Gent – Wevelgem 2021 preview: Flámske polia sú otvorené

Gent – Wevelgem 2021
Gent - Wevelgem 2021

zdroj: twitter.com/GentWevelgem (foto)

V nedeľu 28. marca pokračuje flámsky týždeň s nevyspytateľnou klasikou Gent – Wevelgem 2021. Bude to šprint? Ovládne to opäť Quick Step? Pomstí sa Wout van Aert? Uvidíme ďalšieho nového víťaza? Flámske polia, ktoré videli najkrvavejšie bitky histórie, odpovedia.

Predošlí víťazi Gent – Wevelgem:

Vlani sa pre pandémiou jednodňovka konala v októbri. Po selektívnych pretekoch zaútočili štyria jazdci v posledných troch kilometroch, s dobrým načasovaním sa na nich dostal Mads Pedersen. Dán potvrdil svoju rýchlosť v šprinte a porazil Floriana Senechala a Mattea Trentina.

2020 Mads Pedersen
2019 Alexander Kristoff
2018 Peter Sagan
2017 Greg Van Avermaet
2016 Peter Sagan
2015 Luca Paolini
2014 John Degenkolb
2013 Peter Sagan
2012 Tom Boonen
2011 Tom Boonen

S podtitulom „Na flámskych poliach“

Preteky sa konajú s podtitulom „Na Flámskych poliach“. Ten získali v roku 2015, sto rokov od tunajších udalostí v Prvej svetovej vojne, na pamiatku rovnomennej vojnovej básne od John McCraea. Kanaďan svoje dielo napísal počas bitky o Ypres a stalo sa symbolom týchto hrôzostrašných udalostí. Logom sa stal vlčí mak, ktorý je symbolom práve z legendárnej básne a známy je aj z Veľkej Británie, kedy sa v novembri pripína na hruď a je znakom vojnových veteránov.

Cintorín Gent - Wevelgem 2021 pelotón
Jazdci lemujú mnohé cintoríny z Prvej svetovej vojny. zdroj: twitter.com/GentWevelgem

Preteky píšu už 83. ročník, posledné roky sa konajú týždeň pred monumentom Okolo Flámska a aj v tejto sezóne tomu tak bude. Na svojom začiatku sa v roku 1934 konali v septembri.

Zaujímavosť: Robert Van Eenaeme (1936, 1937, 1945), Riv Van Looy (1956, 1957, 1962), Eddy Merckx (1967, 1970, 1973), Mario Cipollini (1992, 1993, 2002), Tom Boonen (2004, 2011, 2012) a Peter Sagan (2013, 2016, 2018) dokázali túto klasiku vyhrať trikrát.

Program Gent – Wevelgem 2021:

28. marca 2021

  • Ročník: 83. (od roku 1934)
  • Dĺžka: 247,5 km (1402 nastúpaných výškových metrov)
  • Štart: 10:00 LSEČ v Ieper (francúzsky „Ypres“) v Západnom Flámsku v Belgicku
  • Predpokladaný dojazd: ~17:00 Wevelgem

Živé vysielanie v TV, live prenos Gent – Wevelgem 2021:

  • Eurosport Player naživo od 13:30 do 16:45
  • Naživo na Eurosport 2 od 14:20 do 16:45

Trasa Gent – Wevelgem 2021

Trasa je dlhá 247 kilometrov, štart sa nachádza Ieper (Ypres), po slovensky známe aj ako „Yper“. Cieľ sa stále nachádza vo Wevelgeme. Na rozdiel od ostatných kockových klasík, ktoré sa odohrávajú po okolí Oudenaarde, táto jednodňovka zavádza jazdcov do západnej časti Flámska. Preto tu ani nenájdeme rovnaké bergy či sektory s dlažobnými kockami, ako uvidíme budúci týždeň. Najznámejším kopcom na trati je Kemmelberg, ktorý dosahuje maximálny sklon až 23%. Jeho dĺžka je 800 metrov km a je pokrytý kockami. Po ňom nasleduje technický zjazd. S týmto stúpaním sa jazdci budú musieť popasovať hneď trikrát.

Trasa a profil Gent - Wevelgem 2021
Trasa a profil. zdroj: gent-wevelgem.be

Prvých 120 kilometrov je pomerne rovinatých. Začne sa stúpaním (holandsky „hellingen“) Scherpenberg, potom budú pokračovať Vidaigneberg (1,5 km – 4,5%) a Baneberg a na slávny Kemmelberg z dediny Belvedere. Po nich sa prichádza na tri krátke kockové rampy a 52 km pred koncom sa prejde na najťažšiu časť dňa. Druhýkrát sa prejde kombinácia Monteberg – Kemmelberg. Pokračovať sa bude ešte cez Scherpenberg, Vidaignberg a Baneneberg. Poslednýkrát sa Kemmelberg prejde 34 km pred koncom, ale z obce Ossuaire. Celkovo si na jazdcov počká 11 stúpaní.

Potom to bude rovina, po ktorej môže niekto zatlačiť, alebo sa tempo spomalí a zaostalé skupiny z vydláždeného stúpania sa spoja. Gent-Wevelgem je často vyhrávaný šprintérmi, ktorí majú dobrú tímovú podporu.

Počasie

V nedeľu poobede nemá pršať ako minulý rok, ale pri 13 ºC zohrá rolu vietor. Ten má mať rýchlosť až 30 km/h s nárazmi až o 60 km/h a v závere bude zadný bočný. Gent – Wevelgem sú k rozdrobeniu pelotónu na malé skupiny veľmi náchylné. Väčšina tímov so šprintérmi tak musí byť na pozore, aby ich udržala vpredu. Črtá sa ďalšie zaujímavé vydanie, kde sa pretekať bude od prvého kilometra.

Favoriti Gent – Wevelgem 2021

Wout van Aert (:tjb:)

Wout van Aert 1. etapa Tirreno - Adriatico 2021
Wout van Aert vyhral šprintérsku etapu na Tirrene. twitter.com/TirrenAdriatico

Belgičan mal smolu na E3, dostal defekt a pri najdôležitejších útokoch mu vyplo nohy. 26-ročný jazdec má možnosť zvíťaziť v šprinte, ale nebráni sa ani selekcii na kopcoch či rovine. V tejto sezóne porazil už niekoľko najväčších šprintérskych mien, vrátane Caleba Ewana v prvej etape Tirrena. S pomocníkmi ako Edoardo Affini alebo Pascal Eenkhoorn a Timo Roosen má viacero možností na úspech. Bude však musieť učiniť dobré taktické rozhodnutia, keďže ako najväčší favorit bude ostreľovaný viacerými veľkými tímami.

Tim Merlier a Jasper Philipsen (Alpecin-Fenix)

Gent - Wevelgem 2021 Tim Merlier
Merlier porazil Pedersena na Bredene Koksijde Classic. zdroj: twitter.com/CycleSportMag

Alpecin neposiela do boja Mathieu van der Poela, ktorý by po udalostiach z E3 s Van Aertom spolupracoval o čosi lepšie. Namiesto toho tu bude kráľ belgických šprintérskych klasík. Aspoň v tomto roku. Tim Merlier má na konte triumfy z Le Samyn, Jean-Pierre Monseré a Bredene Koksijde Classic. 28-ročný jazdec je jedným z najrýchlejších na svete, hlavne po ťažkom priebehu, ktorý je na programe. Rozbiehať ho bude Jonas Rickaert a na pomoc má Gianniho Vermeerscha.

Aj Jasper Philipsen je dobrou možnosťou pre holandský tím. Je veľmi rýchly, ale kto vie, či rýchlejší ako Merlier. 23-ročný jazdec na rozdiel od svojho kolegu nemá zatiaľ žiaden triumf sezóne, naposledy bol druhom mieste na Bruggy – De Panne za ďalším veľkým favoritom, Bennettom.

Sam Bennett a Deceuninck – Quick-Step

Sam Bennet v 6. etape UAE Tour. zdroj: Tim de Waele/Getty Images

V týchto pretekoch sa najlepšiemu klasikárskemu tímu veľmi nedarilo. Poslednýkrát tu od nich vyhral Tom Boonen a to ešte v roku 2012. Všetko sa ale môže zmeniť, keďže na súpiske je Sam Bennett (:dqt:), momentálne najúspešnejší šprintér sveta. Ír, ktorý sa narodil v blízkom belgickom meste Wervik nie je jedinou možnosťou.

Davide Ballerini 3. etapa Tirreno - Adriatico 2021
Davide Ballerini vyhral klasiku Omloop Het Nieuwsblad. © Deceuninck – Quick-Step/Getty Images

Selektívny priebeh sedí vyloženým klasikárom ako Yves Lampaert, Zdeněk Štybar alebo Florian Senechal. Tí môžu útočiť z diaľky. A čo viac, nabitý tím dopĺňa Davide Ballerini, ktorý je od začiatku sezóny úspešným v rýchlych šprintoch a je isté, že malé kopce prežije. To sa o Bennettovi, ktorý má s kockami a stúpaniami problém, povedať nedá.

Mads Pedersen (:tfr:)

Embed from Getty Images

Ako to s tímom Trek-Segafredo býva, po úplnom prepadáku prichádza vrchol. Ich jazdci chýbali v rozhodujúcich momentoch na E3 Saxo Bank Classic, čo sa im stalo na Omloope vo februári o deň vyhrali s Pedersenom Kuurne – Brusel – Kuurne. Práve Dán prichádza ako obhajca titulu. Majster sveta je zároveň overeným šprintérom, ktorý sa čoraz viac tlačí aj do klasických rovinatých koncoviek. So stúpaniami má menší problém, ale vie dobre limitovať svoje straty. Jasper Stuyven (:tfr:) môže byť dobrou taktickou možnosťou v prípade skorých útokov. To ukázal na svojom víťazom Miláno – San Remo.

Ich silný tím dopĺňajú agresívny 19-ročný Quinn Simmons (:tfr:) či záložní šprintéri Edward Theuns (:tfr:) a Matteo Moschetti (:tfr:).

Alexander Kristoff (:uae:)

Kristoff
Kristoff na Okolo Slovenska | zdroj: Cyklonews

Nikdy nepodceňuje Nóra. Je víťazom z roku 2019. Neustále sa pohybuje na klasikách vpredu a až s nebezpečnou pravidelnosťou víťazí v špurtoch väčších skupín po ťažkom priebehu. Jeho posledné výsledky nie sú najlepšie, ale čaro 33-ročného bojovníka spočíva práve v prekvapeniach. Tento rok to bude mať oveľa ťažšie, keďže v posledných týždňoch bol chorý.

Mnohí ďalší šprintéri na Gent – Wevelgem 2021

Arnaud Démare (FDJ) čaká na prvé víťazstvo v sezóne. Rovnako aj Pascal Ackermann (BOH). Ich účasť v skupine, ktorá bude bojovať o triumf, záleží od náročnosti pretekov.

Arnaud Démare Gent - Wevelgem 2021
Arnaud Démare. © A.S.O./Fabien Boukla

So selektívnym priebehom sa ich šance znižujú. Giacomo Nizzolo (:tqa:), Hugo Hofstetter (:isn), Phil Bauhaus (TBV), Sonny Colbrelli (TBV), Christophe Laporte (COF), Cees Bol (DSM), Iván Garcia Cortina (MOV), Timothy Dupont (Bingoal WB), Chris Lawless (Total Direct Energie), Amaury Capiot (Arkéa-Samsic) alebo Bryan Coquard (B&B Hotels) dotvárajú početný menoslov špurtérov, ktorí majú šancu hlavne pri finiši veľkej skupiny.

Ackermann
Pascal Ackermann. zdroj: twitter.com/uae_tou

Klasikári Gent – Wevelgem 2021

Anthony Turgis (Total Direct Energie) sa vezie na dobrej vlne výsledkov a agresívnou jazdou môže prekvapiť. Z čistých klasikárov, ktorí budu chcieť vietor a ťažké tempo na stúpaniach prichádzajú staré známe mená. Z nich vyberáme jazdcov ako Sep Vanmarcke (:isn:), John Degenkolb (:lts:), Philippe Gilbert (:lts:), Nils Politt (BOH) alebo Alberto Bettiol (:efd:).

Sep Vanmarcke
Sep Vanmarcke. zdroj: twitter.com/TeamIsraelSUN

Ukázať sa môže belgická dvojica z AG2R Greg Van Avermaet (ACT) a Oliver Naesen (ACT), ktorá sa dobre predviedla na E3, ale bez očakávaného výsledku. Aj Austrálčan Michael Matthews (:bex:) sa vie držať na stúpaniach a potom sa vyrovnať viacerým rýchlikom v šprinte.

Tom Pidcock
Tom Pidcock. ©Bartek Wolinski/Red Bull Content Pool

A čo Tom Pidcock (:tfr:)? Britský 22-ročný supertalent sa ukazoval na Omloope, Strade a v Kuurne si dokonca prišprintoval po vynikajúce tretie miesto.

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár