadiers, ktorý dnes vyzeral opäť silnejší. Neskôr za to zobrala stajňa lídra pretekov Adama Yatesa.

S odstupom 2:52 prišiel do cieľa ako prvý z hlavnej skupiny Julian Alaphilippe (DQT) na piatom mieste. Francúz v poslednej stovke metrov ešte nastúpil a skončil sekundu pred jazdcami za ním.

Dnešný deň ale nepriniesol žiadne zmeny v celkovom poradí. Nikto neútočil, Ineos udržiaval stabilné tempo. V hlavnej skupine skončili všetci favoriti na celkové poradie.

Celkové poradie

Adam Yates
Adam Yates v žltom drese| zdroj: twitter.com/LaBicicletaNews

Adam Yates (MTS) má aj naďalej trojsekundový náskok pred Primožom Rogličom (TJB) a sedemsekundový pred Tadejom Pogačarom (UAE), ktorý vedie celkovú klasifikáciu mladíkov.

V bodovacej klasifikácii dnes Sam Bennett (DQT) získal o tri body viac ako druhý Peter Sagan (BOH). Druhý deň po sebe bude mať zelené tričko.

Benôit Cosnefroy (ALM) je na čele vrchárskej súťaže.

Posledný kilometer (video):

6. etapa Tour de France 2020 – výsledky:

1.Alexej Lutsenko (Kaz)AST04:32:34
2.Jesús Herrada (Spa)COF0:00:55
3.Greg Van Avermaet (Bel)CCC0:02:15
4.Neilson Powless (USA)EFD0:02:17
5.Julian Alaphilippe (Fra)DQT0:02:52
6.Bauke Mollema (Ned)TFR0:02:53
7.Michal Kwiatkowski (Pol)INS
8.Egan Bernal (Col)INS
9.Richard Carapaz (Ecv)INS
10.Adam Yates (GBr)MTS

Celkové poradie:

1.Adam Yates (GBr)MTS27:03:57
2.Primož Roglič (Slo)TJB00:03
3.Tadej Pogačar (Slo)UAE00:07
4.Guillaume Martin (Fra)COF00:09
5.Egan Bernal (Col)INS00:13
6.Tom Dumoulin (Ned)TJB
7.Nairo Quintana (Col)Arkéa-Samsic
8.Esteban Chaves (Col)MTS
9.Miguel Angel Lopez (Col)AST
10.Romain Bardet (Fra)ALM

Bodovacia súťaž (zelený dres):

1.Sam Bennett (Irl)DQT129 bodov
2.Peter Sagan (Svk)BOH117 bodov
3.Alexander Kristoff (Nor)UAE93 bodov
4.Caleb Ewan (Aus)LTS75 bodov
5.Matteo Trentin (Ita)CCC70 bodov

 

Zdroj: letour.fr

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár