1. etapa Giro d’Italia 2021 preview: Rozdáva sa 90-ročný ružový dres

Giro d'Italia 2021
1. etapa Giro d'Italia 2021

zdroj: Jennifer Lorenzini/LaPresse

Sobotňajšia časovka v Turíne otvorí 104. ročník „najatraktívnejšej Grand Tour v najkrajšej krajine na svete“. 1. etapa Giro d’Italia 2021 ponúkne silným časovkárom možnosť obliecť si ružový dres, ktorý oslavuje 90 rokov. Vlani to s prehľadom na úvod dokázal Filippo Ganna, ale domáca mašina tentokrát nevyzerá tak isto.

>>>Výsledky a priebeh 1. etapy

sobota 8. mája 2021
Dĺžka
: 8,6 km
Profil: rovinatá individuálna časovka, 46 výškových metrov nahor, 62 nadol
Štart (prvý pretekár): 14:00 LSEČ, Turín
Predpokladaný dojazd (posledný pretekár): ~17:15 LSEČ, Turín

>>>Poradie jazdcov na štarte

1. etapa Giro d’Italia 2021 live – vysielanie naživo:

  • Eurosport 1 od 13:50
  • Eurosport Player od 13:30

1. etapa Giro d’Italia 2021 – trasa

1. etapa Giro d'Italia 2021
Trasa 1. etapy Giro d’Italia 2021. zdroj: giroditalia.it

Prvá Grand Tour sezóny odštartuje v Turíne iba tretíkrát vo svojej histórii. Začína sa na námestí Piazza Castello a po 8600 metroch sa skončí na druhom brehu rieky Pád na ulici Corso Moncalieri.

Profil:

1. etapa Giro d'Italia 2021
1. etapa Giro d’Italia 2021. zdroj: giroditalia.it

Na trase sa v prvom kilometri nachádza technická šikana, ostrá zákruta a po ďalšej je na programe dlhá rovina po nábreží. Po odchode z parku Valentino sa prejde cez tunel na jediný medzičas. Nachádza sa pri historickej časti so stredovekými stavbami Borgo Medievale Valentino.

Nasleduje technická sekcia s viacerými vracačkami a ostrými zákrutami, aby sa prešlo na dlhú cieľovú rovinu. Jedná sa o rovinatú časovku, čiže práve rýchlosť na priamej ceste bude rozhodujúca, ale víťaz si zároveň musí dobre naplánovať prejazd cez každú zákrutu.

>>>Poradie jazdcov na štarte

Počasie

V prvej časti časovky má fúkať vietor v smere jazdy. Rýchlosť 9 km/h s nárazmi až 30 km/h pocítia pretekári na poslednej rovinke. V posledných dvoch kilometroch má totiž fúkať do čela. Hlási sa príjemné počasie so 17 ºC.

1. etapa Giro d’Italia 2021 – favoriti

Súboj Filippo Ganna vs Rémi Cavagna

1. etapa Giro d'Italia 2021 Filippo Ganna
Filippo Ganna. © LaPresse – Fabio Ferrari

Filippo Ganna (INS) za posledný rok vyhral deväť časoviek za sebou, ale po víťaznej 13-kilometrovej na UAE Tour sa mu ako keby prestalo dariť. Porazený bol Van Aertom i Küngom na Tirreno – Adriatico a v dvoch bojoch proti chronometru na Romandii skončil iba v top 10. Talian ukázal, že nie je neporaziteľný.

Aj napriek tomu je 24-ročný majster sveta v časovke najväčším favoritom. Krátke trasy mu sedia ako dráharovi s neskutočnou silou v nohách najlepšie.

Rémi Cavagna 2. etapa Okolo Katalánska 2021
Rémi Cavagna v časovke. © A.S.O./Alex Broadway

Rémi Cavagna (DQT) je však veľmi vyrovnaným súperom Gannu. Francúzsky šampión bol najlepší v časovke v Romandii. Forma jazdca Quick Stepu je viditeľne dobrá, pričom pri Gannovi máme nejaké otázky.

Remco Evenepoel začína

Remco Evenepoel (DQT) tu začne svoje prvé preteky po 9 mesiacoch od svojho pádu. Za normálnych okolností by bol veľkým favoritom, lenže nikto nevie, ako na tom je. Pripomíname, že Belgičan je vo veku 21 rokov bývalým majstrom Európy v časovke a vicemajster sveta z roku 2019. Pred pretekmi sa ale zdá byť sebavedomý, tím aj spolujazdci mu patrične veria.

Remco Evenepoel Giro d Italia 2021
Evenepoel v 51 km úniku na Okolo Poľska 2020. zdroj: Szymon Gruchalski

V rozhovore nám povedal, že určite pôjde naplno. Dobrým časovkárom je aj jeho kolega João Almeida (DQT). Portugalčan chce zopakovať svoje výkony spred roka, keď sa rovnako oprel o silný individuálny výkon proti chronometru. Ani Fausto Masnada (DQT) v časovke na Romandii nevyzeral najhoršie, naopak, Talian podal svoj zatiaľ najlepší výkon v kariére.

Ďalší favoriti ako Bevin či Foss

Nór Tobias Foss (TJB) zašiel dobrú časovku v Baskicku a okrem Evenepoela a Almeidu aj on prehovorí v súboji o biely dres pre najlepšieho mladíka – aspoň v prvom týždni. Brit Hugh Carthy (EFN) je favoritom na celkové poradie, ale ukázal, že vie zajazdiť aj kvalitnú jazdu proti stopkám.

Ďalšími favoritmi sú napríklad Victor Campenaerts (TQA), ktorý sa ale časovkám venuje oveľa menej ako kedysi, Patrick Bevin (ISN), ktorý je vo forme, Nelson Oliveira (MOV), Jan Tratnik (TBV), Jonathan Castroviejo (INS), Maciej Bodnar (BOH), Jos van Emden (TJB), Alberto Bettiol (EFN), Edoardo Affini (TJB) alebo Max Walscheid (TQA).

Jazdci ako Mikel Landa (TJB), Egan Bernal (INS), Simon Yates (BEX), Jai Hindley (DSM), Emanuel Buuchmann (BOH) alebo Alexander Vlasov (AST) budú dúfať, že zo začiatku Gira stratia čo najmenej času na konkurentov v celkovom poradí. Časovka nepatrí k ich silným stránkam, ale Bernal či Yates vedia stále prekvapiť.

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár