Amstel Gold Race 2021: Wout van Aert porazil Toma Pidcocka vo fotofiniši

Články
Amstel Gold Race 2021 Wout van Aert

zdroj: © Amstel Gold Race

Belgičan Wout van Aert (TJB) vyhral holandskú klasiku Amstel Gold Race 2021. V tesnom šprinte bol druhý Brit Tom Pidcock (INS) a tretí Nemec Maximilian Schachmann (BOH).

Do cieľa mierila najlepšia trojica s náskokom 10 sekúnd na veľký pelotón a v poslednom kilometri taktizovala. Van Aert začal šprintovať z čela 200 metrov pred cieľom. V posledných metroch spoza neho nastúpil Pidcock a nastal rýchlostný súboj až na pásku. Ani niekoľko minútu po konci nebolo jasné, kto vyhral. Milimetre však hrali v prospech 26-ročného Van Aerta, ktorý odplatil 21-ročnému Pidcockovi prehru v šprinte zo stredajšieho Brabantského šípu.

Max Schachmann (BOH) rýchlostne nestačil na dvojicu cyklokrosárov. Nemec sa do víťaznej selekcie dostal po útokoch od Van Aerta a Pidcocka na stúpaní Cauberg v posledných 16 km kopcovitých pretekov. Jediná holandská klasika merala 218,6 km a víťaz ich zvládol v čase 5:03:27.
Špurt pelotónu o štvrté miesto vyhral Austrálčan Michael Matthews (BEX). V hlavnej skupine sa nachádzali aj favoriti ako Julian Alaphilippe (DQT) alebo Alejandro Valverde (MOV), ktorí nedokázali reagovať na rozhodujúci nástup Pidcocka.

Wout van Aert získal druhé klasikárskeho víťazstvo v tomto roku. Pred troma týždňami vyhral Gent – Wevelgem. Klasikou Amstel Gold Race ukončil svoju prvú časť sezóny, najbližšie sa pozrie na prípravné preteky pred Tour de France – Critérium du Dauphiné. Van Aert vyhral na ulici, ktorá je pomenovaná po jeho odvekom rivalovi Mathieu van der Poelovi na počesť jeho dramatického víťazstva v roku 2019.

Zopakoval sa double tímu Jumbo-Visma, keďže ženské preteky vyhrala Holanďanka Marianne Vosová z Jumbo-Visma.

Amstel Gold Race 2021 – video dojazdu:

Priebeh Amstel Gold Race 2021

Úvod ardenského týždňa

Aj keď okolie holandského regiónu Limbursko neleží v pohorí Ardeny, klasika Amstel Gold Race tradične otvára tzv. „ardenský týždeň“ kopcovitých klasík. V stredu je na programe Valónský šíp, o týždeň v nedeľu Liège – Bastogne – Liège.

Amstel Gold Race bol pre protipandemické opatrenia zložený z uzavretých okruhov v okolí Valkenburgu. Preteky mali 218,6 km a nastúpalo sa viac ako 3000 výškových metrov. Dvanásťkrát sa prešlo sedemnásťkilometrovým okruhom so stúpaniami Geulhemmerberg (1,1 km – 5,4%), Bemelerberg  (0,9 km – 5%) a najťažším Cauberg (1,1 km – 5,5%) s maximami 12% v prvej časti. Záverečné 13. kolo bolo rovinatejšie, bez Caubergu.

Na juhu Holandska bolo príjemné počasie, 13 ºC a iba slabý vietor.

Profil Amstel Gold Race 2021:

profil Amstel Gold Race 2021
zdroj: la-flamme-rouge.eu

Skorý únik dňa

Netrvalo dlho, a zo 175-členného pelotónu sa oddelila úniková skupinka. Boli v nej: Edward Theuns (Trek-Segafredo), Julien Bernard (Trek-Segafredo), Stan Dewulf (AG2R-Citroën), Sébastien Grignard (Lotto-Soudal), Maurits Lammertink (Intermarché-Wanty-Gobert), Loïc Vliegen (Intermarché-Wanty-Gobert), Ryan Gibbons (UAE Team Emirates), Chad Haga (DSM), Kenny Molly (Bingoal-Wallonie Bruxelles), Anders Skaarseth (Uno-X).

Po hodine pretekania mali náskok piatich minút. Pelotón za nimi ovládali takmer výhradne tímy Jumbo-Visma pre Wouta van Aerta a Movistar pre Alejandra Valverdeho. Po 100 kilometroch sa pridal aj tím Juliana Alaphilippa Deceuninck – Quick-Step, neskôr aj BORA – hansgrohe či Qhubeka ASSOS.

Držanie pozície vpredu bolo dôležité, v okruhu sa nachádzali aj úzke cesty na poli, viaceré zmeny smeru, dopravné ostrovčeky či nebezpečný zjazd ku Caubergu.

Monotónne preteky

Prvé kolá boli veľmi monotónne a išlo sa v pomalom tempe. Po vstupe do posledných 80 km sme však videli viaceré prekvapenia. Dobré nohy dnes nenašli Soren Kragh Andersen (DSM) ani Jasper Stuyven (TFR) a odpadli z pelotónu.Hlavná skupina bola stále veľmi početná.

Miestny rodák Tom Dumoulin pri ceste. Holanďan si dáva pauzu od cyklistiky

Zrýchlenie a prvé útoky

Pelotón počas Amstel Gold Race 2021
© Amstel Gold Race

68 km pred cieľom mal skorý únik náskok dvoch minút. Z čela pelotónu prichádzali prvé útoky. Pokusy od Roba Powera (BEX) či Oscara Riesebeeka (Alpecin-Fenix) chytali domestici veľkých tímov, ktorí sa sami chceli oddeliť. Stále sa však našiel niekto, kto nebol s únikom spokojný a útok na stúpaniach pokryl. na ďalších dvadsať kilometrov sa zvýšilo tempo.

Aktívni boli hlavne Matej Mohorič (TBV) či Esteban Chaves (BEX), ktorí natiahli pelotón na Caubergu 50 km do konca.

Jungels, Schachmann  a Vansevenant spadli

52 km pred cieľom spadli niekoľkí favoriti. Po páde v zadnej časti pelotónu sa na zemi ocitli Mauri Vansvenant (DQT), Maximilian Schachmann (BOH) a Bob Jungels (ACT), pre ktorého sa preteky skončili.

Schachmann a Vansevenant predviedli veľmi bojovný výkon a dostali sa naspäť do pelotónu 42 km pred cieľom.

Krátky nebezpečný útok

40 km pred cieľom sa napokon pred pelotónom ustálila malá skupinka. Boli v nej Sonny Colbrelli (TBV), Dylan van Baarle (INS), Rui Costa (UAE), Simon Clarke (TQA), Florian Sénéchal (DQT), Tosh Van der Sande (LTS). Na méte 36 km do cieľa sa spojili s únikom dňa, pelotón strácal na Caubergu 40 sekúnd.

Pracovať začal Team Jumbo-Visma, tempo udávali Sam Oomen (TJB), ale aj Primož Roglič (TJB). To znamenalo, že Van Aert bol jednoznačným lídrom celku. Pomocnú ruku pridali aj Israel Start-Up Nation a BORA – hansgrohe.

Koniec úniku

Ide Schelling (BOH), Primož Roglič (TJB) a Tom Pidcock (INS) prešli predposledný prejazd Caubergu (34 km do cieľa) na špici pelotónu najrýchlejšie a razom zmazali stratu na prednú skupinu. Pelotón bol zložený už len zo 40 jazdcov.

Pred pelotónom ostal len Belgičan Loic Vliegen (:igd:) z celodenného úniku.

Aktívny Schelling na čele

Útočiaci Schelling sa na stíhaciu trojicu dostal v posledných 30 km, ale to znamenalo ďalšie zvýšenie tempa pelotónu a následne dostihnutie malej skupinky. Schelling bol nesmierne odhodlaný a zaútočil aj druhýkrát. Zobral so sebou Dewulfa a o päť kilometrov dolapili Vliegena.

Mladý Holanďan Schelling sa na Bemelerbergu osamostatnil. Mal náskok desať sekúnd. Za ním sa sformovali vlaky UAE Team Emirates a Deceuninck – Quick-Step.

Ide Schelling počas Amstel Gold Race 2021
Ide Schelling počas Amstel Gold Race 2021. © Amtel Gold Race

Jazdec BORA – hansgrohe bol dostihnutý na méte 18 km pred cieľom, na najdôležitejšom bode dňa – poslednom prejazde cez Cauberg.

Van Aert, Alaphilippe, Pidcock, Carapaz zaútočili na Caubergu

Roglič dostal na Caubergu defekt a už nemohol pomôcť tímu.Do konca ostávalo 16 kilometrov.

Jeho kolega Wout van Aert (TJB) pred vrcholom najťažšieho kopca dňa zaútočil a nasledovali ho Julian Alaphilippe (DQT), Richard Carapaz (INS), Michal Kwiatkowski (INS), Tom Pidcock (INS) a Michael Matthews (BEX). Do elitnej partie sa pridal aj Max Schachmann (BOH). Ineos bol v taktickej výhode, vpredu dostali až troch pretekárov.

Van Aert, Schachmann, Pidcock na čele Amstel Gold Race 2021

Kwiatkowski vyskúšal neúspešný samostatný útok. Po jeho dolapení a zvýšení tempa boli na čele už len Pidcock, Van Aert a Schachmann. Na tempo Brita Pidcocka nestačil majster sveta Alaphilippe.

Za nimi bola sformovaná skupina, kde boli Julian Alaphilippe (DQT), Mauri Vansevenant (DQT), Alejandro Valverde (MOV), Jakob Fuglsang (AST), Tim Wellens (LTS), Bauke Mollema (TFR), Sergio Higuita (EFD), Michael Woods (ISN), Matej Mohorič (TBV) a Guillaume Martin (COF).

V posledných 10 km stíhaciu skupina pohltila stále 30-členná hlavná skupina vedená UAE Team Emirates. Pidcock, Schachmann a Van Aert si udržovali stabilný náskok.

Trojica mala náskok 20 sekúnd

Mollema si opäť užil svoju povestnú dávku smoly a dostal defekt. Vansevenant sa snažil zmazať stratu veľkého pelotónu na vedúcu trojicu, ktorá bola 20 sekúnd. V posledných 5 km sa o tempo starali zostavy Astana Premier Tech a Israel Start-Up Nation. S troma kilometrami do konca zmizla akákoľvek spolupráca v hlavnej grupe.

Schachmann aj Van Aert s Pidcockom spolupracovali, aj keď Pidcock vyzeral najsilnejšie. Van Aert pri prvej výzve na striedanie krútil hlavou, ale neskôr už ťahal.

V záverečných 1600 metroch nastúpil Tim Wellens (LTS), o niekoľko chvíľ bol pohltený.

Najlepšia trojica dnešného dňa mierila na rovinaté finále, kde si to rozdali v špurte. Wout van Aert sa po viacerých prerušeniach tempa ocitol na špici a otvoril svoj špurt 200 metrov pred páskou. 75 metrov pred cieľom zrýchlil Tom Pidcock a predviedol lepšie „hodenie“ bicykla na pásku, ale len veľmi tesne to nestačilo na víťazstvo.

Výsledky Amstel Gold Race 2021:

#JazdecTímČas
01Wout Van AertJumbo-Visma5:03:27
02Tom PidcockINEOS Grenadiers+ 00
03Maximilian SchachmannBORA-hansgrohe+ 02
04Michael MatthewsTeam BikeExchange+ 02
05Alejandro ValverdeMovistar Team+ 02
06Julian AlaphilippeDeceuninck-Quick Step+ 02
07Kristian SbaragliAlpecin-Fenix+ 02
08Matej MohoricBahrain Victorious+ 02
09Michal KwiatkowskiINEOS Grenadiers+ 02
10Tosh Van der SandeLotto Soudal+ 02
  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár