Santos Tour Down Under: Bleskový Viviani vyhral prvú etapu, Sagan v prvej desiatke

Santos Tour Down Under

zdroj: twitter.com/cyclingweekly

Dnes nadránom sa konala prvá etapa pretekov Santos Tour Down Under. Austrálsky podnik tradične otvára seriál World Tour. Trasa prvého závodného dňa zaviedla jazdcov do okolia mesta Adelaide na juhu Austrálie. Pelotón prešiel 132,4 kilometra. Stredná časť etapy obsahovala menšie kopce, na 39. kilometri sa nachádzala jediná vrchárska prémia druhej kategórie. Záver sa nachádzal v časti Port Adelaide a ponúkol šprintérsku koncovku. Posledná dvadsiatka kilometrov mala totiž rovinatý profil.

Keďže v Austrálii vrcholí leto, jazdci sa museli popasovať s teplotou okolo 38 ºC. Na začiatku sa vytvoril únik, v ktorom boli Michael Storer (:sun:), Paddy Bevin (:ccc:), a Artyom Zakharov (AST) a Jason Lea (UniSA-Australia). Posledný menovaný si uchmatol vrchársku prémiu a oblečie sa do špeciálneho dresu. Utečenci vydržali na čele iba do méty 40 km do cieľa. Potom to bola iba záležitosť šprintérskych celkov.

Tempo sa snažili udávať  Mitchelton-Scott alebo Lotto Soudal. V posledne päťke kilometrov sa to na čele miešalo, dobre sformovaný nebol ani Quick-Step, no Elia Viviani (:qst:) sa snažil udržať si dobrú pozíciu. Peter Sagan (BOH) sa držal Caleba Ewana (:lot:). V posledných dvoch kilometroch pelotón musel prejsť užšími zatáčkami, čo viacerých stálo dobré umiestnenie. Celé pole na čele sa zamiešalo vznikla neprehľadná situácia.

Na výbornej pozícii sa držala dvojica z Jumbo-Visma s Danny Van Poppelom (:lot:). Nemec Max Walscheid (:sun:) začal šprintovať ako prvý a na chvíľu sa aj vzdialil od zvyšku. Proti jeho víťazstvu však bol Talian Elia Viviani. Ten sa musel prebojovať zo zadných radov, aby mohol naplno otvoriť svoj šprint. Približne sto metrov pred cieľom náramne zrýchlil a predbehol aj Walscheida, ktorý sa musel uspokojiť s druhým miestom. Za víťazom Vivianim bol tretí Jakub Mareczko (:ccc:). Austrálčan Caleb Ewan nezvládol posledné zákruty a finišoval až na 23. mieste. Zo šprintérskych favoritov na tom bol lepšie Peter Sagan, ktorý skončil na ôsmom mieste. Ten taktiež doplatil na chaotickú koncovku.

Taliansky majster Viviani v novej sezóne pokračuje tam, kde v minulej prestal. V roku 2018 bol najúspešnejším mužom v pelotóne s 18 víťazstvami. 29-ročný jazdec je, samozrejme, aj na čele celkovej klasifikácie. Zajtra je na programe rovinatá etapa s mierne zdvihnutým záverom, no tiež malo by sa šprintovať.

Záver:

Profil 1. etapy:

Zdroj: La Flamme Rouge

Výsledky 1. etapy:

1.Elia Viviani (Ita):qst:3:19:47
2.Max Walscheid (Ger):sun:
3.Jakub Mareczko (Ita):ccc:
4.Phil Bauhaus (Ger):bmt:
5.Ryan Gibbons (RSA):ddd:
6.Jasper Philipsen (Bel):uae:
7.Kristoffer Halvorsen (Nor):sky:
8.Peter Sagan (Svk)BOH
9.Danny van Poppel (Ned):lot:
10.Daniel Hoelgaard (Nor)FDJ

Celkové poradie:

1.Elia Viviani (Ita):qst:03:19:47
2.Max Walscheid (Ger):sun:0:00:04
3.Patrick Bevin (NZl):ccc:0:00:05
4.Michael Storer (Aus):sun:
5.Jakub Marecsko (Ita):ccc:0:00:06
6.Jason Lea (Aus)UniSA-Australia0:00:08
7.Phil Bauhaus (Ger):bmt:0:00:10
8.Ryan Gibbons (RSA):ddd:
9.Jasper Philipsen (Bel):uae:
10.Kristoffer Halvorsen (Nor):sky:

zdroj: cyclingnes.com

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár