7. etapa Tour de France 2020 preview: Nebezpečie na vetre

Tour de France 2020

7. etapa Tour de France 2020 pokračuje v striedaní štýlov etáp. V predošlom dni sa radoval únik na kopcovitom teréne, tentokrát sa o slovo opäť prihlásia šprintéri či klasikári. Ešte stále sa bojuje o titul najlepšieho rýchlika pretekov, rovnako o zelený dres medzi Samom Bennettom a Petrom Saganom. Veľká hrozba je ale vietor, ktorý sa môže postarať o totálny chaos na ceste.

Etapa sa už konala. Jej priebeh a výsledky nájdete v samostatnom článku

4. septembra 2020
Dĺžka
: 168 km
Profil: rovinatý, 2018 nastúpaných metrov
Štart: 13:25 LSEČ v Millau
Predpokladaný dojazd: od 17:19– 17:41 LSEČ v Lavaur

Vysielanie, priamy prenos

Preteky môžete sledovať na Tisport Live TVUžite si všetky prenosy Tour de France 2020 naživo.

Trasa 7. etapy Tour de France 2020

Nachádzame sa v strede Francúzska v departmente Aveyron. Konvoj sa presunie smerom na západ po 168 kilometroch v tranzitnej etape. Blížime sa totiž k Pyrenejám, ktoré čoskoro zažijú vrchárske súboje. Najprv sa ale v rovinatej etape pôjde cez zvlnenú trasu, aby sa neskôr otvorila rovná cesta dlhá 44 kilometrov.

7. etapa Tour de France 2020 – profil:

7. etapa Tour de France 2020
zdroj: letour.fr

Únik by sa mal vytvoriť dosť skoro, keďže 9 kilometrov po štarte sa bude bojovať o vrchársku prémiu tretej kategórie na Côte de Luzençon (3,1 km o sklone 6,1%). Po ďalších stúpaní bez kategórie prichádza na 59. kilometri šprintérska prémia. Ide o pomerne krátku dobu po štarte, uvidíme teda tímy Deceuninck – Quick Step naháňať skorý únik, aby získali pre Bennetta maximum bodov?

Potom prichádza dlhý kopec Col de Peyronnenc (14,5 km – 3,9%). Po ceste na rovinu sa ešte prejde cez stúpanie Côte de Paulhe (1,1 km – 7%), tentokrát štvrtej kategórie. Vyrovnáva sa to pri meste Castres, odkiaľ sa mení smer na západ do kotliny rieky Garonne.

Rovinatá časť je notoricky známa svojím vetrom. V okolí mesta Albi sa vlani išla 10. etapa, ktorá narobila poriadnu neplechu. Stratili v nej čas viacerí lídri, keďže pelotón sa na bočnom vetre rozdelil do malých skupiniek – tzv. „terezínov“. Zaslúžili sa o to favorizované tímy, ktoré ťahali. Doplatili na to napríklad Richie Porte alebo Thibaut Pinot. Zajtra sa predpokladá juhozápadný bočný zadný vietor až o rýchlosti 24 km/h, s občasnými nárazmi okolo 30 km/h. Ak sa do toho oprú silné tímy, môžu sa opäť opakovať napínavé chvíle. Okrem toho predpoveď hlási teploty o výške 30 ºC a slnečné počasie.

Mapa 7. etapy Tour de France 2020:

7. etapa Tour de France 2020 mapa
zdroj: letour.fr

Samotný záver je väčšinou rovný, bez kopcov či technických častí. Jedine v poslednom polkilometri sa nachádza kruhový objazd, ktorý pri prípadnom hromadnom dojazde môže viacerých stať dobrú pozíciu. Trasa v oficiálnej brožúre Tour sa líši od informácií na webovej stránke letour.fr. Údajne sa tam kruhový objazd nenachádza. V stredajšej etape sa situácia vyriešila improvizovaným pokrytím časti objazdu asfaltom. V meste Lavaur sa tak môže podľa knižného sprievodcu Tour stať podobná vec. Dúfajme, že vo vysokej rýchlosti tam nedôjde k pádu. Cesta sa bude zužovať, čomu bude predchádzať ostrý súboj o pozície vlakov a šprintérov za nimi.

Okrem prípadného však šprintéri uvidia rovnú cieľovú rovinku už ďaleko pred dojazdom a preto pôjde o ideálne miesto pre rýchlostný súboj.

Favoriti 7. etapy Tour de France 2020

Čo prinesie vietor?

Zajtra sa môže vietor postarať o niekoľko prípadov. Na začiatku môže uniknúť veľká skupina s tempármi, niekoľkými šprintérmi či únikovými špecialistami. Vtedy by pelotón vedený tímami na celkové poradie, najmä Mitchelton-Scott, ktorý drží s Adamom Yatesom žltý dres, prenechal brejku veľký náskok a šetril by sily. Videli by sme silný súboj v úniku o víťazstvo, ale aj v pelotóne o prípadné sekundy, ale až ku koncu etapy.

Môže sa však ísť tvrdé tempo hneď od začiatku. Hlavne tímy s klasikármi by sa v hrozbe bočného vetra chceli ukázať na čele a snažili by sa roztrhať pelotón na rovine. Únik by si zobral pár prémií, ale po prechode na otvorené cesty by sa hlavná skupina začala deliť a mali by sme dramatické chvíle s mnohými skupinkami roztrúsenými po trati. Išlo by o veľký test kompaktnosti tímov na celkové poradie, ktoré by museli chrániť svojich lídrov v absolútnom chaose.

Šprintérski favoriti

Sam Bennett (DQT) je na zdieľanom prvom mieste v súboji o najlepšieho šprintéra spoločne s Ewanom. Má vysokú rýchlosť, teraz už aj motiváciu v podobe zeleného dresu, o ktorý reálne bojuje s Petrom Saganom. V šprintérskych etapách ešte neskončil mimo prvej štvorky. Jeho najväčšou výhodou je tím. V ňom jazdia najlepšie motory na svete ako Jungels, Asgreen, Declercq či Cavagna. Zatlačiť a obrátiť preteky na vetre by im vyhovovalo jednak v boji o etapu s Írom, ale aj v celkovom poradí s Julianom Alaphilippom.

Sam Bennett
Sam Bennett v zelenom | zdroj: twitter.com/cyclecollective

Caleb Ewan (LTS) je najrýchlejším mužom na pretekoch, ktorý vie totálne ovládnuť posledných dvesto metrov. Ak je v pozícii, na jeho zrýchlenie nemá nárok vôbec nikto. Austrálčan takto vyhral tretiu etapu a chcel by napodobiť svoju víťaznú šnúru z minulého roku, kedy získal tri vavríny. Dokonca obetuje súťaž o zelený dres, aby mal na konci viac síl. Jeho vlak však v poslednej etape nebol úplne najlepší, aj keď sa nejednalo o klasické rovinaté finále v poslednom kilometri, ktoré sa predpokladá tu. Vlani ukážkovo prežil etapu v Albi, vo finále bol len mimo pozície. Na vetre mu vtedy pomohli Roger Kluge a Jasper De Buyst, ktorí pri ňom stoja aj tentokrát.

Ewan
Caleb Ewan | zdroj: twitter.com/OceaniaCycling

Cees Bol (SUN) má čoraz lepšiu tímovú pomoc a možno aj najlepší šprintérsky vlak. Ide o telom veľkého a odolného šprintéra, ktorým klasikárske povahy pretekov sedia. Holanďanova rýchlosť je taktiež na dobrej úrovni.

Cees Bol
Cees Bol | zdroj: instagram.com/bol.cees

Peter Sagan (BOH) je dušou klasikár a veterná etapa by mu nemala narobiť problém, ak sa opäť spoľahne sa svoju skvelú orientáciu v pelotóne a skúsenosti. Špurtérska rýchlosť túto Tour nie je taká, aká bývala, ale pri napínavých chvíľach, aké 7. etapa môže ponúknuť, sa dá vynahradiť inými prednosťami.

Peter Sagan
Petra Sagana môžeme v pelotóne spoznať tak, že ako jediný jazdec svojho tímu má bielu prilbu | zdroj: twitter.com/Cyclingnewsfeed

Wout van Aert (TJB) sa bude v prvom rade sústrediť hlavne na pomoc Primožovi Rogličovi a Tomovi Dumoulinovi, aby zbytočne nestratili dôležitý čas. Možno budú chcieť nejaké sekundy dokonca získať, s čím by im mohli pomôcť aj Tony Martina a Amund Grondahl Jansen. Momentálne najlepší jazdec sveta Van Aert má skvelé tempárske zručnosti a iste tímu pomôže. Ak sa dostane do finále po chaotickom priebehu na dobrej pozícii, môže sa predviesť skvelým šprintom ako v jeho víťaznej piatej etape. Dokonca to bol práve on, kto v spomínanej minuloročnej etape v Albi vyhral a porazil plejádu skvelých šprintérov.

Van Aert víťazí v 10. etape Tour 2020
Van Aert víťazí v 10. etape Tour 2019 | zdroj: twitter.com/TimBonvilleGinn

Ostatní favoriti, klasikári

Vietor a ťažké priebehy má v obľube Alexander Kristoff (UAE). Svoje najlepšie tretie miesto z etapy môže vylepšiť Giacomo Nizzolo (NTT). Outsidermi šprintérskej koncovky sú Elia Viviani (COF), Bryan Coquard (B&B Hotels – Vital Concept p/b KTM), Edward Theuns (TFR), Matteo Trentin (CCC), Sonny Colbrelli (TBM).

Mads Pedersen (TFR) v poslednej dobe sa necháva vidieť v dúhovom drese hlavne v hromadných šprintoch. Chaotické koncovky mu sadli pri víťazstve na Okolo Poľska alebo na pódiu v prvej etape Tour de France. Ťažké poveternostné podmienky má rád, ako klasikár nebude mať s vetrom problém. V tandeme s Jasperom Stuyvenom (TFR) a Theunsom (TFR) ide o nebezpečný tím.

Mads Pedersen na Okolo Poľska 2020
Mads Pedersen | zdroj: tourdepologne

Alberto Bettiol (EFD) je ďalší z klasikárov na štarte. V ťažkých podmienkach sa radi ukážu aj Greg Van Avermaet (CCC), Oliver Naesen (ALM), Stefan Küng (FDJ), Michael Valgren (NTT), Nils Politt (ISN) či Luke Rowe (INS), ktorí však v prvom rade budú pomáhať svojím lídrom. Ide hlavne o borcov z Ineosu, FDJ či EF Pro Cycling.

7. etapa Tour de France 2020 – naše tipy

Nepredvídateľný priebeh je to, na čo sa všetci tešíme. Podľa pár indícií však veríme Samovi Bennettovi (DQT). Má extrémne silný tempársky tím, psychickú podporu so zeleným dresom na ramenách a vôľu získať prvé víťazstvo na pretekoch. Kurz na jeho víťazstve na stránkach nášho partnera, stávkovej kancelárie Tipsport, je 4,10:1.

Na Petra Sagana je vypísaný kurz až 12,00:1. Zaregistujte sa na tomto odkaze TU, stave si napríklad aj naňho a získajte vstupný bonus 15 € s možnosťou získania až 4000€ zadarmo.

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár